שתף קטע נבחר

Street View אושר בישראל

שירות גוגל סטריט וויו מאפשר למצלמות של גוגל לצלם צילומי פנורמה של רחובות ערים ולשלבן בשירות המפות. האם זה סוף הפרטיות ברחובות ישראל

לאחר דיונים ארוכים, אישר משרד המשפטים לגוגל לצלם את רחובות ערי ישראל לשירות Street View של החברה. השירות, שנתקל בביקורות רבות על חדירה לפרטיות, מראות זוועה והתנהלות הגובלת בפלילים של אנשיו, מאפשר לגולש לנווט בתצוגה פנורמית ברחובות ערים ממש כאילו הוא מתהלך בהם. 

 

עוד על הדיון בהכנסת סטריט וויו ארץ:

 

בכל מדינה יש רגישות לביטחון ופרטיות התושבים. מערכת הצילום של גוגל ערוכה לכך ומטשטשת באופן אוטומטי לוחיות לרכב ופנים של אנשים. בארץ יש רגישות גבוהה עוד יותר מחשש שיעשו שימוש במערכת של גוגל כדי לתכנן פיגועים. מהסיבה הזו אישר משרד המשפטים את השירות תחת מספר הבנות, ביניהן: האצלת סמכות משפטית על גוגל ישראל כך שניתן יהיה לתבוע את החברה גם בארץ, ובקשה לשקיפות המחייבת את גוגל לצאת עם הסברים ברורים ומפורטים לגבי מהות השירות ובקשות לטשטוש תמונות ונכסים. ההבהרות יפורסמו גם באינטרנט וגם בעיתונות המודפסת. רמו"ט רואה ב-Street View "מאגר מידע", כמוגדר בחוק (כן, ממש כמו המאגר הביומטרי) ולכן חלים עליה חוקים ברורים בקשר לאבטחת מידע ושקיפות.

 

גוגל, מצידה, תפעיל את הניידות המפורסמות שלה בסטנדרטים "מחמירים". מתקנים רגישים לא יצולמו; תמונות שמציגות חדירה לפרטיות לא יעלו, ככל הנראה, לשירות.

 

אחד מהמראות שפורסמו בסטריט וויו. האם יש לנו זכות לפרטיות ברחוב? (צילום מסך) (צילום מסך)
אחד מהמראות שפורסמו בסטריט וויו. האם יש לנו זכות לפרטיות ברחוב?(צילום מסך)

 

הדיון לא נגמר

אין שירות שמכניס את גוגל לצרות באופן תדיר כל כך כמו סטריט וויו. ב-2010 התגלה שטכנאים בניידות הצילום של גוגל באירופה נכנסו לרשתות WiFi לא מאובטחות שנקרו בדרכם ואספו מידע על בעליהן; גוגל טענה שהמידע נאסף בטעות. בשל העניין הזה, גוגל נקנסה השנה בצרפת בסכום של מאה אלף יורו. גם טשטוש הפנים של המוצגים בשירות נעשה רק אחרי קרבות משפטיים ארוכים מול החברה. הדיון הזה מביך במיוחד לגוגל, משום שהוא מציג אותה כאויבת ברורה של הפרטיות. ועם זאת - הדיון בדבר הזכות של אזחים מן השורה לפרטיות ברשות הציבור אינו פשוט. חשבו על ידוענים, שנאלצים להתמודד עם מצלמות צלמי הפפראצי.

 

גם אם תשמור גוגל על החוקים המחמירים יותר הנהוגים בישראל, יש לזכור שהעקרונות המניעים את גוגל, והאינטרסים שלה, שונים מהאינטרסים המקומיים. ראו, למשל, את מפת הלוויין של רחוב קפלן בתל אביב בשירות Google Maps, המציג בצורה ברורה וללא טשטוש את הקרייה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ניידת גוגל סטריט וויו. האשמות קשות בנוגע להתנהלות
צילום: AP
מומלצים