שתף קטע נבחר

ההיערכות: חופשות רופאים בוטלו, וגם המילואים?

משרד הבריאות מגדיר את התפטרות המתמחים כבטלה, אך נערך במקביל ל"נטישה המונית" של בתי החולים. חופשות יבוטלו ונוהלי חירום ייושמו. "יש ליצור קשר עם מתמחה נעדר וליידע אותו כי עליו להגיע לעבודה"

התפטרות מאות המתמחים במסגרת שביתת הרופאים ממשיכה להעסיק את משרד הבריאות. במכתב שהועבר למנהלי בתי החולים, מפורטת היערכות המוסדות אם ההתפטרות אכן תמומש בסופו של דבר. ביטול חופשות וניסיון לשחרור ממילואים הם רק חלק מהצעדים החריפים המתוכננים במשרד, המתייחס להתפטרות כבטלה, על פי חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה.

 

שביתת הרופאים - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות:

 

הפגנת מתמחים מתפטרים, אמש בתל אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
הפגנת מתמחים מתפטרים, אמש בתל אביב(צילום: ירון ברנר)
 

"כל הרופאים שמחו על ידי הצגת 'מכתב פיטורים' הם עובדים לכל דבר ומנהלי המחלקות ידרשו להכלילם כרגיל בכל מסגרות העבודה", כתב ד"ר חזי לוי, ראש מינהל הרפואה. "תיתכן, יחד עם זאת, תופעה של נטישת עמדות של אותם רופאים מוחים. תפקיד כולנו לאפשר פעילות סדירה ככל שניתן".

 

אתמול הודיעה פרקליטות המדינה לבית המשפט העליון כי היא סבורה שכוונת הרופאים המתמחים להתפטר, למרות ההסכם שהושג בין האוצר להסתדרות הרפואית, היא "צעד ארגוני בלתי חוקי ואסור". בהודעה נמסר כי פעולתם "מהווה שבירת כל הכלים הלגיטימיים במערכת יחסי העבודה, נוגדת את הצו שניתן על ידי בית הדין הארצי לעבודה, ותגרום לפגיעה קשה ובלתי לגיטימית בציבור החולים, בנוסף לנזק המצטבר מהשביתה והעיצומים שקדמו לחתימת ההסכם".

 

התפטרות רופאים מתמחים בבית החולים רמב"ם (צילום: מורן מעיין) (צילום: מורן מעיין)
התפטרות רופאים מתמחים בבית החולים רמב"ם(צילום: מורן מעיין)

 

לוי הדגיש במכתב כי לוחות התורנות וסידורי העבודה "יכללו את כל רופאי המחלקה, כרגיל", ומודיע על ביטול חופשות של רופאים בבתי החולים איכילוב, שיבא, אסף הרופא ובני ציון החל מ-4 בספטמבר עד להודעה חדשה. בנוסף, מבקש לוי מבתי החולים רשימת רופאים המתוכננים לצאת למילואים, "על מנת לנסות לשחררם בפעילות מול צה"ל".

 

אי הגעה של מתמחה לעבודה בעקבות התפטרותו, תוביל, על פי התוכנית, ליצירת קשר עמו מצד בית החולים, בירור סיבת היעדרותו ויידועו כי עליו להתייצב במקום עבודתו. בהמשך, מפורטים הצעדים המנהלתיים והטכניים שנועדו לסייע לבתי החולים הצפויים להיפגע ממה שמוגדר כ"נטישה המונית" לתפקד.

 

מוקדם יותר היום, זכו המתמחים המתפטרים לזריקת מרץ נוספת במאבקם, כש-75 מנהלי מחלקות ויחידות בבית החולים

רמב"ם, חתמו על הצהרת תמיכה בפעולתם. לדבריהם, בעקבות ההסכם שנחתם עם האוצר בשבוע שעבר, הם שוקלים לפרוש מההסתדרות הרפואית.

 

במקביל, התייחס לעניין גם יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, שתקף בשיחה עם ynet את מבקרי ההסכם: "כשרואים שרופאים אחרים מרוויחים יותר זה גורם לאי נחת", הצהיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתמחים מוחים, השבוע בתל אביב
צילום: ירון ברנר
ההסתדרות הרפואית והאוצר חותמים על ההסכם
צילום: אסף שילה / ישראל סאן
"דרוש שר בריאות במשרה מלאה"
צילום: ירון ברנר
מומלצים