שתף קטע נבחר

עמוס ברנס הלך לעולמו בגיל 67

עמוס ברנס הלך לעולמו לאחר שנאבק במחלת הסרטן. הוא הורשע בשנת 1976 ברצח החיילת רחל הלר, אך לאחר מאבק ממושך הוא שוחרר ולפני תשע שנים זוכה מכל אשמה

נדם לבו של האיש שנלחם למען הצדק: עמוס ברנס, שהורשע ברצח חיילת ולאחר מכן זוכה מכל אשמה, הלך הבוקר (שבת) לעולמו בבית החולים בנהריה והוא בן 67. לאחרונה נלחם ברנס, שהתגורר בעכו, במחלת הסרטן. הוא הותיר אחריו שני ילדים - טוהר הצדק ואדיר הצדק.

 

בשנת 1976 הורשע ברנס ברציחתה של החיילת רחל הלר ז"ל ונידון למאסר עולם. לאחר שמונה שנים וחצי מאחורי הסורגים הוא שוחרר. כיוון שההרשעה נותרה על כנה, הוא המשיך להיאבק בדרישה למשפט חוזר ולאחר שבית המשפט העליון ביטל את הרשעתו ברצח, קבע בית המשפט המחוזי בנצרת בדצמבר 2002 כי מדובר בזיכוי.

 

עמוס ברנס ליד ביתו הצנוע בעכו, בקיץ שעבר (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
עמוס ברנס ליד ביתו הצנוע בעכו, בקיץ שעבר(צילום: אחיה ראב"ד)

 

בחודש אוגוסט אשתקד קבע בית המשפט המחוזי בתל-אביב כי המדינה תפצה את ברנס ב-5 מיליון שקלים. "שללו ממני את נעוריי, את השנים הכי טובות שלי, את משפחתי ולמעשה את כל חיי", הוא אמר לאחר ההחלטה. "הכסף לא משנה דבר, אני בכלל לא מדבר על הכסף. אני מדבר על האמת הנשגבת, על כך שבית המשפט סגר סוף-סוף את המכסה על הסיר הזה של המשפט שלי".

 

לצד מיטתו בבית החולים עמדו הבוקר אחיו, ילדיו ובני משפחה נוספים. האח מוטי ברנס, שליווה אותו במאבקו הממושך, אמר כי עמוס נפטר כצדיק, בשבת בבוקר - ונגאל מייסוריו. "הוא נאבק כל החיים שלו. מאז שנולד, וב-35 השנים האחרונות עשה הכל כדי להוכיח את חפותו. הוא ניצח במאבק, ולאחר הניצחון הוא הגיע לנקודה שבה הגיע הזמן לקבל את הפיצוי על השנים הקשות והסבל, אבל הפיצוי שהוא קיבל היה זעום ביותר לעומת הסבל הנורא שעבר בשנים האלה".

 

"הזכרון שלו ימשיך להדהד"

האח מוטי סיפר כי בעקבות הפרשה והחקירות שהיו בעקבותיה, תוקנו ושונו חוקים בישראל. "בזכות עמוס הרבה דברים השתנו בחוק ובמשפט הישראלי. היום כבר קשה יותר להרשיע אדם חף מפשע, כי הודאה ושחזור לא מספיקים כדי להביא להרשעה. למרות שעמוס נפטר, זה לא יהיה הסוף. הוא כבר נח, אבל המקרה שלו, והזכרון שלו ימשיכו להדהד. אנשים ילמדו ולומדים את המקרה שלו. בפרקליטות, במשטרה, בבתי המשפט ובאקדמיה". האח הזכיר כי עד היום נכתבו על עמוס ברנס 12 ספרים, והופקו שני סרטים, האחד נמצא עדיין בשלבי הכנה.

 

בשנים האחרונות לקה עמוס ברנס בסרטן והיה מאושפז חלק מהזמן. "בתקופה האחרונה המחלה התפשטה", סיפר האח. "הוא היה נכנס לבית החולים וחוזר הביתה. הוא בן אדם חזק, ונלחם תקופה ממושכת, אבל בסופו של דבר הגוף שלו כבר לא הגיב לתרופות".

 

מבית החולים בנהריה נמסר כי ברנס נפטר סמוך לשעה 7:00 בבוקר מסרטן. "הוא היה מאושפז בשבוע האחרון ובימים האחרונים חלה הידרדרות במצבו". הלוויה תתקיים ביום שני. ברנס הותיר אחריו שני אחים, אחות ושני ילדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עמוס ברנס
צילום: ודים דניאל
צילום: אלכס קומויילסקי
עמוס ברנס לאחר זיכויו ב-2002
צילום: אלכס קומויילסקי
מומלצים