שתף קטע נבחר

המורדים: הטלוויזיה בידינו, ללכוד את קדאפי חי

הטלוויזיה הממלכתית של לוב ששידרה בימים האחרונים את נאומיו הסהרוריים של שליט המדינה, סיימה את שידוריה. ראש מועצת המורדים כינס מסיבת עיתונאים והודיע: עידן קדאפי תם, מקווים לתפוס אותו בחיים. דיווח: בן נוסף של הרודן נלכד

פרפורי הגסיסה של שלטון מועמר קדאפי: הטלוויזיה הממלכתית של לוב, שופר השלטון ששידר בימים האחרונים את נאומיו המשובשים של הרודן, סיימה היום (יום ב') את שידוריה. דובר מטעם המורדים אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הם שולטים כעת בשידורים. ראש מועצת המעבר הזמנית של המורדים, מוסטפה עבד אל-ג'ליל, כינס מוקדם יותר מסיבת עיתונאים בעיר בנגזי והצהיר: "עידן קדאפי עבר מן העולם".

 

המהפכה בלוב על סף סיום - עדכונים שוטפים ב-ynet:

 

עבד אל-ג'ליל הביע תקווה כי קדאפי ייפול חי לידי המורדים, כדי שיוכל לזכות במשפט הוגן. מזכ"ל האו"ם באן קי-מון התייחס למצב בלוב והצהיר: "זהו רגע של תקווה, אך לצדו סיכונים". ynet העביר את דבריו בשידור חי.

 

רק אתמול פורסם סרטון שבו נראית מגישה בטלוויזיה מנופפת אקדח מול המצלמה ומזהירה את המורדים כי אנשי התחנה חמושים ונכונים להגן בגופם על המקום, ואף להפוך לשהידים.

 

שדרנית בטלוויזיה הלובית מאיימת באקדח על המורדים

 

"בנשק הזה אני אירה או אמות בעצמי", מאיימת השדרנית, "אתם לא תשתלטו על הטלוויזיה, לא על טריפולי ולא על לוב בכלל. כולנו כאן חמושים ואפילו אלה שאין בידיהם נשק מוכנים להגן בגופם על עמיתיהם בתחנה. אנחנו מוכנים להפוך לשהידים"

 

מבט אישי על משפחת קדאפי:

 

רשת אל-ערביה דיווחה מפי ראש המועצה כי בן נוסף של קדאפי, סעדי, נלכד אף הוא בידי המורדים. המנהיג גם אישר את הדיווחים כי סייף אל-איסלאם ומוחמד קדאפי נמצאים בידי כוחותיו.

 

ראש המורדים: לא יודע היכן קדאפי

עבד אל-ג'ליל אמר עוד כי חלק מכוחות המורדים מבצעים "פעולות נקם" באנשיו של קדאפי ואיים בהתפטרות במחאה על פעולות אלה. "אני בוטח בדברי מנהיגי המורדים, אבל כמה ממעשי אנשיהם מדאיגים אותי. זו עלולה להיות עילה להתפטרותי", הזהיר ראש המועצה וציין כי פעולות הנקם מנוגדות לחוק. הוא ציין כי בכוונתו להעתיק את מושב מועצת המעבר לטריפולי הבירה.

 

עבד אל-ג'ליל בבנגזי. מתכנן לעבור לטריפולי (צילום: AP) (צילום: AP)
עבד אל-ג'ליל בבנגזי. מתכנן לעבור לטריפולי(צילום: AP)

 

עבד אל-ג'ליל הודה כי לא ידוע לו דבר על מקום הימצאו הנוכחי של הרודן עצמו וכי עדיין יש אזורים בבירה שאינם בשליטת כוחות המורדים, ביניהם מתחם המגורים של קדאפי, באב אל-עזיזיה. מקור דיפלומטי אמר היום לסוכנות הידיעות הצרפתית כי קדאפי עודנו במתחם. גם הפנטגון סבור שקדאפי עדיין נמצא בלוב.

 

ה"וושינגטון פוסט" פרסם הלילה, על פי מקורות מודיעין מערביים, כי נכון לאתמול, קדאפי עזב את טריפולי, אבל הוא עדיין נמצא בלוב. בעל הטור דייויד איגנזיוס, שלו קשרים בקהילת המודיעין האמריקנית, כתב כי קדאפי ומשפחתו פועלים בחמשת הימים האחרונים להעביר כספים ונכסים של המשפחה אל מחוץ ללוב, מתוץ ציפייה לקריסת השלטון הסופית.

 

על פי מקורות מודיעינים, כספים הועברו לחשבונות בנק באלג'יריה. למרות מצבו הקשה, לקדאפי יש עדיין לא מעט ידידים באפריקה. בשבועות האחרונים ניסו אנשיו של קדאפי להגיע לפשרה לפיה הוא יהיה גולה במדבר הלובי, אבל האופציה הזו ירדה מהפרק לאחר שקדאפי איבד לחלוטין את יכולת המיקוח שלו.

 

מורדים ברחובות טריפולי. "פעולות נקם אינן חוקיות"             (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מורדים ברחובות טריפולי. "פעולות נקם אינן חוקיות" (צילום: רויטרס)

 

דרום אפריקה הכחישה את הדיווחים שלפיהם שלחה ללוב מטוס כדי לחלץ את קדאפי ולהביאו למבטחים בשטחה. גם מלטה שללה את האפשרות שקדאפי ימצא מקלט מדיני בשטחה.

 

הליגה הערבית וקהיר לצד המורדים

מזכ"ל האו"ם כינס היום מסיבת עיתונאים מיוחדת והתיייחס להתפתחויות בלוב."האו"ם נכון לעזור לעם הלובי בכל התחומים", אמר באן. בין הנושאים שמנה: ביטחון ושמירה על החוק והסדר, שיקום כלכלי,

תהליך פוליטי דמוקרטי, צדק מעברי, סיוע הומניטרי וסיוע בשמירה על זכויות אדם.

 

"זהו רגע של תקווה אך יש גם סיכונים", הצהיר באן. "על העם הלובי להתמקד באחדות. האו"ם יעשה הכל כדי לקדם מעבר מסודר שיענה על הציפיות של העם הלובי לדמוקרטיה".

 

קהיר הכירה רשמית במועצת המורדים. כך הודיעה הטלוויזיה הממלכתית המצרית מפי שר החוץ מוחמד קמאל. הליגה הערבית הודיעה כי היא "תומכת לחלוטין" במועצה, ובהצהרה שפרסם מזכ"ל הליגה, נביל אל-ערבי, נאמר כי הוא מקווה שכעת יתחיל עידן חדש בלוב.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים שורפים את תמונותיו של קדאפי מחוץ לשגרירות לוב
צילום:AFP
כרזות קרועות של קדאפי בשגרירות ביוון
צילום: EPA
עבד אל-ג'ליל. איים להתפטר
צילום: רויטרס
מורדים מאשימים אדם בנאמנות לקדאפי. "להפסיק פעולות נקם"
צילום: רויטרס
מורדים חוגגים בבנגזי
צילום: AFP
מפגינים מול שגרירות לוב בתוניסיה
צילום: EPA
מומלצים