שתף קטע נבחר

לנדאו חתם על הצו לצמצום רווחי חברות הדלק

שר התשתיות הסכים להפחתת מרווח השיווק בכ-19 אגורות, לאחר שגם שר האוצר שטייניץ חתם על הצו. המשמעות: מחיר הדלק בחודש ספטמבר צפוי להישאר דומה למחיר באוגוסט ולהשתנות, אם בכלל, רק באגורות ספורות

שר התשתיות, עוזי לנדאו, חתם אחר הצהריים (ד') על צו המצמצם את רווחי חברות הדלק ממכירת דלק בתחנות בכ-19 אגורות לליטר. זאת, לאחר שגם שר האוצר, יובל שטייניץ, חתם על הצו. המשמעות היא שמחיר הדלק בחודש ספטמבר צפוי להישאר דומה למחיר באוגוסט ולהשתנות, אם בכלל, רק באגורות ספורות.

 

בהמשך הערב יפרסם מינהל הדלק במשרד התשתיות את מחירי הדלק לחודש ספטמבר, שייכנסו לתוקף הלילה בחצות. המחיר החדש יכלול את הפחתת מרווח השיווק - הרווח שחברות הדלק זכאיות לגבות ממכירתו לצרכן. מחיר בנזין 95 אוקטן - הדלק היחיד שעדיין נמצא בפיקוח - עומד היום על 7.22 שקלים לליטר בעמדת שירות עצמי.

 

ועדת המחירים להורדת מרווח השיווק - ועדה שלנדאו עצמו כינס - המליצה אתמול להוריד את מרווח השיווק בשיעור חד של 18.8 אגורות לליטר. שר האוצר, יובל שטייניץ, חתם על הצו וציין כי מדובר בהחלטה חשובה ששמה סוף למסע הלחצים והעיכובים מטעמן של חלק מחברות הדלק והאנרגיה. לנדאו, לעומתו, סירב עד עתה לחתום על הצו והודיע כי ידון בכך הבוקר.

 

חברות הדלק הפעילו לחצים כבדים על הממשלה שלא להוריד את מרווח השיווק, כולל איום בעתירה לבג"ץ והפעלת ועד העובדים של סונול, המקיים הפגנות נגד הורדת מרווח השיווק. בחברות טוענים שהורדת מרווח השיווק תהפוך את פעילות תחנות הדלק לבלתי-רווחית ותחייב אותן לפטר מתדלקים.

 

מחיר הדלק נקבע לפי נוסחה המבוססת על מחיר הדלק בדרום אירופה, בניכוי המסים המשולמים באירופה ובתוספת מס הבלו שמשולם בישראל, המע"מ ומרווח השיווק. הבלו ירד בכ-30 אגורות לליטר בתחילת אוגוסט במסגרת "מבצע" זמני של שטייניץ ולנדאו להרגעת המחאה החברתית. ה"מבצע" היה תקף במלואו לחודש אוגוסט וימשיך במתכונת מופחתת - הנחה של 10 אגורות לליטר - בספטמבר, כך שהבלו אמור לעלות בכ-20 אגורות לליטר.

 

מחיר דלק באירופה מושפע ישירות ממחיר הנפט בשווקים העולמיים, וזה ירד החודש בכ-10% בשל המפולת בבורסה, הסימנים למיתון חוזר בארה"ב ונצחון המורדים במלחמת האזרחים בלוב. ההערכה היא שהוזלת הדלק באירופה תביא לירידה כלשהי במחיר הדלק נטו (שער בז"ן, לא כולל המסים ומרווח השיווק). אך הירידה תתקזז עם העלאת הבלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עוזי לנדאו
צילום: ארנון מעוז - פורטל תשתיות
מומלצים