שתף קטע נבחר

שר החינוך: ישראל משמינה, אפעל נגד מכונות מזון

מיליון ו-942 אלף תלמידים יפקדו מחר את בתי הספר וגני הילדים עם פתיחת השנה. שר החינוך מנה בוועדת החינוך של הכנסת את היעדים, ביניהם המלחמה בהשמנה. נציגי החינוך המיוחד תקפו את השר על היעדר יחס ותקציבים

שנת הלימודים נפתחת מחר (יום ד') ובין יעדי מערכת החינוך לשנה הקרובה, מנה שר החינוך, גדעון סער, את המלחמה בהשמנה. הוא הודיע שיפעל נגד מכונות המזון בבתי הספר - גם במישור החקיקה: "ישראל נמצאת בין המדינות המובילות בעלייה בשיעורי ההשמנה בעולם. אנחנו רוצים לשים דגש על נושאי תזונה נכונה, היגיינה אישית והקניית ידע ופיתוח הבנה בנושא אורח חיים בריא ופעיל".

 

חוזרים ללימודים - כתבות אחרונות:

 

מיליון ו-942 אלף תלמידים יכבשו מחר את ספסלי בתי הספר וגני הילדים. מנכ"ל משרד החינוך, שמשון שושני, העריך שהשנה יעלה בממוצע שיעור הזכאות לבגרות ב-1-1.5 אחוז. "אנחנו פותחים שנה שלישית בצורה טובה", אמר סער, "אני קורא לכולם - לרשויות מקומיות, למחלקות חינוך, למנהלי המחוזות הרלוונטיים, לוועדי הורים, לכולם - לעשות מאמץ לפתוח בצורה תקינה בכל הארץ ובכל בית ספר את שנת הלימודים. לא לעשות מאבק על גבם של תלמידים".

 

גדעון סער, הבוקר בישיבה בכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
גדעון סער, הבוקר בישיבה בכנסת(צילום: גיל יוחנן)

 

עוד בערוץ החדשות:

 

שר החינוך הדגיש כי גם בשדרות ובבית שמש, שמעל בתי ספר בהן ריחף איום שביתה, האיום הוסר והלימודים יתקיימו כרגיל. במהלך הישיבה היא סיפר על רפורמת "עוז לתמורה" שנחתמה לאחרונה ושתביא לשינוי בתנאי עבודתם של המורים. עד כה חתמו יותר מ-7,000 מורים בעשרות בתי ספר על הצטרפות לרפורמה וההחתמה עדיין בעיצומה. לפי שעה, יתחילו ללמד רק בבתי הספר שנבחרו לפיילוט. בתי הספר הנותרים יצטרפו לרפורמה בשנת הלימודים הבאה.

 

סער הדגיש בפתח דבריו את העובדה שמדובר בשנת הלימודים השלישית ברציפות מאז כניסתו לתפקיד שנפתחת ללא שביתות. "אני חושב שהמערכת עברה למצב שבו היא מתפקדת, עובדת ומנצלת באופן יותר אפקטיבי את ימי הלימודים ותקופת הלימודים". השר אמר כי הוא מאמין שגם השנה תהיה עלייה בשיעור הזכאים לבגרות. "בקרב דוברי העברית הגענו לקרוב ל-65%, שזה לדעתי הנתון הגבוה ביותר בכל הזמנים. יש פערים גדולים, וצריך לעשות מאמצים גדולים".

 

נציגי החינוך המיוחד שנכחו בדיון תקפו את השר על היעדר יחס ותקציבים לחינוך המיוחד ועל כך שאיש מחברי משרדו לא מוכן לקיים איתם פגישה על מדיניות המשרד. יו"ר הוועד מנהל של אלו"ט, ד"ר שמואל מירון, מתח ביקורת על כך שאין התייחסות לתוכניות חדשות בחינוך המיוחד בככלל. "התקציב הוא 10 אחוז בלבד, ויש סדרה של בעיות מתמשכות שאין לנו אפשרות לפתור אותן, כי לא מאפשרים לנו להיפגש עם הנהלת המשרד. כבוד השר קרא לחבורה של הורים שהפגינו מולו בחיפה שהם לא דוברים אמת". 

 

השר השיב: "כל מי שחושב שבאמעצות הכפשות והשמצות יכול לפתור דברים טועה. בשיטות האלה לא ניתן להגיע לדיאלוג מכובד ומכבד. אם תרצו דיאלוג מכובד ומכבד תוזמנו". מירון לא נותר חייב: "אתה מעמיד לנו תנאים?" והשר השיב: "אני אראה לך מכתבים שבו כתבו בלשון ביבים למנכל המשרד". אחד הנוכחים בקהל קרא במהלך הדיון לשר לחזור בו מהשפה שבה השתמש וטען כי הוא זה שכתב את המכתב.

 

מוקדם יותר התברר בדיון באותה הוועדה שחסרים עשרות מאבטחים בבתי הספר. ח"כ זבולון אורלב ביקש לדעת האם יש מחסור במאבטחים והתשובות שקיבל נשמעו תמוהות לנוכח העובדה שנותרה פחות מיממה לפתיחת השנה. בחלק מהמקרים, התפרקו חברות אבטחה. בירושלים יש קושי בגיוס ולכן העלו את שכר השעה למאבטחים שם.

 

ynet העביר שידור חי מישיבת הוועדה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר החינוך, הבוקר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים