שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מפגינים הפריעו לפילהרמונית בלונדון. צפו
  פעילים פרו-פלסטינים גרמו למהומה והפריעו ארבע פעמים לתזמורת הפילהרמונית הישראלית באחד מאולמות הקונצרטים החשובים בעולם. ב-BBC קטעו את השידור החי

  משתיקים את המוזות: פעילים פרו-פלסטינים הפריעו לקונצרט של התזמורת הפילהרמונית הישראלית שנערך אמש (ה') ברויאל אלברט הול שבלונדון, ושודר בשידור חי ברדיו של ה-BBC. הקונצרט, שכל הכרטיסים אליו נמכרו מראש, התחדש תוך זמן קצר לאחר שהפעילים הוצאו מן האולם, אך כלי התקשורת בבריטניה דיווחו כי לראשונה בתולדותיה רשות השידור הבריטית קטעה את השידור החי לאחר שפעילים נוספים הפריעו לקונצרט עוד שלוש פעמים.

   

  חרם תרבותי - כתבות נוספות ב-ynet:

   

  צפו והאזינו לדיווח בריטי על המהומה באמצע שידור הקונצרט

   

  "צר לי, אך אנחנו לא יכולים להמשיך בשידור הקונצרט של התזמורת הפילהרמונית הישראלית בשל הפרעות באולם", קטע השדרן הבריטי את שידור הקונצרט. זו הפעם הראשונה בהיסטוריה ש-BBC נאלצת לקטוע שידור של קונצרט.

   

  לפי הדיווחים בבריטניה, 13 מפגינים הפעילים ב-BDS (התארגנות בינלאומית להחרמת גופים ישראלים בשל הכיבוש) הניפו שלטים גדולים באולם המכובד, ושרו שיר הקורא לשחרור פלסטין, ברגעים בהם אמור היה להתחיל הקונצרט של התזמורת הישראלית, עם הקונצ'רטו לכינור של המלחין הרומנטי מקס ברוך. פעילים שלא הוצאו מן האולם הפריעו עוד שלוש פעמים במהלך נגינת התזמורת, ובאחת הפעמים הניפו מגבות באמצעותן אייתו את המילה "פלסטין" באנגלית.

   

  עוד בערוץ החדשות:

   

  היושבים בקהל, שציפו להאזין לתזמורת שניגנה עם הכנר הישראלי המפורסם גיל שחם, קראו להם לצאת מהאולם והזעיקו את אנשי הביטחון של הרויאל אלברט הול, שהוציאו את הפעילים מן המקום. עם זאת, הם המשיכו את ההפגנה מחוץ לאולם וגורמים ב-BBC דיווחו כי הוצפו בשיחות מפעילים פרו-פלסטינים לעצור את השידור החי.

   

  המפגינים גרמו למהומה בתחילת הקונצרט
   

  לטענת הפעילים שניסו לשבש את הקונצרט לרגל יום הולדתו ה-75 של המאסטרו זובין מהטה המנצח על התזמורת, "הפילהרמונית הישראלית מצייתת להלבנת הפרת החוק הבינלאומי וזכויות האדם בשטחים על ידי ישראל". בהודעה באתר האינטרנט הקורא לביטול האירוע והחרמתו, פירטו הפעילים הפרו פלסטינים את מעלותיה של התזמורת, שבגללן למעשה בחרו לפגוע ב"שגרירה התרבותית המשובחת ביותר של ישראל, שמסיירת בכל העולם. דבר זה מעורר אווירה חיובית כלפי ישראל ומהווה נכס אדיר למדינה".

   

  דוברת רשות השידור הבריטית אישרה כי אכן הייתה הפרעה בתחילת הקונצרט וטענה שה-BBC לא נכנעה לדרישות הפעילים, אלא קטעה את השידור בשל ההפרעה. "אנו מביעים צער על שכתוצאה מהפרעה מתמשכת בקהל בתוך אולם הקונצרטים נפגמה האפשרות לשדר את המוזיקה. אי לכך, תוכניתה של התזמורת הפילהרמונית הישראלית הורדה מהשידור החי".

   

  היא הוסיפה כי "התזמורת הוזמנה על רקע אמנותי בלבד, והעניקה הזדמנות לשמוע את המוזיקה המשובחת תחת ניצוחו של מאסטרו זובין מהטה.

   במהלך הקונצרט כ-30 בני אדם הוצאו מהאולם על ידי אנשי הביטחון והדבר הגביר את החשש מפני המשך ההפרעות לאירוע". עוד נמסר מה-BBC כי לאור הציפייה להפרעות על ידי פעילים פלסטינים, נקטה הנהלת הרויאל אלברט הול צעדי ביטחון חריגים, כולל תגבור צוות אנשי הביטחון, ובדיקת תיקים בכניסה לאולם.

   

  המהומה פגעה באחת מסדרות הקונצרטים המכובדות ביותר של בריטניה הנערכת מדי קיץ, ומשודרת בשידור חי ברדיו של רשות השידור הבריטית משנת 1941. צוות השידור של ה-BBC שנכח באולם "צייץ" בטוויטר כי "אנחנו מצטערים על שהקונצרט הורד מהשידור החי בעקבות מהומה באולם. אנו שמחים ששתיים מהיצירות נוגנו בסופו של דבר בפני באי הרויאל אלברט הול". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  התזמורת הפילהרמונית הישראלית (ארכיון)
  צילום: דן פורגס
  מאסטרו זובין מהטה. הקונצרט נערך לכבוד יום הולדתו (ארכיון)
  צילום: עודד אנטמן
  הפגנה למען פלסטין (ארכיון)
  צילום: רויטרס
  מומלצים