שתף קטע נבחר

תחקיר הפיגוע: מחבלים מצרים, הוכחות מצולמות

האלוף אשל הציג בקהיר את התחקיר הצה"לי, ופרטים מתוכו מתפרסמים רק כעת כדי לא לגרום למצרים מבוכה. מחבל שברח מהכלא המצרי שיתף פעולה עם עזתים ובדואים. צה"ל הציג תיעוד ממסוק והקלטות קשר: אלוף הפיקוד רוסו מנחה להימנע מירי על מצרים

התחקירים הראשוניים של צה"ל ושל צבא מצרים על נסיבות הפיגוע המשולב בגבול ביום חמישי שעבר מראים בבירור כי צה"ל עשה כל שביכולתו כדי למנוע פגיעה בחיילים מצרים. ראש אגף התכנון במטכ"ל, האלוף אמיר אשל, שנסע בדחיפות לקהיר בתחילת השבוע כדי להציג למצרים את ממצאי התחקיר הצה"לי הראשוני, אף מסר להם הוכחות מצולמות לכך.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

מהוכחות אלה עולה בברור כי בניגוד לטענות שהועלו בתקשורת המצרית, מסוקי התקיפה של צה"ל נמנעו מפגיעה בג'יפים של צבא מצרים שהגיעו לאזור המוצב בגבול, או בחיילי המוצב.

 

בסרטי הירי שצילמו המסוקים רואים בברור כיצד הם מסיטים במתכוון את האש מהג'יפים והחיילים המצרים לעבר שטחים פתוחים בקרבת המוצב המצרי, שמהם נורתה אש הצלפים של המחבלים. זמן קצר לפני כן שיגרו המחבלים שהתמקמו במרחק של כמה עשרות מטרים מהמוצב המצרי, רקטת אר-פי-ג'י לעבר אחד המסוקים, וירו לעברו אש מקלעים.

 

בנוסף לכך, בדיקת זהות גופות המחבלים שנהרגו על ידי כוחות צה"ל בשטח ישראל העלתה בברור כי לפחות שלושה מהם היו אזרחים מצרים. אחד מהם היה חבר בארגון איסלאמי מצרי קיצוני שנשפט במדינה. הוא ברח מהכלא בימיה הראשונים של ההתקוממות במצרים, כשכמה מבתי הסוהר הגדולים באזור קהיר נפרצו ומאות אסירים - חברי קבוצות טרור של האיסלאם הג'יהאדיסטי - נמלטו לסיני. רבים מהם ברחו לרצועת עזה, ומצרים דורשת את הסגרתם מהחמאס.

 

המחבל המצרי שנהרג יחד עם כמה טרוריסטים מצרים אחרים, חבר לאנשי ועדות ההתנגדות העממית הפלסטינים, שבאו מעזה לסיני - ויחד הוציאו לפועל את הפיגוע המשולב. הוא כאמור לא היה היחיד. לישראל הוכחות נוספות המעידות שהחוליות הפלסטיניות-מצריות שהו שבועות רבים טרם הפיגוע בשטח סיני והסתייעו בבדואים אזרחי מצרים.

 

לא לגרום להתלהמות ברחוב

מהתחקיר הצה"לי עולה עוד כי חיילי המוצב המצרי הבחינו בנוכחות המחבלים בקרבתם כבר לפני הפיגוע, אולם לא עשו דבר. רק בשלב מאוחר יותר בשעות הערב המוקדמות יצאו קצין וכמה חיילים מהמוצב המצרי לעבר המחבלים שצלפו בכוחות צה"ל מקרבת המוצב - כנראה במטרה להפסיק את הירי. אולם המחבלים, שהיו לבושים במדים הדומים למדי הצבא המצרי, התנגדו.

 

המחבלים לבשו מדים הדומים למדי הצבא המצרי (צילום: אריאל חרמוני, משרד הבטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הבטחון)
המחבלים לבשו מדים הדומים למדי הצבא המצרי(צילום: אריאל חרמוני, משרד הבטחון)

 

ייתכן שבשלב זה, כשהחיילים המצרים והמחבלים היו מעורבים אלה באלה, נפגעו חיילים מצרים מירי של כוחות צה"ל או מירי של המחבלים. כדי לבדוק ממה בדיוק נהרגו החיילים המצרים נחוצה בדיקה שלאחר המוות של של שלטונות מצרים המחזיקים בגופות.

