שתף קטע נבחר

צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות

מתקפת טרור ליד אילת: 7 הרוגים ועשרות פצועים

פיגוע משולב בכבישי הדרום: מחבלים פתחו באש על אוטובוס אגד 392 בכביש 12 בין מצפה רמון לאילת, ליד גבול מצרים. מטען הופעל נגד כוח צה"ל שהיה בדרך לזירת הירי, ובהמשך נפתחה אש - כולל ירי נ"ט - על עוד אוטובוס ומכונית. שבעה ישראלים נרצחו. שבעה מחבלים נהרגו במהלך מרדף אחריהם

מתקפת טרור ומרדף דרמטי בדרום: מחבלים ביצעו בצהריים (יום ה') פיגוע משולב שנמשך כשעתיים בכמה מוקדים באזור כביש 12 הסמוך לאילת, ליד הגבול עם מצרים. שבעה ישראלים נרצחו בפיגוע, וכ-30 נפצעו. מצבו של אחד הפצועים קשה, ומצבם של שאר הפצועים קל-בינוני. כוחות הביטחון פתחו במרדף אחר חוליית המחבלים שביצעה את הפיגוע, וכ-20 קילומטרים מצפון לאילת התנהלו חילופי אש בין כוח של הימ"מ למחבלים. לפחות שבעה מחבלים נהרגו.

 

האוטובוס שנפגע בירי הראשון (צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות) (צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות)
האוטובוס שנפגע בירי הראשון(צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות)

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, והמפכ"ל, רב-ניצב יוחנן דנינו, יצאו בדרכם לאזור. דובר צה"ל, תת-אלוף פולי מרדכי, אישר מוקדם יותר כי במתקפת הטרור "יש נפגעים מכוחותינו, וגם אזרחים". שר הביטחון, אהוד ברק, אמר כי המחבלים יצאו מרצועת עזה.

 

מתקפת הטרור בדרום - עדכונים אחרונים:

 

מתקפת הטרור החלה בסביבות 12:00, כשאש נורתה על אוטובוס "אגד" 392 בסמוך לנטפים, בכביש 12 ממצפה רמון לכיוון אילת. לפי

העדויות, שלושה מחבלים שהיו לבושים בסרבלים פתחו באש לעבר האוטובוס ו"ריססו" אותו בכדורים. האוטובוס היה עמוס בנוסעים באותה העת. לפי החשד, מכונית פרטית בצבע לבן עקבה אחרי האוטובוס. מהמכונית ירדו אנשים, וירו על האוטובוס מלמעלה למטה. חיילים באוטובוס, שהמשיך לנסוע, השיבו אש ואחר כך טיפלו בפצועים. האוטובוס נעצר כשהגיע למוצב צה"ל במחסום נטפים. לפי דיווחים, המחבלים היו מחופשים לחיילים.

 

באירוע השני, שהתרחש בסביבות 12:30, גם כן באזור כביש הגבול עם מצרים, הופעלו מטעני חבלה נגד כוח של צה"ל שהיה בדרכו לזירת הירי. גם באירוע זה היו נפגעים.

 

באירוע השלישי, בסביבות 12:40, התפוצצה פצצת מרגמה ליד כלי רכב, אך איש לא נפגע.

 

חיילים בזירת הפיגוע (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חיילים בזירת הפיגוע(צילום: רויטרס)
 

באירוע הרביעי, בסביבות 13:30, גם כן באחד בכבישי הדרום ולא הרחק מאירוע הירי הראשון, נפתחה אש לעבר עוד אוטובוס ומכונית. האירוע הזה כלל גם ירי של טיל נ"ט אחד לפחות, שכוון לעבר האוטובוס אך פגע במכונית והרג את יושביה.

 

המכונית שנפגעה מאש המחבלים (צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות) (צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות)
המכונית שנפגעה מאש המחבלים(צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות)
 

באירוע הרביעי, נוצר מגע בין כוח של הימ"מ לבין המחבלים, והחלו חילופי אש בין הצדדים. לפי הדיווחים, כמה מחבלים נהרגו באירוע הזה.

 

עוד כתבות על מתקפת הטרור בדרום:

 

בעקבות המתקפה נחסמו כל הדרכים לאילת וממנה. כן הופסקה הפעילות בשדה התעופה עובדה. מחסומים הוקמו בכניסה

לאילת בניסיון לעצור את חוליית המחבלים. לפי שעה, נמל התעופה באילת פועל ללא שינוי. מד"א העלה את רמת הכוננות והעמיד צוותים של פרמדיקים וציוד רפואי במצב הכן לירידה דרומה.

 

מצה"ל נמסר כי כוח צה"ל שהגיע למקום שבו בוצע הירי על האוטובוס הראשון עלה על מטען, וכי באירוע זה יש כמה נפגעים. הדבר מעיד על תכנון מקדים של החוליה וניסיון להגדיל את מספר הנפגעים. גורמים צבאיים ציינו כי הפיגוע תוכנן מראש, ותוך תיאום בין המחבלים שביצעו אותו. במערכת הביטחון ציינו כי מלבד בכלי נשק אישיים, חברי החוליה הצטיידו גם בטילים מסוגים שונים. נבדק גם החשד שהם תכננו לחטוף חייל.

 

לפרשננו רון בן-ישי נודע כי לגורמי מודיעין בצה"ל הגיע לאחרונה מידע על כוונה של ארגון איסלאמי קיצוני להוציא פיגוע מורכב מתוך חצי האי סיני לעבר אזור הגבול בין ישראל למצרים. המידע לא היה מפורט מאוד, אבל היה ברור כי פיגוע כזה נמצא בהכנה על ידי אחד מהארגונים האיסלאמיים.

