שתף קטע נבחר
צילום: ירון ברנר

משרד הביטחון: פקידי האוצר לא מבינים בכלכלה

העימות בין משרד הביטחון למשרד האוצר עולה מדרגה: לאחר שדווח כי באוצר סבורים שיש לקצץ 2 מיליארד שקל מתקציב הביטחון, פרסם משרדו של ברק הודעה חריפה בה נטען כי פקידי האוצר נתונים בהיסטריה. "הציבור מבין שמדובר בסיסמאות פופוליסטיות ודמגוגיות שאין בהם דבר וחצי דבר"

"התנהלות פקידי האוצר בשבועות האחרונים מוכיחה שאינם מבינים לא בכלכלה, לא בחברה ולא בביטחון" - כך, במילים בוטות אלה, בחר אמש (ג') משרד הביטחון להתייחס להערכות האוצר כי לא יהיה מנוס מקיצוץ תקציב הביטחון בכ-2 מיליארד שקל.

 

מחאת האוהלים - סיקור נרחב ב-ynet

 

בהודעה רשמית שפרסם משרדו של אהוד ברק נכתב כי "ההיסטריה בה נתונים אותם פקידים ופקידים לשעבר, גורמת להם לנסות להסיט את הקשב הציבורי מהדיון האמיתי בדבר המדיניות הכלכלית והחברתית שהם הובילו בשנים האחרונות". עוד טוענים במשרד הביטחון כי "הניסיון להכפיש את מערכת הביטחון והמשרתים בה הינו חסר אחריות, ואין לנו ספק כי הציבור מבין שמדובר בסיסמאות פופוליסטיות ודמגוגיות שאין בהם דבר וחצי דבר.

 

"תקציב הביטחון הינו הנמוך ביותר שהיה אי פעם בחלקו היחסי מתקציב המדינה ואנו קוראים לאוצר לנהוג בשקיפות מול הציבור. מערכת הביטחון תמשיך להתייעל ולפעול על מנת לספק ביטחון לאזרחי ישראל".

 

"ספין של משרד האוצר" 

בעקבות מינויה של ועדת טרכטנברג, שתשרטט תכניות למימון דרישותיה של תנועת המחאה החברתית-כלכלית, החלו לגבש במשרד האוצר תכניות מדוקדקות למימון התוספות שיידרשו לתקציבי הרווחה, הבריאות, החינוך והדיור. באוצר ממקדים את מאמציהם בסעיף הגדול ביותר בתקציב המדינה - תקציב משרד הביטחון. באוצר מעריכים כי נראה שלא יהיה מנוס מקיצוץ בתקציב משרד הביטחון בעקבות פעילות הוועדה.

 

באוצר טוענים מזה זמן רב כי מערכת הביטחון לא עומדת בדרישות ההתייעלות שהציבה לה ועדת ברודט ועל כן אין לה צידוק לטעון בשם מתווה ברודט כנגד קיצוצים בתקציב הביטחון. לדברי מקורות באגף התקציבים צה"ל היה אמור לקצץ כבר 10 מיליארד שקל עד כה בהוצאותיו וגם על פי שיטות המדידה של משרד הביטחון, שאינן מקובלות על משרד האוצר, הצבא לא הגיע עדיין לחצי מהסכום הזה.

 

ההודעה הערב של משרד הביטחון היא לא התגובה הראשונה לצעדי האוצר. במשרד כבר הגיבו בזעם על מה שהם מכנים "ספין של משרד האוצר" שנועד להסיט את הדיון מהמדיניות הכלכלית של הממשלה אל עבר גודל תקציב הביטחון.

 

ברק: "נשב ונדע לקצץ"

גורם בכיר במשרד הביטחון אמר כי הקריאות לקיצוץ של 2 מיליארד שקל בתקציב משרדו נשמעות כעת מפני שבאוצר רוצים להימנע מדיון ציבורי בגורמים ה"אמיתיים" למחאה החברתית שהם, לטענתו: תקרת הגירעון בתקציב המדינה, מסגרת ההוצאה הממשלתית ומדיניות המס של ממשלת נתניהו.

 

ובעוד שאנשי משרדו נוקטים בגישה לוחמנית כלפי פקידי האוצר, שר הביטחון עצמו הצהיר דווקא על נכונותו לקצץ בתקציב המשרד לצורך מימון סקנות ועדת טרכטנברג, ולו בלבד שתגובש עסקת חבילה של קיצוצים ממקורות שונים. ברק דיבר היום בכנס שבו הוצגה תכנית משרד הביטחון להקלה על עסקים קטנים ובינוניים העובדים מול המשרד. מול כ-200 תעשיינים שביקרו בכנס, אמר ברק כי משרדו ישתתף במימון הצעדים שעליהם יוחלט בוועדת טרכטנברג.

 

"גם תקציב הביטחון ישתתף בעול ואם תתגבש עסקת חבילה במשק שתתמודד ישירות עם האתגרים, נשתתף", אמר ברק. "הנחיתי את מנכ"ל המשרד להקים צוות שיישב ויסקור כל שורה בתקציב הביטחון לראות איפה ניתן לייעל. בתקציב של 40 מיליארד אי אפשר לומר שאנחנו יעילים ומושלמים. נשב ונדע לקצץ".

 


פורסם לראשונה 16/08/2011 21:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר הביטחון אהוד ברק
צילום: גיל יוחנן
מומלצים