 

בסך הכל נהרגו באירועים סביב התקרית חמישה חיילים וקצין מצרי. מה שידוע בוודאות הוא ששלושה מהם - קצין ושני חיילים - נהרגו מזירת מטענים וממחבל מתאבד שפוצץ עליהם חגורת נפץ, בהיתקלות שהייתה בסיני יממה אחרי הפיגוע.

 

בידי ישראל הוכחה מוקלטת לכך שאלוף פיקוד דרום, טל רוסו, הורה אישית לכוחות בשטח ולמסוקים תוך כדי הקרב שניהלו עם המחבלים בשעות הערב, להתמקד בירי רק לעבר מקורות הירי לשטחנו - ולהיזהר שלא לפגוע במוצב המצרי ובחייליו.

 

הפגנה מול שגרירות ישראל בקהיר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפגנה מול שגרירות ישראל בקהיר(צילום: AFP)
 

עובדות אלה היו ידועות לצה"ל כבר בשבוע שעבר, אולם הוחלט שלא לפרסמן כדי לא להביך את צבא מצרים וכדי שלא לגרום להתנצחות פומבית מתוקשרת על גרסאות, שהייתה מעלה עוד יותר את ההתלהמות ברחוב. אך עובדות אלה הועברו לידיעת המועצה הצבאית העליונה במצרים והיא הזמינה נציג של צה"ל, את האלוף אשל, להציג אותן בפני בכירים בצבא מצרים בקהיר. היום מתפרסמות חלק מעובדות אלה בעיתון מצרי.

 

מתי "טיפול שורש"?

בישראל מודעים ללחץ הכבד שמפעיל הרחוב המוסת במצרים על הממשלה הזמנית ועל המועצה הצבאית העליונה לנתק את הקשרים עם ישראל. הרצון למנוע פגיעה בשלום ובתיאום עם השלטון הנוכחי במצרים הייתה אחת הסיבות המרכזיות שבגללה, במוצאי שבת, החליטו ראש הממשלה נתניהו ושמיניית השרים - בהמלצת שר הביטחון והרמטכ"ל - שלא להגיב במבצע צבאי נרחב בעזה על ירי הרקטות המאסיבי לעבר שטח ישראל.

 

תקיפה ברצועה. בישראל לא רצו לפגוע בתיאום עם המצרים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תקיפה ברצועה. בישראל לא רצו לפגוע בתיאום עם המצרים(צילום: AFP)

 

היה ברור שמבצע נרחב עלול לגרום להתלהמות נוספת של הרחוב במצרים וללחץ של האחים המוסלמים המצרים לנתק כליל את הקשרים ולהכריז על ביטול הסכם השלום.

 

לפיכך החליטו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק, בהסכמת רוב שרי השמינייה, לתת לרוחות במצרים להירגע ולהמתין לשעת כושר אחרת שבה ייפתח חלון הזדמנות מדיני צבאי שיאפשר "טיפול שורש" בירי הרקטות והטרור היוצאים

מעזה.

 

בינתיים ממשיך צה"ל במדיניות החדשה הגורסת שכל פעולה שיוזמים גורמי טרור עזתים ואשר אמורה להתבצע משטח סיני - צה"ל יסכל אותה כאילו יצאה ישירות משטח עזה. במסגרת זו חוסל לפנות בוקר פעיל הג'יהאד האיסלאמי באזור רפיח. לפי המידע שבידי ישראל הוא עסק בתכנון פיגוע שאמור היה להתבצע משטח סיני.

 

בתוך כך, מקורות רשמיים במצרים מסרו ליומון המקומי "א-שורוק" כי הצבא המצרי ערך מיפוי של רשתות מנהרות  ההברחה המחברות בין רצועת עזה לסיני, לאורך כ-13.5 קילומטרים לקראת סגירתן. לפי הדיווח, בעקבות זאת, תוגברו כוחות הביטחון בצד המצרי של רפיח, בעיקר באזור מעבר הגבול. בנוסף, כוחות הביטחון במקום הקשיחו את הבדיקות בקרב העוברים והשבים במעבר וכן הגבירו את הסריקות באזור.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנות במצרים. המחבלים ברחו מהכלא
צילום: AFP
שריפת דגל ישראל במצרים
צילום: AFP
חיילים מצרים. לא עשו דבר
צילום: EPA
האלוף רוסו. לא לפגוע בחיילים המצרים
צילום: בן קלמר
מעבר רפיח. תוגברה האבטחה
צילום: EPA
מומלצים