שתף קטע נבחר

נועם שליט: "לפני שביבי הביתה, גלעד הביתה"

מאות בני אדם ציינו את יום הולדתו ה-25 של החייל החטוף בעצרת במעבר ארז. אביו של החייל החטוף, נועם שליט, אמר כי "מנהיגים שלא יכולים להתמודד עם הסיכונים לא יכולים להנהיג אותנו". ח"כ ציפי חוטובלי המתנגדת לעסקה זכתה לקריאות בוז

עוד יום הולדת בשבי החמאס: מאות בני אדם צעדו הערב (יום א') מצומת יד מרדכי למחסום ארז, שם ערכו עצרת לציון יום הולדתו ה-25 של החייל החטוף גלעד שליט. באירוע השתתפו בין היתר אביו של גלעד, נועם שליט, הרב ישראל לאו, רבה הראשי של תל אביב, חברי כנסת, והזמרים עמיר בניון, דוד דאור וחגית יאסו. הפעילים הביעו כעס על כך שחברי כנסת לא הגיעו מלבד חברת הכנסת ציפי חוטובלי. ynet העביר שידור חי מהעצרת.

 

חייל בשבי חמאס - כתבות אחרונות ב-ynet:

סרקוזי כתב למשפחת שליט, המו"מ צפוי להתחדש

שליט בן 25, הוריו קראו: "העם דורש חופש לגלעד"

מאות במאהל לציון 25 שנים לשליט: "יום עצוב"

יום הולדת בשבי: "תחזיק מעמד, גלעד שלנו"

 

אביו של החייל החטוף, נועם שליט, אמר בנאומו כי "מנהיגים שמסוגלים להתמודד עם הפקרת חייל, חייל צה"ל ששלחו למשימה, ולא מסוגלים להתמודד עם הסיכונים המחושבים, הידועים, ויש סיכונים, הם לא יכולים להנהיג את מדינת ישראל. הם לא יכולים להנהיג אותנו". בתגובה קראו הפעילים בקהל: "ביבי הביתה", ואילו שליט השיב להם: "לפני שביבי הביתה, גלעד הביתה".

 

מאות צעדו מיד מרדכי לרגל יום הולדתו של גלעד שליט (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
מאות צעדו מיד מרדכי לרגל יום הולדתו של גלעד שליט(צילום: אליעד לוי)

 

נועם שליט הוסיף: "אני מקווה שבקרוב מאוד נתכנס לקבל את גלעד פה במחסום ארז ונזמין את כל תושבי עוטף עזה וכל תושבי מדינת ישראל. שזה יהיה בקרוב אמן, במהרה בימינו".

 

אורנה שמעוני, חברה במטה המאבק למען שחרורו של גלעד שליט, אמרה בנאומה כי "אנחנו המיליונים ממשיכים כרגיל. מרגישים מה זה יוקר המחייה, לא מרגישים מה זה אין חיים. היום אינני מפחדת להעביר את מסר המוות בזעקה קורעת: החייל גלעד ימות אם לא נחזיר אותו מיד".

 

ח"כ חוטובלי: "מתנגדת לעסקה, רוצה את גלעד פה"

בפתח העצרת נאמה ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) המתנגדת לעסקה לשחרורו של שליט תמורת שחרור אסירי חמאס. "הדרך להבאת גלעד שליט הביתה עוברת בהפסקת הכספים לרצועת עזה לחמאס, עוברת דרך הפסקת העברת כספים לרשות הפלסטינית", אמרה ח"כ חוטובלי שדבריה הופרעו בקריאות ביניים מהקהל כאשר אמרה שהיא "מתנגדת לעסקה, אבל מאוד רוצה לראות את גלעד שליט פה". לדבריה, "מי שרוצה באמת לראות את שובו של גלעד צריך לגבות את המאבק הלאומי נגד שלטון חמאס".

 

יום הולדת עצוב. העצרת במעבר ארז, הערב (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
יום הולדת עצוב. העצרת במעבר ארז, הערב(צילום: אליעד לוי)

 

חברת הקואליציה הדגישה בדבריה אל באי העצרת כי יש להחמיר את תנאי הכליאה של אסירי חמאס "שנהנים מתנאים של קייטנה, של מלון של חמישה כוכבים. לדבריה, "יש לכם שתי אפשרויות להפוך את המאבק הזה למאבק של קונצנזוס: האחת, לא להתעלם מהסיכונים שבעשיית העסקה. השנייה, להכיר בעובדה שאסירי חמאס נהנים מתנאים של קייטנה, זה בידי ראש הממשלה".

