שתף קטע נבחר

צילום: AP

טריפולי: אווירה חגיגית, ילדים בודקים מכוניות

ככל שהתקרבנו לבירת לוב, הלכה וגדלה כמות החמושים לאורך הדרך. גם ריח הגופות התגבר. "אנחנו עיתונאים", אמרנו לנערים חמושים שעצרו אותנו לבדיקה, והם ענו לנו בשמחה: "ברוכים הבאים ללוב!". שליח ynet ו"ידיעות אחרונות" מגיע לטריפולי

לפני שיצאנו מנילוט עצרנו לקפה במרכז העיירה. השעה כמעט חצות ואנשים יושבים בבית הקפה הקטן שמוכר אספרסו איטלקי עם חלב בחצי דינאר. זיקוקים מתפוצצים מעל הכיכר. הדרך שיוצאת מנילוט מלאה במחסומי חול נטושים. מצד אחד התבצרו הכוחות של קדאפי, מצד שני המורדים. אחרי שירדו מההרים הצטרפו אלינו עוד כלי רכב. טנדר חמוש של המורדים הוביל את השיירה כשהוא עטוף בדגל גדול של לוב החופשית.

 

סוף עידן קדאפי - עדכונים שוטפים ב-ynet:

 

עוצרים לקפה בדרך לטריפולי (צלום: צור שיזף) (צלום: צור שיזף)
עוצרים לקפה בדרך לטריפולי(צלום: צור שיזף)
 

נסענו לאט. אבל לא היתה הרגשה של חוסר ביטחון. פה ושם היו מחסומים של חמושים וכלי רכב עם מקלעים. סהר צהוב ושמיים בהירים ליוו אותנו לאורך הנסיעה במדבר בדרך לטריפולי. ב-03:00 הגענו לזאוויה. מכאן והלאה התרבו המחסומים וככל שהתקרבנו לטריפולי התרבו גם הצעירים החמושים. גם ריח הגופות שרופות הלך וגבר, זה ריח שכל מי שעבר מלחמה מכיר אותו. ריקבון מתקתק ומבחיל.

 

בטריפולי נעצרה השיירה שלנו כל כמה מטרים על-ידי קבוצות של צעירים, חלקם נערים צעירים מאוד, חמושים בקלצ'ניקובים ואקדחים. הם בדקו כל מכונית. "אנחנו עיתונאים, שישה מאיתנו. אנחנו באים מנילוט", אמרנו להם והתקבלנו בחום. "וולקאם טו ליבייה! (ברוכים הבאים ללוב) אללה הוא אכבר!", הם ענו.

 

דורכים על תמונות קדאפי (צלום: צור שיזף) (צלום: צור שיזף)
דורכים על תמונות קדאפי(צלום: צור שיזף)
 

ממבט ראשון, טריפולי דומה קצת לקהיר בימים הראשונים של המהפכה. אלא שכאן כולם חמושים והאווירה חגיגית בהרבה. עבור הלובים, בשונה מהמצרים, זהו כנראה הסוף ולא תחילתה של דרך לא ידועה.

 

עוד בערוץ החדשות :

 

ברחוב עומר אל-מוכתר, אחד מרחובותיה הראשיים של טריפולי שמוליך אל החלק העתיק המוקף חומה, לא רחוק ממלון קורינטיה המפואר שבו עובדים עדיין נאמניו של קדאפי, עמדה קבוצת צעירים באמצע הרחוב ולצדם טנדר חמוש במקלע כבד. על אם הדרך היה מוטל צילום של קדאפי במיטבו. הנערים דרכו על הצילום בכל כוח וירקו עליו לשמחתם של העיתונאים.

 

"רבים מהמורדים הם נערים צעירים מאוד" (צלום: צור שיזף) (צלום: צור שיזף)
"רבים מהמורדים הם נערים צעירים מאוד"(צלום: צור שיזף)
 

למרות שחלק מהעיתונאים חבשו קסדות ונעטפו באפודי מגן, היו רק מעט יריות. מפעם לפעם מיהרה שיירה קטנה של טנדרים חמושים ואז נשמע פרץ יריות.

 קשה לדעת מאיפה יורים ולמה. בלילה שאחרי נפילת באב אל-עזיזיה, העיר היתה שקטה יותר ונראה היה כי היא נשלטת על-ידי כנופיות הנערים החמושים.

 

מלון קורינטיה, המלון הטוב ביותר בטריפולי, עומד בפארו האגדי. אולם הכניסה שלו עמוס בעיתונאים שנותרו ללא חדר כיוון שעובדי המלון נמלטו או ספונים בבתיהם מההלם שהיכה בבירת לוב. טריפולי החליפה בתוך 24 שעות ידיים אך איש עדיין אינו יודע מה יהיה ואיש אינו יודע לאן נעלם מועמר קדאפי, שזו היתה בירתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מורדים בבאב אל-עזיזיה
צילום: רויטרס
עיתונאים נצורים במלון בטריפולי
צילום: רויטרס
מתקדמים לעבר טריפולי
צילום: רויטרס
ילדים על טנק בזאוויה
צילום: EPA
מומלצים