שתף קטע נבחר

ליברמן ב-2006: "על מצרים להעביר שטחים לעזה"

מסמכי "ויקיליקס" חושפים פרטי שיחה בין השגריר האמריקני לפוליטיקאי הישראלי שתואר "לאומן וקשוח" אך גם "ידידותי וחייכן". ליברמן התייחס למשא ומתן העתידי עם הפלסטינים: "להעביר מרכזי אוכלוסיה ערבים ישראלים לשטח הפלסטיני"

כבר כמעט שכחנו מאתר ההדלפות "ויקיליקס" שהחל לפרסם לפני יותר מחצי שנה מאות אלפי מסמכים מסווגים של מחלקת המדינה האמריקנית, אבל הוא ממשיך לעשות זאת כל העת. לפי מסמך חדש שהועלה לאתר, בשנת 2006 אמר מי שהפך לימים לשר החוץ של ישראל, אביגדור ליברמן, כי מצרים צריכה להעביר שטחים השייכים לה לעזה.

 

ליברמן והחזית המצרית:

 

ליברמן מעונב, "לא התייחס לאריאל" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ליברמן מעונב, "לא התייחס לאריאל"(צילום: רויטרס)

 

לפי המסמך, המתעד פגישה של ליברמן עם שגריר ארה"ב, ריצ'רד ג'ונס, בינואר לפני חמש שנים וחצי, הפוליטיקאי הישראלי הציע לשרטט מחדש את הגבול עם הפלסטינים, כך שגם מצרים תהיה שותפה לשינויים. "ליברמן הוסיף כי גם מצרים צריכה להיות חלק מהפיתרון, על-ידי כך שתמסור חלקים מהטריטוריה שלה לעזה, אותה תיאר ליברמן כ'צפופה יתר על המידה'", נכתב במסמך.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

בעבר תקף ליברמן את קהיר על כך שמובארק אינו נוהג להגיע לישראל ובמקום זאת מנהיגים ישראליים צריכים להגיע אליו לבירת מצרים או לשארם א-שייח. במקרה אחר דיבר על הפצצת סכר אסואן. מאז שמונה לשר החוץ נפגשו בכירים מצרים דווקא עם שר הביטחון, אהוד ברק, ולא עם ליברמן.

 

במברק הדיפלומטי שכתב תיאר שגריר ארה"ב למחלקת המדינה את התרשמותו משר החוץ: "משרדו של ליברמן מאויש על-ידי אנשי צוות צעירים דוברי רוסית. ליברמן, בן 46, מהגר ממולדובה, היה לבוש בחליפה ובעניבה בניגוד לרוב הפוליטיקאים הישראלים, נראה בטוח וידידותי והרבה לחייך ולהתבדח. ליברמן הוא לאומן קשוח ותומך נלהב בהתנחלויות, שגר בהתנחלות נוקדים בגדה המערבית עם רעייתו ושלושת ילדיו".

 

עם שר החוץ הגרמני, "חייכן אך קשוח" (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
עם שר החוץ הגרמני, "חייכן אך קשוח"(צילום: נועם מושקוביץ)

 

במסמך סיכום הפגישה כתב השגריר האמריקני כי ליברמן אמר לו ש"הפרדתם של יהודים ישראלים מערבים ישראלים היא חיונית בשביל לקדם את בטחון ישראל ולשמר את זהותה היהודית". ליברמן, נכתב, הדגיש את עמדתו לפיה כדי להימנע מהסכסוך יש להפריד בין האוכלוסיות, והזכיר את קפריסין השכנה - המחולקת לצפון הטורקי ולדרום היווני - כמודל: "הוא אמר שהטורקים שעל האי מופרדים טריטוריאלית מהיוונים שעל האי", לשון המסמך.

 

כדי להגשים את התכנית הציע יו"ר ישראל ביתנו ש"ישראל תנסח מחדש את גבולותיה עם הגדה המערבית באמצעות משא ומתן, על מנת להציב חלק ממרכזי האוכלוסיה הערביים-ישראליים הקרובים לקו הירוק בתוך השטחים הפלסטיניים". הוא נקב בשמה של העיר אום אל-פאחם כדוגמה.

 

ליברמן גם דרש שחלק מגושי ההתנחלויות הסמוכות לקו הירוק יישארו בתחומי ישראל,

אך כאן ציינו האמריקנים הערה בסוגריים: "ליברמן לא נתן אינדיקציה מה יקרה עם התנחלויות יהודיות כמו אריאל, שממוקמות עמוק יותר בשטחי הגדה המערבית". לשאלת השגריר, השיב ליברמן כי הגבול הסופי ייקבע כתוצאה ממשא ומתן עם מצרים, ירדן והרשות הפלסטינית.

 

הוא העלה שוב את רעיון הצהרת האמונים למדינה, והציע כי כל אזרח יחתום על שבועת אמונים. "מלבד הבדואים בצפון, מעט מאוד ערבים מוסלמים יחתמו עליה", העריך שר החוץ, והכריז כי הסיבה היחידה שמרבית הערבים הישראלים מעוניינים להישאר בישראל היא רצונם לקבל את ההטבות הסוציאליות שמציעה המדינה. הוא אמר כי בניגוד אליהם, לדרוזים יש היסטוריה של נאמנות לישראל, והם מבצעים את שירות החובה בצבא.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
השגריר ג'ונס שנפגש עם ליברמן
צילום: עופר עמרם
"מובארק צריך לוותר על שטחים"
צילום: רויטרס
מומלצים