שתף קטע נבחר

מחמאה או הטרדה? תוכנה תציב לעובדים גבולות

המזכירה מספרת בדיחות על הומואים, הבוסית מעירה על מכנסיים צמודים וסמנכ"ל הכספים נשבע לפקידה שהעיניים שלה הכי יפות בעולם - האם הסיטואציות האלו מתארות משרד כיפי ופתוח או כנס של עברייני מין פוטנציאלים? לומדה חדשה תסייע לעובדים ולמנהלים להבין: מה זאת בעצם הטרדה מינית

האם מותר להחמיא לעובד/ת? האם מותר לקיים יחסי מין עם כפוף/ה? האם מותר למנהל/ת לטפל במקרי הטרדה מינית? לומדה חדשה שפותחה באחרונה על ידי חברת היי קפיטל, בשיתוף עם חברת דניאל, מנסה להעניק מענה מלא לארגונים בהכשרת עובדים ומנהלים ובקידום סביבת עבודה נקייה מהטרדות מיניות. הלומדה מיועדת למנהלים ועובדים כאחד.

 

  • האם מותר להחמיא לעובדת על לבושה?

 

הטרדה מינית יכולה להתבטא באופן מילולי, בלתי מילולי ובאופני התנהגות והתייחסות שונים ועשויה להתרחש בין מכרים, זרים, עמיתים לעבודה ואף בין קרובי משפחה או זוגות נשואים. המוטרדים יכולים להיות גבר, אשה, ילד, ילדה, בכל גיל בלי קשר להתנהגות או לבוש.

 

מבדיקות שערכו היי קפיטל וחברת דניאל נמצא כי רוב המטרידים הינם סדרתיים, כאלה שהטרידו גם בארגון הקודם בו הם עסקו. וכי 90% מההטרדות המיניות מתרחשות במסגרת אותו לאום ודת, כלומר – מרבית ההטרדות בקרב מגזר מסוים הינן מתוך אותו מגזר. עוד עולה מנתוני החברות כי חלק מההטרדות המיניות נעשות דווקא כאשר הדלת פתוחה.

 

 (באדיבות היי קפיטל) (באדיבות היי קפיטל)
(באדיבות היי קפיטל)

לצפייה בגודל המלא

 

הלומדה עוסקת לא רק במצבים חד משמעיים, אלא מתמודדת גם עם התחום האפור ומגדירה את "הסביבה המטרידה בעבודה" ומאפשרת לארגונים להגדיר מדיניות ברורה בנושא.

 

הן במסלול המיועד למנהלים ואורכו כ-40 דקות והן במסלול המיועד לעובדים ואורכו כ-30 דקות מלוות את המשתמשים שתי דמויות וירטואליות (מיכל ואורי) ומציגות בפניהם סיטואציות מסוימות בהן נתקלים, הסברים שונים ואפשרות לענות על שאלות ולדעת האם מדובר בהטרדה מינית או בפעולה שאינה נאותה. מלבד השאלות והסיטואציות, ישנם סרטונים המציגים סיטואציות שונות בין גבר ואשה במקום העבודה.

 

 (באדיבות היי קפיטל) (באדיבות היי קפיטל)
(באדיבות היי קפיטל)

לצפייה בגודל המלא

 

"כיצד ינהגו אם..."

הפרק האחרון בלומדה מעלה תרחישים שונים בהם המשתמשים כותבים "כיצד ינהגו אם..." ושלב אחר שלב למדים ורואים מה הם פני הדברים. השימוש בלומדה, אגב, מתאפשר על ידי סיסמה אישית שניתנת לעובדים/מנהלים ונשארת אך ורק ברשותם.

 

באמצעות מערכת בקרת למידה יוכל הארגון לנהל ולבקר את הפעילות הארגונית בנושא, לקבל דו"חות עם נתונים עדכניים על ביצועי הכשרות המנהלים והעובדים בארגון, לדעת באופן סטטיסטי ומדויק את תמונת המצב הארגונית בנושא ולנהל אותו בצורה פרואקטיבית ומסודרת.

 

החוק בישראל קובע כי כל ארגון או חברה המונים מעל 25 עובדים חייבים למנות ממונה על הטרדות מיניות בחברה, ולאפשר לכל העובדים להשתתף בהדרכות למניעת הטרדה מינית. פעמים רבות, מתקיימות הרצאות פרונטליות אשר מטרתן לצאת לידי חובה בלבד, אך אינן משיגות את מטרתן - יצירת סביבת עבודה לא מטרידה.

 

 (באדיבות היי קפיטל) (באדיבות היי קפיטל)
(באדיבות היי קפיטל)

לצפייה בגודל המלא

 

התקנות למניעת הטרדה מינית

על פי תקנות למניעת הטרדה מינית (חובות מעביד), התשנ"ח - 1998, הטרדה מינית היא אחת מאלה: סחיטה באיומים כאשר המעשה שהאדם נדרש לעשותו הוא בעל אופי מיני. מעשים מגונים לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים, לרבות חשיפת הגוף ללא הסכמת הזולת.

 

הצעות חוזרות בעלות אופי מיני או התייחסויות חוזרות המתמקדות במיניותו של אדם - כאשר האדם אליו הן מופנות הראה למטריד במילים או בהתנהגות ברורה כי אינו מעוניין בהצעות או בהתייחסויות אלו. התייחסות מבזה או משפילה ביחס למינו או מיניותו של אדם, לרבות נטייתו המינית.

 

על המעסיק להביא לידיעת כל ממונה ולידיעת כל עובד את האיסור על הטרדה מינית והתנכלות לפי החוק. על המעסיק להבהיר לכל ממונה ולכל עובד שלו את חובות המעסיק לפי החוק והתקנות. על המעסיק לדרוש מכל ממונה ומכל עובד שלו להימנע מהטרדה מינית ומהתנכלות כלפי כל אדם במסגרת יחסי עבודה ולנקוט כל אמצעי למניעת מעשים כאמור.

 

  • לעמוד הפייסבוק של ynet כלכלה וצרכנות

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים