שתף קטע נבחר

חוזרים ללימודים: "מרגש, אבל גם מלחיץ"

הספרים ניקנו, העפרונות חודדו, ואפילו המחשבים והסמרטפונים כבר בטעינה. 24 אלף תלמידים ייכנסו מחר לראשונה בשערי בית הספר במחוז הצפון, וההורים מתרגשים: "אנחנו למדנו עם 16 ילדים בכיתה, הם ילמדו עם 30. מי ישמור עליהם?"

240 אלף תלמידים יפתחו מחר את שנת הלימודים במחוז הצפון, המשתרע מנהריה עד לרמת הגולן ולבקעת בית שאן. הפעם, לשם שינוי, מעל שנת הלימודים לא מרחף איום של שביתה, ומנהלי המחוז יכולים להתפנות לעיסוק בנעשה בכיתות עצמן. דובר המחוז, דוד גורלי, העריך כי בסוף השנה הקרובה יעמוד שיעור הזכאים לבגרות בצפון על 56 אחוזים.

 

חוזרים ללימודים - כתבות אחרונות:

 

עוד בערוץ החדשות:

 

רועי לוי, בן 15 מהיישוב הקהילתי גבעת אבני, יתחיל מחר את לימודיו בכיתה י' בבית הספר "כדורי". הוא אינו מתרגש יתר על המידה: "אני קצת מאוכזב שנגמר החופש, לא הייתי מתנגד שהוא יימשך עוד שבוע", הוא מודה. רועי, שיתחיל השנה להתכונן לבגרות במגמת מכטרוניקה, מספר שלמרות הפופולריות הגואה של המחשבים הניידים והטאבלטים, חבריו לא ממהרים לזנוח את המחברות לטובת המסך הקטן. "היה לי בכיתה תלמיד אחד שהביא לפטופ ועוד אחד שכתב על סמארטפון, אבל כמעט שאף אחד לא משתמש בזה במקום הספרים והמחברות הרגילות", הוא מספר.

 

שיר ורועי לוי. היא עולה לכיתה ב', הוא מתחיל ללמוד לבגרות (צילום:חגי אהרון) (צילום:חגי אהרון)
שיר ורועי לוי. היא עולה לכיתה ב', הוא מתחיל ללמוד לבגרות(צילום:חגי אהרון)

 

גם אחותו הקטנה של רועי, שירי, תעלה השבוע לכיתה ב', והיא כבר נשמעת הרבה יותר נלהבת. "הכל כבר מוכן בתיק. קנו לי קלמר, כלי כתיבה, ספרים, טושים חדשים ותלבושת אחידה", מספרת שירי, תלמידת בית הספר "עלי גבעה" שביישוב. אמם של השניים, וידי לוי, אמנם נושמת לרווחה עם סיום החופש הגדול וחזרת הילדים למערכת החינוך, אבל מביעה מורת רוח מהצורך לרכוש ספרי לימוד חדשים בכל שנה.

 

"כמעט שבועיים נמשכה ההתארגנות ללימודים. לצערי חלק גדול מהספרים שרועי צריך הם במהדורה חדשה, אז אנחנו צריכים לזרוק את הספרים משנה שעברה ולקנות ספרים חדשים - אי אפשר למכור אותם ואי אפשר לקנות ספרים משומשים", היא אומרת. "בכל שנה יוצאת מהדורה חדשה וכל ספר כזה עולה בערך 80 שקלים. כמעט 1,100 שקל עלה לי הציוד לקראת השנה החדשה לשני הילדים, ועוד לא סיימתי. גם החוברות של שירי הן חד-פעמיות - משתמשים וזורקים".

 

אלה בן תנחום בת ה-6 משדמות דבורה, כבר ערכה השבוע את פגישת ההיכרות עם מחנכת כיתתה בבית הספר "כדורי", וביום חמישי תצטרף ליתר 24 אלף התלמידים שיעלו לכיתה א' במחוז הצפון. יותר מעל אלה עצמה, ניכר הלחץ דווקא על אמה, שונית.

 

"זה כמובן מרגש, אבל גם מלחיץ. בית ספר זה לא מה שהיה פעם. אני חושבת על ההפסקות והשירותים בבית הספר, ושואלת את עצמי מי משגיח עליהם. יש מספיק סיפורים בעיתונים בשביל להילחץ", אומרת שונית, בעודה מחדדת את העפרונות החדשים שבקלמר יחד עם אלה. סל הקניות של משפחת בן תנחום לקראת שנת הלימודים החדשה נע סביב 500 שקלים, "אך היד עוד נטויה", הוסיפה האם.

 

שירי לוי. טושים חדשים ותלבושת אחידה (צילום:חגי אהרון) (צילום:חגי אהרון)
שירי לוי. טושים חדשים ותלבושת אחידה(צילום:חגי אהרון)

 

גם שירי מן ממושב בניה הסמוך ליבנה תשמע ביום חמישי בבוקר את הקריאה "שלום כיתה א'", כשתגיע לראשונה לבית הספר "בית אור" שבמושב קדרון. אחרי שהכינה לעצמה את חולצת בית הספר, הטושים והמחברות, שירי כבר תוהה ליד מי לשבת בשולחן הכיתה. "יום אחד ליד נטע, יום אחד ליד אסף", היא מתכננת. לשירי עדיין אין אמנם מחשב נייד, אך קרוב לוודאי שבנוסף למחברות הרגילות היא תעשה היכרות גם עם מעבדי התמלילים הוירטואליים, שכן בית ספרה החדש מקדם בקרב התלמידים מודעות "ירוקה" הדוגלת בשימוש במחשב כדי לחסוך בנייר.

 

"אנחנו עכשיו בדרך למפגש היכרות עם המורה, שתסביר לילדים איפה נמצאת הכיתה ומה להביא ביום הראשון", אומרת ליאורה מן, אמה של שירי. ליאורה מתרגשת מהמעבר של בתה לכיתה א', אך גם חוששת מעט, בעיקר על רקע זיכרונותיה מהיום הראשון שלה עצמה בכיתה א': "אני גדלתי בקיבוץ ובית הספר היה בתוך הקיבוץ - שירי צריכה לנסוע בהסעה. אני למדתי בכיתה עם 16 ילדים, ושירי תלמד עם כמעט 30 תלמידים בכיתה". ליאורה אומרת ששירי לא תהיה ילדת מפתח, והיא תחכה לה בבית כשתחזור מהלימודים.

 

יובל בוסקילה בת ה-6 מטבריה, שתעלה ביום חמישי לכיתה א' בבית הספר "כינר" בעיר, כבר יודעת מה השיעור האהוב

עליה. "אני הכי מחכה לשיעור ספורט", אומרת יובל, ומנצלת עוד דקות מהחופש הגדול למשחק במחשב. חוץ מעניין כלי הכתיבה והתלבושת האחידה שנרכשו לקראת השנה החדשה, ליובל גם מונה נהג בוס שייקח ויחזיר אותה מהלימודים. "אבא לוקח אותי", היא מסבירה.

 

אביה, אלירז בוסקילה, מתרגש לקראת הצעדים הראשונים של בתו הבכורה בבית הספר. "זו פעם ראשונה והכל חוזר אליך, יש בזה משהו נוסטלגי", אומר אלירז. "אחרי המפגש הראשון שהיה לתלמידים הצעירים עם המורה ביום חמישי שעבר, יובל מחכה כבר להיכנס לכיתה א'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התלמידים לבית משפחת לוי. 1,100 שקל רק על ציוד
צילום:חגי אהרון
משתמשים בחוברות - ואז זורקים
צילום:חגי אהרון
מומלצים