שתף קטע נבחר

להיט חדש בברזיל: ייצור חשמל מרוח

רוב מערכת האנרגיה של המדינה נסמכת כיום על מים, אבל מנהיגי הממשל נלהבים לקדם הפקת חשמל מרוח, תחום שצפוי להכפיל את עצמו פי 8 עד 2014. אבל יש גם מי שחושש שמדובר באופוריה שעתידה להתנפץ

קווי החוף הסוערים של ברזיל והביקוש הגואה לחשמל, הובילו ל"בהלה לזהב" בענף הפקת חשמל מאנרגיית רוח במדינה. אך בעוד המשקיעים נוהרים אחר הקמת טורבינות ובניית חוות רוח, יש החוששים כי מדובר באופוריה שנופחה מעבר לפרופורציה.

 

מערכת האנרגיה של ברזיל נסמכת כיום בעיקר על מים, אבל התמונה הזו עשויה להשתנות: נכון להיום, כ-40% מהמכרזים של הממשלה, הם להפקת חשמל מאנרגיית רוח. לצד זאת, יזמי תחנות הכוח הפועלות על גז טבעי, ביו-מסה וחוות רוח, עתידות להתחרות במכרז להפקת חשמל במחיר הנמוך ביותר בשנים הקרובות.   

 

240 מתוך 321 החברות המשתתפות במכרז להפקת חשמל במחיר נמוך, פועלות בתחום הפקת חשמל מאנרגיית רוח. התוצאות יראו האם ענף אנרגיית הרוח של ברזיל יכול להמשיך בהפחתת עלויות הפקת החשמל, מגמה שעודדה להשקיע בחוות רוח ולייצור את הציוד הקשור לכך. 

 

תוצאות חיוביות מצד חברות הפקת החשמל באמצעות גז טבעי, יאשרו את הטענות של הספקנים, לפיהן השגשוג בתחום הרוח נופח מעבר למידה הראויה. הן גם עלולות לצנן את העניין של המשקיעים או להוביל לדרישה לתמיכה ממשלתית חדשה בענף.

 

מנהיגי הממשל נלהבים

הפקת חשמל מאנרגיית רוח צברה מומנטום בכל העולם בעשור האחרון, על רקע החששות מליטת גזי חממה וההתעניינות באנרגיה חלופית. לברזיל יש יתרונות בתחום, בעקבות החופים המאופיינים בסערות ורוחות חזקות.

 

תחנת כוח בסכר איטייפו בברזיל. הממשלה להוטה למצוא חלופות (צילום: גיא רונן) (צילום: גיא רונן)
תחנת כוח בסכר איטייפו בברזיל. הממשלה להוטה למצוא חלופות(צילום: גיא רונן)

 

מנהיגי הממשל, הנלהבים לקדם חלופה להפקת החשמל באמצעות מים, אומרים כי הירידה בעלויות בענף אנרגיית הרוח היא סימן לכך שברזיל עזרה לענף להתפתח ממצב של חלום סביבתי ליצרן כסף תחרותי.  "בעבר, התחום היה זקוק לתמיכה שוטפת וצמודה מצד הממשלה. כעת הענף חזק מספיק עד שהוא מצליח להפחיד אפילו את השקחניות הגדולות בשוק", אמר מאוריסיו טולמאסקים, ראש קבוצת המחקר EPE המנוהלת על ידי הממשלה.

 

עם זאת, אדריאנו פירס, מומחה לאנרגיה מהמרכז הברזילאי לתשתיות, אמר כי הממשלה עוררה אופטימיות מוזגמת באשר לתחום אנרגיית החשמל, מה שהוביל את מפתחי הפרויקטיים להבטיח תעריפי חשמל שאולי הם לא יצליחו לעמוד בהם. "לברזיל יש היסטוריה של אופוריה כשזה נוגע לייצור חשמל", אמר. "נכון לעכשיו הפקת חשמל מאנרגיית רוח היא ה"בייבי" של הממשלה, אבל זה לא אומר שהיא תצליח להחזיק את עצמה לאורך זמן".

  

הייפ מוגזם?

ברזיל התחילה ביוזמה לעידוד הענף ב- 2004, אז הסכימה לשלם על חשמל המופק מאנרגיית רוח תעריפים גבוהים יותר לעומת מקורות אנרגיה אחרים. עד שנת 2010, הודות לטכנולוגיות חדשות, הטבות מס והגדלת הייצור המקומי של הטורבינות, חוות הרוח הפחיתו את מחיר החשמל שלהן ב-50% לעומת התקופה בה הונהגה תוכנית התמריצים הממשלתית.

 

נתח הפקת החשמל מאנרגיית רוח, מהווה נכון לעכשיו רק 1% מיכולת הפקת החשמל במדינה. עלות הפקת חשמל מרוח עדיין גדולה פי 2 מהסכרים ההידרו-אלקטריים הגדולים, שמספקים את רוב החשמל. עם זאת, על פי איגוד אנרגיית החשמל ABEeolica, התחום צפוי להכפיל את עצמו פי 8 לנתח של 4.2%, בשנים 2010 עד 2014.

 

EPE צופה כי סך צריכת החשמל בברזיל תגדל ב-60% בין 2010 ל-2020, על רקע הצמיחה המהירה בכלכלה הברזליאית והתרחבות מעמד הביניים. על פי הערכות האיגוד, ההשקעה בתחום אנרגיית הרוח צפויה להגיע ל-15.7 מיליארד בין 2009 ל-2013.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים