שתף קטע נבחר

גורמים בצה"ל: לבדוק הגילויים על הרפז ואשכנזי

בעקבות הפרסום בערוץ 1 על היחסים ההדוקים בין רונית אשכנזי לבועז הרפז, קוראים גורמים בצה"ל ובמערכת הביטחון למעורבים למסור "דין וחשבון". משרד המשפטים: דרשנו מהמשטרה את תוכן המסרונים בין השניים, אך זו טענה כי לא ניתן לשחזרם

גורמים במערכת הביטחון ובצה"ל אמרו אמש (שבת) כי הגילויים החדשים בפרשת "מסמך גלנט", כפי שפורסמו על-ידי איילה חסון בערוץ 1, הינם "מדאיגים" ויש לבררם לאלתר. "הפרשה הזאת הייתה חמורה ונותרה כזאת, וצלה מרחף עדיין על המטה הכללי של צה"ל ועל לשכות בכירים אחרים", אמר גורם ביטחוני בכיר.

 

פרשת הרפז - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות :

 

בועז הרפז בכניסה לביתו (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
בועז הרפז בכניסה לביתו(צילום: אוהד צויגנברג)

 

על-פי הפרסום, אשתו של הרמטכ"ל לשעבר תיווכה בין בועז הרפז, החשוד בזיוף "מסמך גלנט", לגורמים אחרים שאספו מידע, לכאורה, על חריגות הבנייה של האלוף יואב גלנט במושב מגוריו עמיקם. בנוסף, דווח כי אשכנזי הודיעה להרפז לפני פרסום מסמך גלנט בערוץ 2 וכי בהמשך עוזרו של אשכנזי, אל"מ ארז וינר, אף הודיע להרפז כי המשטרה בדרכה אליו. על פי הפרסום, בין הרפז לרעייתו של אשכנזי הוחלפו לא פחות מ-1,500 מסרונים טלפוניים.

 

"יש כאן חובה של כלל הרשויות לבחון את התנהלות העניינים וחובה של מי שמעורב למסור דין וחשבון", אמר הגורם הביטחוני, תוך שהוא זורק רמז עבה לעבר אשכנזי, שנהג להדגיש כאשר התפוצצה הפרשה כי הרפז "אינו מבאי ביתו".

 

גורמים ביטחוניים הוסיפו כי ככל שנחשפים יותר ויותר פרטים על התנהלותו של הרפז, נוצר אכן רושם ברור שהייתה יד מכוונת שנועדה לפגוע באלוף יואב גלנט, בראשונה באמצעות המסמך המזוייף ולאחר מכן תוך "דחיפת" פרשת עמיקם לכותרות הראשיות. גלנט עצמו טען בראיונות שהעניק סמוך למועד בו הוחלט לבטל את מינויו לרמטכ"ל, כי הדברים אינם תמימים ויש מי שמנסה להרע לו.

 

קצינים בכירים בצה"ל נמנעו מלהתייחס לפרשה שמסרבת להסתיים, אולם הודו כי נושא זה היה מרכזי בשיחות שקיימו בסוף השבוע, וחלקם חשים כי טרם שמעו את כלל הפרטים. אחד הקצינים ציין בשיחה עם ynet כי "ריח הפגר", כפי שכינה זאת סגן הרמטכ"ל דאז בני גנץ, נותר באוויר, וראוי לדאוג שייעלם בהקדם האפשרי.

 

בדיקת מבקר המדינה בנוגע לפרשת הרפז והיחסים בין לשכות שר הביטחון אהוד ברק לרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי נמצאת בימים אלה בשלבים מתקדמים, ובשבועות הקרובים צפוי המבקר לשלוח את טיוטת הדו"ח למבוקרים. גורמים המעורים בנושא אמרו כי הפרשה נהפכת לפרשת הרפז-אשכנזי. יש לציין כי אם המבקר יהיה סבור שהבדיקה העלתה חשש למעשים פליליים הוא יעביר את החומר לידי היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין.

 

"הביקות נגד רשויות האכיפה חסרת בסיס"

גם במשרד המשפטים התייחסו אמש לפרסום בערוץ 1, ומסר כי "המשטרה הודיעה כי תוכן המסרונים שהוחלפו בין רונית אשכנזי להרפז איננו מצוי בידיה, ולא ניתן להשיגו גם בדיעבד".  

 

הודעת משרד המשפטים התייחסה לטענה לפיה תוכן ההודעות לא הועבר לידי גורמי התביעה ולא נתבקש על ידם. "במהלך החקירה, העבירה המשטרה לפרקליטות המדינה חומר ממנו עלה כי הוחלפו בין רונית אשכנזי ובועז הרפז מסרונים רבים. על יסוד מידע זה פנתה הפרקליטות למשטרה וביקשה להוסיף ולקבל לידיה גם את תוכן המסרונים, אולם מהמשטרה הובהר שתוכן זה, להבדיל מנתונים על עצם שליחת המסרונים, איננו מצוי בידיה", נכתב בהודעה.

 

משרד המשפטים דחה את הפרסום והדגיש כי "תוכן המסרונים נדרש במפורש בידי היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות במהלך החקירה, אולם הובהר כי התוכן לא קיים ולא ניתן להפיקו". על פי אותה הודעה, "הביקורת שהוטחה נגד רשויות האכיפה היא חסרת בסיס".

 

בדיקת המשרד העלתה, על פי ההודעה, כי הצגת הדברים בערוץ הראשון "מבוססת על ציטוטים חלקיים של דברי עדים

שתארו באוזני המשטרה במהלך החקירה נושאים שונים, על פי מיטב זכרונם או מפי השמועה, ובכל מקרה הדברים אינם מבוססים על תוכן המסרונים מכלי ראשון". 

 

דובר המשרד, עו"ד משה כהן, אף חזר והדגיש כי "יש לזכור כי הפרשה המדוברת היא אמנם רבת חשיבות מבחינה ציבורית, אך לא כל היבטיה מתאימים לטיפול במישור הפלילי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בועז הרפז. "תוכן המסרונים נדרש במפורש"
צילום: אוהד צויגנברג
גבי אשכנזי. "הובהר כי לא ניתן להפיק את התוכן"
צילום: תומריקו
מומלצים