 

לאחר שירדה מבימת הנואמים אמרה ח"כ חוטובלי כי למרות קריאות הבוז שנשמעו נגדה "אני מתנגדת לעסקה ובאתי להשמיע את הקול שלי שלא נשמע במחאה הזו. כולנו בעד החזרתו של גלעד, אבל לא במסגרת של שחרור אסירים ובמסגרת העסקה הזו".

 

בנאומו אמר נועם שליט כי הוא מסכים עם ח"כ חוטובלי שיש הרבה דברים שממשלת ישראל צריכה לעשות, "אבל את כל זה היה צריך לעשות לא היום, אלא לפני 5 שנים". לדבריו, "אם לפני חמש שנים היו עושים את מה שהיא אמרה אז יכול להיות שגלעד היה בבית". הוא פנה לחברת הכנסת ואמר לה: "את כנראה בדיליי של כמה שנים. כדאי שתשלימי את פער הזמן. יכול להיות אגב שהצעדים שהיא מציעה יביאו את גלעד בין אם בחיים ובין אם לא, בעוד שנתיים, בעוד חמש שנים, בעוד עשר שנים, אבל אנחנו רוצים את גלעד היום ולא בעוד 10 שנים".

 

מוכן להתחלף עם גלעד שליט. הרב ישראל לאו  (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
מוכן להתחלף עם גלעד שליט. הרב ישראל לאו (צילום: אליעד לוי)

 

ראש מועצת חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, נשא נאום בערבית ובו קרא לראש ממשלת החמאס, איסמעיל הנייה, לשחרר את גלעד שליט. "ראש הממשלה הנייה, מדינה פלסטינית אי אפשר לבנות על גבו של ילד. גלעד הוא לא נכס למדינה פלסטינית, גלעד הוא נכס להורים שלו ואני מוכן להיות המתווך בינינו ובין החמאס".

 

הרב ישראל לאו אמר כי "מדברים כל הזמן על החירות והחופש אבל האו"ם, לצערנו הרב, לא עושה את מה שהוא צריך לעשות. מה חושב בחור כזה בצינוק, בודד, ערירי וגלמוד למעלה מ-5 שנים". הוא שב על דברים שאמר בעבר כי כמו יוסף בתנ"ך "אני מוכן להיות קלף המיקוח במקום גלעד שליט. שייקחו אותי, שישימו אותי במקומו וינהלו משא ומתן, שגלעד יהיה פה ואני אהיה שם".

 

בעצרת הופיעו בין היתר דוד דאור, חגית יאסו ועמיר בניון (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
בעצרת הופיעו בין היתר דוד דאור, חגית יאסו ועמיר בניון(צילום: אליעד לוי)

 

לעצרת הגיעו גם תושבים מיישובי עוטף עזה. נועם שליט אמר לפני העצרת כי הוא מעריך את התגייסותם של התושבים: "מאז ומתמיד אנשי עוטף עזה פעלו לצידנו ותמכו בנו", אמר שליט, "ואנו מאוד שמחים על כך".

 

היום דיווח העיתון "אל-חיאת", היוצא לאור בלונדון, כי המשא ומתן על שחרורו של שליט יתחדש בשבוע הקרוב. על פי הדיווח, ראש המודיעין המצרי, מוראד מואפי, נפגש במהלך ביקור במכה עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, ודן בין היתר בנושא זה.

 

העיתון דיווח כי המשא ומתן הבלתי ישיר שהחל בין שני הצדדים לפני שלושה שבועות בקהיר, יחודש ככל הנראה אחרי "עיד אל-פיטר", שיצויין לקראת סוף השבוע הקרוב.

 

לרגל יום הולדתו של שליט, העבירו נציגי שגרירות צרפת בישראל מכתב למשפחתו מאת הנשיא הצרפתי, ניקולא סרקוזי. "יום הולדת נוסף זה שעובר עליך בשבי מהווה בעבורי הזדמנות להביע בפניך את הזדהותי וגם את זעמי,

לנוכח המצב הבלתי ניתן להצדקה שנכפה עליך", כתב סרקוזי.

  

נשיא צרפת התייחס אף הוא למשא ומתן הממושך וציין כי "תקוות רבות מדי נכזבו מכדי שנייחס לכמה התפתחויות משמעות גדולה יותר משיש להן, אך תקוות אלה קיימות בכל זאת, ובאופן קונקרטי, בין היתר בשל חידוש התיווך המצרי, בשיתוף פעולה מלא עם רשויות ישראל ומצרים".

 

Read this article in English

 

את השידור החי מהעצרת צילם יהונתן צור; הפקה: שמרית שי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קודם גלעד הביתה. נועם שליט
צילום: אליעד לוי
מומלצים