שתף קטע נבחר

מצרים - ספינה ללא קברניט

לצדה של ישראל משייטת ספינה ללא קברניט שעל סיפונה חבר מלחים נקמני שנע לפי מצב הרוח. זה לא יהיה שיט תענוגות

מכל הדברים הרבים והנכונים שנאמרו וייאמרו על אירועי הימים האחרונים, על ההתרעה שלא פעלה, על הגדר שיש צורך להשלים ועל מבצע צבאי מול חמאס בעזה, אסור שתיעדר אמירה אחת מרכזית, חשובה ומעצבת והיא שמצרים איננה ולא תשוב עוד להיות זו שהכרנו שנים רבות כל כך מאז חתימת הסכם השלום.  

 

במשך יותר משלושה עשורים עמד ליד הגאים של ספינת ענק אזורית זאת קברניט קשוח וערמומי שניווט ביד ברזל. על הסיפון הזה התחולל מרד וקברניטה של מצרים מובל מושפל בכלוב לכל מצהלות המלחים המבקשים לראותו מתנדנד על עמוד התלייה. עמו טבעה במצולות גם דרכו המדינית, האסטרטגית והביטחונית שבמוקד שלה היה השלום היציב עם ישראל שעמד במבחני הזמן.

 

עוד בערוץ הדעות :

  

אינני מאוהדיו של חוסני מובארק, אולם טוב לה לישראל ולקברניטיה אם יבינו ומהר שלצידה משייטת במים סוערים ספינה ללא קברניט ושעל סיפונה מהלך חבר מלחים נקמני ומבולבל, מספר קצינים לשעבר המצילים את עורם בשייטם לא עם ולא נגד הרוח, אלא לפי מצב הרוח, ספינה שהמים והלחם אוזלים בה כפשוטם. ספינה ללא קברניט מסוכנת לעצמה, אבל לא פחות למשייטים בקרבתה, זו מציאות כואבת שאינה מובילה בהכרח להתנגשות, אבל התעלמות ממנה מגדילה את הסכנות האורבות במים הסוערים.

 

מושפל בכלוב. מובארק (צילום: AP) (צילום: AP)
מושפל בכלוב. מובארק(צילום: AP)

 

יש לנקוט אפוא במספר צעדים מעשיים הנגזרים מראייה מפוכחת ולא לשוב ולהתרפק אל מנטרות של ימים אחרים ומציאות אחרת. הדבר הראשון הוא להבין שהגבול עם מצרים איננו עוד גבול שלום במובן האוטופי והרומנטי שיכולנו להסתכל עליו במשך שנים רבות.

  

צריך להבין שמצרים אינה יכולה ואולי אינה רוצה בשלב זה למנוע פעולות עוינות מתחומה לשטח ישראל, דבר המצריך פריסת כוחות אחרת, סדר כוחות אחר; יש להשלים בניית גדר כמכשול פיזי המונע מעבר בגבול ולקבוע מדיניות הדומה לזו המתקיימת לאורך גבולות אחרים של מדינת ישראל מהם שוגרו ומשוגרות פעולות עוינות.

  

יש לתבוע בתקיפות ובדקדקנות ממצרים ליישם ולממש את ריבונותה שלה על חצי האי סיני ולא רק בהיעלבויות או בטענות על פגיעה בחייליה, אלא קודם כל בתביעה שחייליה ימלאו את המוטל עליהם כשומרי גבולה של מדינה ריבונית וימנעו טרור משטחם לשטח ישראל. זו תביעה חוקית, מוסרית וביטחונית אלמנטרית שתהווה במידה רבה מבחן לכוונותיה של מצרים החדשה ביחס להסכמים שהושגו בין המדינות בתקופת המשטר הקודם.  

 

להיערך לפעולה, לא להיגרר

יש לזכור גם זאת כלקח מעצב באזורנו: שבכל פעם ובכל מקום שבו החליפו ישויות טרור מחופשות למדינה את המדינות לאורך הגבולות שלנו, בסופו של דבר התערערו וקרסו גם היחסים עם המדינות עצמן: כך קרה בלבנון עם חיזבאללה, כך קורה כעת בסיני, כך קורה בעזה וכך גם עלול לקרות עם הקמתה של ישות פלסטינית כושלת ביהודה ושומרון שתערער את יחסנו המיוחדים עם ממלכת ירדן.

  

עלינו להקפיד כי לאורך גבולותינו יתקיימו ישויות מדינתיות ברורות ואחראיות ולא תחליפי מדינות כושלים ומחרחרות מלחמה. אין להסכים להגדרות ששמענו בשבועות האחרונים כאילו סיני היא אזור ללא חוק איזו נסיכות בדואית איסלמית.

  

במים הסוערים של המזרח התיכון משייטות ספינות נוספות שקברניטיהם המושחתים והאלימים מנהלים קרבות הישרדות עקובים מדם על סיפוניהם כמו בסוריה ובלוב. בספינות אחרות מהדקים קברניטים איסלאמים קיצונים את אחיזתם כמו באיראן ואולי גם בטורקיה. במים אלו אין מקום לספינות של שוטים או לשיט תענוגות. 

 

לנוכח מצב מתמשך בו נתונים מיליון ויותר אזרחי ישראל לאיום פגיעה מסיבי וקטלני של טילים, תוך התשה ושחיקה של ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה, יש לומר ביושר כי יש להיערך ולא להיגרר לפעולה, שגם אם לא תסיר את כל האיומים "אחת ולתמיד", תתגבר ותעצים הרתעות שכבר הושגו בפעולות קודמות גם בגבול הצפון במלחמת לבנון וגם בגבול עזה בעופרת יצוקה.  

 

בשבועות האחרונים עולים מהיושבים על סיפון ספינתה של מדינת ישראל קולות הקוראים ליותר סולידריות, לייתר התחשבות ולחיזוק החוסן החברתי. ראוי להם שיישמעו גם על גשר הפיקוד של הספינה הישראלית. אין ספק שמבחנים לא פשוטים עומדים בפנינו ורק מידה ראויה של צניעות, התחשבות ושילוב ידיים ייאפשרו לנו לצלוח סערות בבטחה.  

 

תת-אלוף במיל' אפי איתם, יועץ לוועדת החוץ והבטחון בכנסת ולשעבר שר בממשלות ישראל וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני.

 

גולשים מוזמנים להציע טורי דעה: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האסטרטגיה המצרית טבעה. אפי איתם
צילום: יותם פרום
מומלצים