שתף קטע נבחר

דיווח: ה-FBI האזין לשגרירות ישראל בוושינגטון

העיתון "ניו-יורק טיימס" מדווח כי הרשעתו של שמאי ליבוביץ', ישראלי-אמריקני שנידון אשתקד למאסר, קשורה למסמכים שהדליף ומהם עולה כי הבולשת הפדרלית ביצעה האזנות סתר לשיחות הטלפון של שגרירות ישראל בוושינגטון

בעלת הברית הגדולה מצותתת לישראל: העיתון "ניו-יורק טיימס" מדווח הבוקר (יום ג') כי הרשעתו של שמאי ליבוביץ', ישראלי-אמריקני שנידון אשתקד ל-20 חודשי מאסר, קשורה להאזנות סתר שביצעה הבולשת הפדרלית FBI לשגרירות ישראל בבירה האמריקנית.

 

ליבוביץ', נכדו של ישעיהו ליבוביץ', שהועסק כמתרגם מעברית בחוזה מיוחד באחת ממחלקות הבולשת, הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון במאי 2010 בהדלפת מידע סודי לבלוגר ריצ'ארד סילברסטין, המפעיל את האתר "תיקון עולם".

 ליבוביץ' בחר להדליף את המידע עקב התנגדותו לניסיונות ההשפעה של ישראל על הקונגרס ועל דעת הקהל האמריקנית ועקב חששו מהאפשרות שישראל תתקוף את מתקני הגרעין באיראן - דבר שהוא תופס כהרסני.

 

משפטו של ליבוביץ' התקיים תחת מעטה סודיות רב ובמהלך גזר הדין ציין השופט אלכסנדר וויליאמס כי הוא עצמו אינו יודע בדיוק במה מדובר. "אני יודע שזהו מקרה רציני, אבל אני לא יודע שום דבר מעבר לכמה מסמכים שנחשפתי אליהם. עד כמה זה מסוכן - אין לי מושג". ליבוביץ' עצמו אמר אז: "זו היתה שגיאה חד פעמית שקרתה לי כשעבדתי ב-FBI. ראיתי דברים שהחשבתי כהפרה של החוק, אך אסור היה לי לספר עליהם לכתב".

 

כעת, כותב ניו-יורק טיימס תחת הכותרת "הדלפה מצביעה על מאמצים של ארה"ב לרגל אחר ישראל" כי הסיבה לסודיות הגדולה שאפפה את התיק, היא שליבוביץ' העביר תמלילים של האזנות סתר שבוצעו על-ידי ה-FBI לשגרירות ישראל בוושינגטון. בין הגורמים ששיחותיהם נפלו קורבן להאזנות: אמריקנים תומכי ישראל ולפחות חבר קונגרס אחד.

 

מי שמצביע על הקשר הזה, כך על-פי העיתון, הוא סילברסטין שקיבל לידיו את התמלולים הסודיים שערך ליבוביץ'. לדברי סילברסטין, הוא שרף את המסמכים בחצר ביתו בסיאטל, מיד אחרי שנודע לו שליבוביץ' נחקר באמצע 2009. סילברסטין טוען כי מדובר בכ-200 עמודים של תמלולי שיחות טלפון וכי זכור לו שבתמליל אחת השיחות שוחחו נציגים ישראלים על החשש שלהם מהאזנות סתר.

 

פעיל השמאל שייצג את ברגותי

בעוד שהממשל האמריקני נוהג לצותת לחלק מהשגרירויות בוושינגטון, מעקב מודיעיני אחרי בנות ברית של ארה"ב הוא רגיש במיוחד, על אחת כמה וכמה כשמדובר בישראל. ההאזנות שמבצע ה-FBI נעשות כדי לאתר סוכנים זרים, וכל מידע אחר שהוא מצליח להעלות בחכתו מועבר לטיפול ה-CIA (שירות ביון החוץ) וסוכנויות ביון אחרות.

 

גורמי ביון אמריקנים לשעבר אמרו לעיתון כי פעולות המודיעין הישראליות בארה"ב הן "די נרחבות" ונופלות רק מאלה שמבצעות סין ורוסיה. לדבריהם, סוכני ה-FBI עוקבים בעין פקוחה אחר הפעילות הישראלית. יצויין כי עבור מרבית ההאזנות לשגרירויות, זקוק ה-FBI לאישור מבית משפט מיוחד הפועל בתוך משרד המשפטים האמריקני.

 

ליבוביץ', בן 40, מוכר בישראל כפעיל שמאל ומי שייצג את ראש התנזים, מרואן ברגותי, במהלך משפטו. הוא הצטרף ל-FBI בינואר 2008 וזכה לסיווג ביטחוני גבוה. הוא הועסק במשך 8 חודשים במטה הארגון קלוורטון, מרילנד, אולם את הציתותים עצמם ביצעה המחלקה למבצעים טכנולוגיים של ה-FBI.

 

סילברסטין, בן 59, הוא בלוגר בעל השקפת עולם שמלאנית ביחס לישראל ויחסיה עם ארה"ב. לדבריו, ליבוביץ' פעל מתוך "מניעים אצילים" למרות שהואשם על הדלפת מידע מסווג. "אני רואה אותו כפטריוט אמריקני ומוסר מידע על פעילות בלתי חוקית של אחרים ואני רוצה שהפעילות שלו תיתפס בהקשר הזה. מה שהדאיג את שמאי באותם ימים היתה האפשרות של תקיפה ישראלית על איראן, דבר שהיה מזיק לישראל ולארה"ב", אמר סילברסטין.

 

יצויין כי בדברים שפרסם אחרי ההדלפה, כתב סילברסטין בבלוג שלו בין היתר על-כך שישראל סיפקה לאובמה תדרוכים שגרתיים על המלחמה בחמאס בתקופה שבין בחירתו לנשיא ב-3 בנובמבר 2008 ועד להשבעתו ב-20 בינואר 2009. בכתבה אחרת מתאר הבלוגר שיחה בין נציגים ישראלים בירושלים, שיקגו וושינגטון על עמדתם של חברי הקונגרס כלפי ישראל. בהזדמנות אחרת, הוא דן בשיחה בין פעיל יהודי ממינסוטה והשגרירות על פגישה בין נציג השגרירות עם ציר בית הנבחרים המוסלמי ממינסוטה, קית' אליסון, ערב צאתו לביקור בעזה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שמאי ליבוביץ'. הדליף והורשע
צילום: איי פי
מומלצים