שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "עופר השקעות מפרה התנאים במזרחי-טפחות"
  המפקח על הבנקים שיגר לקבוצה מכתב חריף בו הוא דורש לבדוק את רמת המינוף באחזקת בנק מזרחי-טפחות. מדובר בעיקר בנכסי הנדל"ן המהווים חלק נכבד מעסקי הקבוצה. ברקע סכסוך משפחתי: יולי, אייל וליאורה עופר מעוניינים להקים חברה אחות שתחזיק בבנק, אך זוכים להתנגדות מדורון עופר

  האם קבוצת עופר תאבד את חלקה במזרחי-טפחות עקס סכסוך פנימי? המפקח על הבנקים, דודו זקן, פנה לקבוצת עופר בדרישה לקבל לידיו אישור מרואה חשבון, לפיו החברה שבבעלותם המחזיקה במניות בנק מזרחי-טפחות עומדת בדרישות היתר השליטה בבנק. במכתב ששלח אתמול (א') מקציב זקן שלושה שבועות (עד ה-15 בספטמבר) להעביר לעיון הפיקוח חוות דעת של רו"ח מבקר על שיעור ההון מסך המקורות בחברת עופר השקעות לצורך בחינת העמידה בתנאי להיתר השליטה.

   

   

  ברקע הדברים סכסוך בתוך משפחת עופר. יולי, אייל וליאורה עופר מעוניינים להקים חברת אחות לעופר השקעות שתחזיק בבנק, אך הם זוכים להתגדות מדורון עופר.

   

  "באם יתברר כי קיימת הפרה של התנאי האמור", כתב זקן. "אמליץ לנגיד להפעיל את סמכותו הקבועה בחוק הבנקאות ולשנות את ההיתר הקיים". קבוצת עופר נכסים, בעלת השליטה במזרחי-טפחות, מחזיקה במינוף גבוה מדי. מדובר בעיקר בנכסי הנדל"ן המהווים חלק נכבד מעסקי הקבוצה.

   

  על פי טענת בנק ישראל, העסקה שבמסגרתה רכשה מליסרון, שבשליטת עופר השקעות, את בריטיש ישראל הביאה ככל הנראה את שיעור ההון העצמי מתוך סך הנכסים של עופר השקעות לפחות מ-30% וכך להפרת התנאי מול הבנק. כעת התבקשה החברה לאשר, על ידי בדיקת רואה חשבון, כי היא עומדת בתנאים שנקבעו לה.

   

  עופר השקעות: לא מתעוררת כל שאלה ביחס לחוסן הפיננסי 

  בעוד הדרישה המקורית להיתר השליטה בבנק היתה כי מקורות החברה לא יפחת מ-40% מההון, קטן שיעור זה בעקבות עסקאות שביצעה עופר נכסים. לפני כשנתיים, אישר הפיקוח על הבנקים באופן זמני תיקון בשיעור ההון ל-30% אולם חייב את החברה בלוח זמנים קצוב לשינוי המצב. בפיקוח דורשים למעשה לשנות את מבנה מניות גרעין השליטה, כך שמניות אלו יפרדו משאר עסקי החברה, דבר שלא נעשה עד כה.

   

  בהודעה לבורסה שפרסם היום מזרחי-טפחות מציינת חברת עופר השקעות כי קיימת הסכמה בדבר המתווה של בנק ישראל, אולם דעת מיעוט בקרב בעלי המניות, היא שמעכבת את המהלך. קבוצת ורטהיים-עופר רכשה את השליטה במזרחי-טפחות מידי המדינה בשנת 1998. כיום מחזיקים האחים עופר באמצעות עופר נכסים 19.72% מהון המניות של הבנק כאשר שותפם, מוזי ורטהיים מחזיק 22.31% מהון המניות.

   

  מחזיק נוסף הוא בנו של סמי עופר המנוח, איל, המחזיק באופן אישי 5.7% מהמניות. עופר השקעות מוחזקת כך: דורון עופר מחזיק 15%, אחותו ליאורה שהיא גם יו"ר מליסרון מחזיקה 15%, אביהם, יולי עופר, מחזיק 36.7% וחברת לין של איל עופר מחזיקה עוד 33.3%.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דני סלומון
  יולי עופר
  צילום: דני סלומון
  צילום: גלעד קוולרציק
  ליאורה עופר
  צילום: גלעד קוולרציק
  דוד זקן
  צילום: ששון טירם
  מומלצים