שתף קטע נבחר

יישוב חדש ליד מצרים: "אין פחד, העיקר הציונות"

דווקא בצל המתיחות בגבול מצרים וההתרעות על פיגוע נוסף שעומד לצאת מסיני, עולות 8 משפחות ראשונות ליישוב שלומית, 700 מטר מעמדות הצבא המצרי

ושמישהו ינסה להפחיד אותם: יישוב חדש הוקם היום (ד') במועצה האזורית אשכול, פחות מקילומטר מהגבול עם מצרים. שמונה משפחות ראשונות יגיעו ליישוב החדש - שלומית שמו - כבר השבוע, ועד סוף דצמבר יצטרפו אליהן 17 משפחות נוספות, כולן בנות אותו גרעין.

 

כוננות גבוהה בדרום - כתבות אחרונות:

 

רוב המשפחות שיגורו בשלומית הן של יוצאי המכינה הקדם-צבאית "עוצם". כל הזוגות שיגיעו ליישוב הם זוגות צעירים עם ילד אחד או יותר, בוגרי צבא המשתייכים לציבור הדתי-לאומי. העלייה לקרקע בשלומית נעשית בתיאום עם הצבא, כשברקע ההתרעות על כוונת מחבלים להיכנס שוב מסיני לישראל ולבצע פיגוע באזור הגבול.

 

ביטחון? לא מטריד אותנו (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
ביטחון? לא מטריד אותנו(צילום: אליעד לוי)

את המתיישבים החדשים המצב הביטחוני לא מרתיע כלל. "הביטחון הוא הנושא האחרון שמעסיק אותנו. מבחוץ זה נשמע מגוחך, אבל ככה זה. הפיתוח של היישוב והשאלה איך הופכים אותו לכזה שיש בו חקלאות, איכות חיים וציונות - זה מה שמעסיק אותנו", אומר המזכיר, אחיקם גץ.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

גץ, נשוי לרעות (36) ואב לשבעה ילדים בני שנה וחצי עד 17, סיפר: "הקרבה לגבול מצרים לא מטרידה אותנו, אם כי כמובן יש נוכחות צבאית. בשבוע שעבר היה פה מישהו זר, אחד המובילים, ואמר שאחרי הפיגוע המשפחות בטח ביטלו. אנשים פשוט צחקו. זה בכלל לא עולה על הדעת. הצבא חושש, זה תפקידו, אבל תפקידנו הוא להקים קהילה תוססת".

 

בתכנון: מרכז מסחרי, אזור תעשייה ומוסדות חינוך (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
בתכנון: מרכז מסחרי, אזור תעשייה ומוסדות חינוך(צילום: אליעד לוי)

 

הילה הלוי (24), נשואה ואם לתמר, בת עשרה חודשים, עוברת לשלומית מגבעת שמואל. היא הייתה אמורה לעבור ליישוב ביום חמישי, אבל חל עיכוב קל. "טיפה התעכבנו כי הגיעו חיילים ליישוב והם בקרוואן שלנו", היא הסבירה, "המצב הביטחוני מפחיד, אי אפשר לומר שלא, אבל זה המצב בכל הארץ. גם כשהיינו בירושלים בחופשה בשבוע שעבר היו התרעות על פיגועים. זה משהו שנמצא בכל מקום ואי אפשר להחליט לפי זה איפה תהיה, אחרת לא היינו יוצאים מהבית".

 

ובכל זאת: טוב שיש ממ"ד

הילה סיפרה כי בעלה השתחרר מהצבא לפני כחודשיים, והשניים החליטו לגור במקום שונה במקצת, ולא במרכז. "אני סיימתי תואר בעבודה סוציאלית, הכל הסתדר לנו, והחלטנו לעבור. החשש העיקרי הוא שנהיה רחוקים מהמשפחה שלי, ולא המצב הביטחוני. אנחנו מקווים שנצליח שם. ננסה".

 

צבי יהודה, בעלה של הילה, הסביר כי "המחשבה הייתה להגיע למקום חלוצי, אמצע הנגב או הגליל, מתוך רצון ליישב את הארץ. הפן הביטחוני לא היה שיקול. זה לא מה שימנע מאתנו לעבור. היה לנו חשוב להתיישב בנגב. הקרבה לגבול מצרים לא הייתה סכנה כשחשבנו לעבור לשם. עכשיו הכל התחיל להתלקח, אבל זה עדיין לא שיקול".

 

לפי שעה יגורו המשפחות במבנים ניידים בעלי ממ"ד ("זה מקל על החשש", אומר הילה, "שאנחנו לא סתם כך באמצע המדבר בלי ביטחון"), ובקרוב יתחיל משרד השיכון להכין את המגרשים לבניית בתי הקבע ביישוב.

 היישוב מיועד להיות ישוב קהילתי שבו יתגוררו כ-500 משפחות, והוא יכלול בתוכו מרכז מסחרי, אזור תעשייה ומוסדות חינוך. היישוב מוקם על ידי מועצת אשכול בסיוע תנועת "אמנה", המשרד לפיתוח הנגב והגליל והיחידה להתיישבות של משרד הביטחון.

 

ראש המועצה, חיים ילין, אמר כי "תושבי שלומית הם דוגמה לאנשים שמעריכים את איכות החיים בנגב ובמועצה בפרט. האוויר הנקי והחינוך לערכים גוברים על הסכנות הביטחוניות, ועובדה שעוד ועוד משפחות מגיעות לאזור וממלאות את היישובים, וקשה למצוא אצלנו דירות להשכרה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלומית בשטח
צילום: אליעד לוי
מומלצים