 

נוסעים: המחבלים "ריססו" את האוטובוס

נוסעים באוטובוס שבו החלה מתקפת הטרור סיפרו כי שלושה אנשים חמושים ברובי קלצ'ניקוב הם שביצעו את הירי, ולאחר מכן נמלטו מהמקום. קו 392 של "אגד" הוא קו אזרחי אמנם, אך ידוע כי הוא עובר בבסיסי צה"ל בדרום ואוסף חיילים. בימי חמישי מספר החיילים באוטובוס גדול, כיוון שהם עושים את דרכם הביתה.

 

שמשת האוטובוס שעליו הסתערו המחבלים (צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות) (צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות)
שמשת האוטובוס שעליו הסתערו המחבלים(צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות)

 

צעיר שחבריו היו על האוטובוס אמר ל-ynet כי הם סיפרו לו שתוך כדי הנסיעה החל ירי על האוטובוס, שהיה מלא, אך הנהג לא עצר והמשיך לנסוע לבסיס קרוב, וכך מנע כנראה פגיעה קשה יותר. הם סיפרו לו כי המחבלים פשוט "ריססו" את האוטובוס, אך הנהג הרגיע את הנוסעים. חלק מיושבי האוטובוס סיפרו כי ראו שלוש דמויות עם סרבלים לא הרחק מהאוטובוס, והן שפתחו באש לעבר האוטובוס.

 

בעקבות אירוע הירי פרסה משטרת אילת כוחות גדולים. בבית החולים יוספטל נפתח חמ"ל של המשטרה. שבעה מתוך 29 הפצועים שהגיעו ליוספטל הועברו בהמשך לבית החולים סורוקה בבאר-שבע. מצבו של אחד מהם מוגדר בינוני-קשה, מצבו של אחר בינוני, והשאר מוגדרים כפצועים קל. באילת ניתנה הוראה להגביר ערנות בעיר, במיוחד במקומות הומי אדם, וכל שוטרי המרחב גויסו למשימה. יישובי המועצה האזורית ערבה תיכונה נמצאים בכוננות מוגברת.

 

מסוק לפינוי פצועים בבית החולים יוספטל באילת (צילום: שמעון. מ ) (צילום: שמעון. מ )
מסוק לפינוי פצועים בבית החולים יוספטל באילת(צילום: שמעון. מ )

 

כלי תקשורת במצרים דיווחו כי גורם ביטחוני מצרי הכחיש כי למצרים היה קשר כלשהו לפיגוע בדרום. אותו גורם, שהעדיף להישאר בעילום שם, אמר כי חמושים מתוך שטח ישראל הציבו את המארב, וכי "למצרים לא היה כל קשר לאירוע, משום שקשה לחדור ממצרים לישראל. כמו כן, בלתי אפשרי לפתוח באש מהצד המצרי לישראל בשל הטווח הרחוק".

 

לפני שבועיים: ירי על ג'יפ מגבול מצרים

רק לפני שבועיים בוצע ירי מכיוון מצרים, וממנו נפגע ג'יפ של מג"ד במילואים בגזרת כרמית, צפונית לאילת. רק בנס כוח צה"ל שפעל באזור כדי לתפוס מסתננים אפריקנים לא נפגע. בצבא לא שללו אז את האפשרות שהירי לעבר הג'יפ, מסוג "סופה", בוצע על-ידי חוליית טרור שמסתובבת בחודשים האחרונים בסיני, בסמוך לגבול הישראלי.

 

 

פינוי פצועים לבית החולים סורוקה בבאר שבע (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
פינוי פצועים לבית החולים סורוקה בבאר שבע(צילום: הרצל יוסף)

 

בחודשים האחרונים שררה מתיחות באזור חצי האי סיני, אחרי המהפכה שבה הודח נשיא מצרים, חוסני מובארק. צבא מצרים איבד חלק מאחיזתו בחצי האי, אחרי שבדואים כבשו דרכים ראשיות בו בחסות ההתקוממות. במקביל התרבו

הדיווחים על פעילות הולכת וגוברת של אנשי אל-קאעידה באזור.

 

בחודשים האחרונים גם פוצץ צינור הגז ממצרים לישראל כמה פעמים, ובתחילת השבוע עצרו כוחות הביטחון המצריים לפי הדיווחים אנשי ג'יהאד עולמי שעמדו לפוצץ אותו שוב. משרד החוץ הישראלי שב והזהיר בשנים האחרונות, ובחודשים האחרונים ביתר שאת, ישראלים מנסיעה לחצי האי סיני, מחשש לפיגועים וניסיונות חטיפה.

 

באפריל אשתקד נורו מסיני רקטות קטיושה לכיוון אילת. תושבי העיר התעוררו למשמע קולות נפץ בסביבות השעה 05:00 בבוקר, אך בהמשך התברר כי רקטה אחת נפלה בים. אחרת התפוצצה בעקבה שמעבר לגבול הירדני.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו אהובה מאמוס, אביאל מגנזי, אילנה קוריאל, חנן גרינברג, רון בן-ישי, עזרא ארבלי ונרי ברנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוטובוס שנפגע בפיגוע המשולב. גם פצמ"רים ונ"ט
צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות
נהג האוטובוס של אגד שלעברו נפתחה האש
צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות
האוטובוס לאחר הירי
צילום: רויטרס
מומלצים