שתף קטע נבחר

דו"ח ספטמבר יישאר חסוי: "ניסיון סתימת פיות"

"זו שערורייה פוליטית", הכריז ח"כ שאול מופז לאחר שהדו"ח שיזם על היערכות הממשלה למאורעות ספטמבר, לא הוכר כמסמך רשמי של ועדת חוץ וביטחון. "הוא לא יכול להשתמש בכלי זה לניגוח פוליטי", הבהיר ריבלין

מידת מוכנותה של ישראל לאירועי ספטמבר תישאר חסויה מהציבור - עקב מחלוקת בין הקואליציה לאופוזיציה. דו"ח ספטמבר, שגובש ביוזמת ח"כ שאול מופז ועתיד היה למתוח ביקורת על היערכות המדינה להכרזה אפשרית על מדינה פלסטינית, לא יוכר כמסמך רשמי של ועדת חוץ וביטחון, אלא יועבר למספר מצומצם של גורמים בכירים.

 

מדינה בדרך - הכותרות האחרונות:

 

הדו"ח עלה הבוקר (א') לדיון בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת טרם פרסומו הסופי, ועורר חילוקי דעות קשים. עצם הדיון נקבע כפשרה בין יוזם הדו"ח מופז לחברי הוועדה השייכים לקואליציה, שהאשימו אותו בשימוש ציני במסמך לצורך ניגוח הממשלה. גם במהלך הדיום הם הבהירו למופז כי לא יאפשרו את פרסום הדו"ח בשם הוועדה ודרשו ממנו להכריז עליו כדו"ח אישי. בסוף הישיבה הוחלט להשאירו חסוי.

 

מקורביו של מופז הזהירו עוד ביום חמישי, כי אם הקואליציה תמשיך במאמציה להביא לגניזת הדו"ח, לא תהיה ברירה אלא לפרסמו במסגרת מצומצמת בלבד. בתום הישיבה, כינס מופז תדריך עיתונאים בו מתח ביקורת חריפה על הקואליציה. "כאחד שהיה בכמה דיונים והערכות מצב", אמר מופז, "אני יכול לומר שמה שקרה היום בוועדה זו שערורייה פוליטית. היה כאן ניסיון לסתום פיות ולא לאפשר להוציא את הדו"ח שגיבשנו לאחר מאמצים גדולים. אני מפציר בראש הממשלה לקרוא את הדו"ח ולהתייחס אליו ברצינות".

 

עוד בערוץ החדשות:

 

"ראש הממשלה למעשה הגדיר את העבודה על הדו"ח כפוליטית, והשתמש ברוב של הקואליציה כדי למנוע את הפצתו", הוסיף ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה), שנמנה עם מגבשי הדו"ח. "יחד עם זאת, צריך לקבוע שראש הממשלה לא יכול, באמצעות שימוש ברוב הקואליציוני, למנוע את התהליכים שספטמבר מייצר".

 

מאידך, הבהיר יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין" כי "יו"ר הוועדה הוא ראשון בין שווים, ולא ייתכן בשיטה הפרלמנטרית שלנו שהוא יציג דו"ח ועדה מבלי שקיבל את אישור הוועדה. אסור לשאת את שם הפיקוח של הכנסת לשווא", הוא הדגיש, "ולא להשתמש בכלי זה לניגוח פוליטי".

 

בעקבות הדיון בוועדה, הסבירו גם חברי הכנסת מהקואליציה את התנגדותם לפרסום המסמך. "הדו"ח הוא פוליטי ואינו מתייחס למציאות של טרור נגד מדינת ישראל", האשימה ח"כ מירי רגב. "הדו"ח אישי בלבד ואינו משקף את עמדת ועדת חוץ ובטחון". ח"כ זאב אלקין הוסיף כי "הבעיה שהדו"ח לא משקף את רוב הדיונים והוא בנוי על תפישת העולם של קדימה, שהבוחר החליט שאין לה רוב".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז. "קורא לרה"מ להתייחס לדו"ח ברצינות"
צילום: גיל יוחנן
ריבלין. "יו"ר הוועדה הוא ראשון בין שווים"
צילום: נועם מושקוביץ
רגב. "הדו"ח אישי בלבד"
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים