שתף קטע נבחר

מייסד איקאה והנאצים: 'הקשר נמשך אחרי השואה'

עברו הנאצי של אינגבר קמפרד בזמן המלחמה נחשף כבר ב-1994, עם מותו של פר אינגדהל, מנהיג המפלגה הנאצית. ספר שבדי חדש על חייו של חברו היהודי של קמפרד טוען כי הוא המשיך לתמוך במנהיג הנערץ עליו גם שנים לאחר המלחמה

כבר בשנות ה-90 נודע כי אינגבר קמפרד, מייסד ענקית הרהיטים איקאה, היה נאצי בעברו. אולם רק כעת מתפרסם כי לא היה מדובר במשובת נעורים חולפת, כפי שניסה להציג בעבר, אלא באידיאולוגיה שבה המשיך לצדד גם לאחר מלחמת העולם השנייה, וחרף חברותו ויחסיו העסקיים עם אוטו אולמן היהודי. כך עולה ממאמר שפרסם אמש (יום ג') אתר "שטוקהולם ניוז" אודות ספר חדש בנושא.

 

קמפרד מקבל פרס מפעל חיים מידי הנסיכה ויקטוריה (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
קמפרד מקבל פרס מפעל חיים מידי הנסיכה ויקטוריה(צילום: gettyimages)

 

עוד בנושא:

מלכת שבדיה: אבי נאצי? הוא עזר ליהודי לברוח

ביוגרף אמריקני: קוקו שאנל עבדה עבור הנאצים

 

עוד בערוץ החדשות:

כך בישלו מהפכה טריפוליטאית

מאות צעדו: "חברות קבלן - פשע מאורגן"

 

בספרה "ובווינרוולד העצים נשארו" (Och i Wienerwald står träden kvar), מתארת אליזבת' אוסברינק את חייו של אוטו אולמן, שהגיע מווינה לשבדיה כילד בטרנספורט של ילדים יהודים וחי עם משפחת קמפרד. שם הוא התיידד עם בן המשפחה, אינגבר הצעיר, שהיה פעיל בארגון הימין הקיצוני "התנועה השבדית החדשה", ולזמן מה גם היה חבר במפלגה הנאצית, "האיחוד הסוציאליסטי השבדי".

 

במהלך המלחמה, הכינה המשטרה החשאית השבדית תיק על קמפרד בן ה-17 ותייגה אותו כנאצי. בתיקו מתואר כי פעל לגיוס חברים חדשים למפלגה הנאצית, על פי מכתב שכתב הוא עצמו.

 

סניף איקאה בברלין (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
סניף איקאה בברלין(צילום: GettyImages)

 

אוסברינק טוענת כי קשריו עם תנועת הימין, ועם מנהיגה פר אינגדהל, נמשכו זמן רב לאחר המלחמה, גם כשהתברר לאשורו היקפה של השואה. אינגדהל היה אורח בחתונתו של קמפרד ב-1950 ומייסד איקאה אף כתב לו מכתב שבו ציין כי הוא "גאה להיות חלק מהמעגל השבדי החדש". באותו זמן המשיך אולמן להיות אחד מידידיו הקרובים של קמפרד וסייע לו בתחילת דרכו בהקמת איקאה.

 

מעט על עברו הנאצי של קמפרד נחשף לראשונה ב-1994, כאשר אינגדהל מת ותכתובותיו התפרסמו. קמפרד טען בעבר כי משיכתו לנאצים נבעה מבלבול נעורים וכי היה למעשה יותר פשיסט מאשר נאצי. אך על פי אוסברינק, האידיאולוגיה של מפלגתו של אינגדהל הייתה נאצית, ולא רק פשיסטית. "היהודים הם אלמנט זר בגוף המערבי", כתב אינגדהל. ב-1944 הוא כינה את היטלר "המושיע של אירופה".

 

על פי הספר, אחרי המלחמה המשיך אינגדהל להתנגד לדמוקרטיה ואף סייע לנאצים מנורבגיה ודנמרק לחמוק ממשפט. על אף זאת, בראיון שהעניק מייסד איקאה לאוסברינק לפני שנה הצהיר: "פר אינגדהל היה אדם דגול. אני אחזיק בדעה זו כל עוד אני חי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אינגבר קמפרד
צילום: GettyImages
סניף של ענקית הרהיטים
צילום: AFP
מומלצים