שתף קטע נבחר

ארדואן: מחיר הקרע לא חשוב, העיקר הכבוד

"זה יכול לעלות לנו 15 מיליון או 150 מיליון דולר, אבל זה לא משנה", אמר רה"מ הטורקי על ניתוק קשרי הסחר עם ישראל. הוא האשים אותה שהפרה הסכם מל"טים, ועל התקרית בנתב"ג אמר: "זה האופי הישראלי". נתניהו לחובלים: "הצדק איתנו"

ראש ממשלת טורקיה שולף עוד ועוד שפנים מהכובע. אחרי שהאשים את ישראל בהרג פלסטינים וטורקים, איים לתבוע אותה בהאג, והוריד את דרג היחסים בין המדינות, רג'פ טאיפ ארדואן האשים הערב (יום ד') את ישראל כי היא אינה עומדת בהתחייבויותיה בעסקאות ביטחוניות. הוא גם טען שהמחיר הכלכלי של ניתוק היחסים אינו שיקול מבחינתו - "העיקר הכבוד".

 

הקרע עם טורקיה - כתבות אחרונות:

 

בשיחה עם כתבים בארצו נשאל ארדואן על החלטת טורקיה להשעות את כל יחסי הסחר והעסקאות הצבאיות והממשלתיות עם ישראל, ואמר כי ישראל אינה עומדת בהסכמים שנחתמו. הוא טען כי טורקיה השיבה מזל"טים ישראליים שרכשה לישראל, כדי שזו תבצע בהם עבודות תחזוקה, אך אלה לכאורה לא הוחזרו מאז לטורקיה.

 

ארדואן משחרר את הלשון. גם האופי הישראלי על הכוונת (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ארדואן משחרר את הלשון. גם האופי הישראלי על הכוונת(צילום: רויטרס)

 

"הם לא נאמנים להסכמים בינינו בנוגע לתעשייה הביטחונית", אמר הערב ארדואן על ישראל, "יכולות להיות בעיות, יכול להיות מצב שבו שני צדדים לא מדברים זה עם זה, אבל אתה חייב למלא את האחריות שלך במסגרת הסכמים בינלאומיים". בעבר כבר נשמעו טענות טורקיות על עיכוב באספקת מטוסים ללא טייס מסוג "הרון" שרכשה טורקיה מישראל, אך בארץ הכחישו את הדברים.

 

הידידות שאבדה - השלכות ומשמעויות:

 

ארדואן התייחס לנזק הכלכלי שעלול הקרע עם ישראל להסב לארצו, והדגיש שמבחינתו, העלות למשק הטורקי "יכולה להיות 15 מיליון דולר או 150 מיליון דולר. עלינו כמדינה זה לא ישפיע. מה שחשוב לנו זה שלא ניתן לאיש לפגוע בגאווה הלאומית".

 

נתניהו בטקס חיל הים: לא אנחנו בחרנו במשבר

גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הערב למשבר העמוק עם טורקיה. "בימים האחרונים אנו עדים להעמקת המתיחות ביחסינו עם טורקיה", אמר בטקס סיום קורס חובלים של חיל הים, "זו לא הייתה הבחירה שלנו. גם היום זו איננה הבחירה שלנו. אנו מכבדים את העם הטורקי ומורשתו, ובהחלט רוצים בשיקום היחסים".

 

ראש הממשלה נתניהו. "המשבר אינו בחירה שלנו" (צילום: חגי אהרון) (צילום: חגי אהרון)
ראש הממשלה נתניהו. "המשבר אינו בחירה שלנו"(צילום: חגי אהרון)

 

עם זאת, נתניהו גיבה את השייטת: "דווקא כאן, בפני אנשי חיל הים, לפני המפקדים והאחים לנשק של אלה שלפני שנה עצרו בגופם את פריצת הסגר הימי על שלטון הטרור בעזה, אני רוצה לומר בפניכם דבר שהוא דבר אמת בקול צלול ורם - צדקת הדרך היא הנכס האסטרטגי של מדינת ישראל. זה הדבר החזק ביותר שמקיים אותנו, שנותן לנו את הכוח להתמודד מול אתגרים ששום מדינה ושום עם אינם עומדים בפניהם. אתם נשענים על צדקת הדרך הזו, שאתם נקראים ועוד תיקראו למשימות בלב ים".

 

בדבריו הערב המעיט ראש ממשלת טורקיה המעיט בחשיבות התקרית בנמל התעופה בן-גוריון, שנוסעים טורקים טוענים כי עוכבו במסגרתה זמן רב על ידי משטרת הגבולות. הוא אמר כי מדובר ב"עניין זמני", אך ציין שהטיפול בנוסעים הטורקים "חשף את האופי הישראלי". לאחר תלונות הנוסעים הטורקים, עוכבו השבוע עשרות נוסעים ישראלים שנחתו בנמל התעופה באיסטנבול, עברו בדיקות פולשניות וספגו לדבריהם יחס מזלזל.

 

ארדואן שולח ספינות: "יש אזורים שהם שלנו"

ארדואן שב ואמר כי טורקיה מתכננת לנקוט עיצומים נוספים נגד ישראל, אבל סירב לחשוף מה הם עשויים לכלול. הוא אמר שוב כי טורקיה מתכוונת להגביר את פעילות חיל הים שלה במזרח הים התיכון, והוסיף כי חלקים מהאזור הם "אזורים כלכליים בלעדיים" של טורקיה. השבוע איימה טורקיה לשלוח ספינות לאזור על רקע סכסוך עם קפריסין היוונית על מקורות גז.

 

ספינות קרב טורקיות. האופוזיציה מזהירה מעימות עם ישראל ()
ספינות קרב טורקיות. האופוזיציה מזהירה מעימות עם ישראל

 

"עד עכשיו הם עשו מה שהם רוצים בים התיכון", אמר ארדואן על ישראל. "מעכשיו, נראה ספינות טורקיות לעתים יותר קרובות, במיוחד באזורים הכלכליים האקסקלוסיביים שלנו. כל החישובים של בעד ונגד זה נעשו. הייתה לנו נוכחות במים האלה בעבר, אנחנו נוכחים בהם היום, ונמשיך לנכוח בהם מחר".

 

מפלגת האופוזיציה הגדולה בטורקיה מתחה ביקורת על כוונת הממשלה הטורקית להגביר את הסיורים של ספינות קרב במזרח הים התיכון, בטענה כי הדבר יוביל לעימות בין טורקיה לישראל.

 

המשבר בין טורקיה לישראל התעצם בסוף השבוע, אחרי פרסום דו"ח ועדת פאלמר של האו"ם על המשט לעזה מלפני

שנה. הדו"ח קבע כי אף שישראל הפעילה כוח מוגזם בהשתלטות על האונייה "מרמרה", שבה נהרגו תשעה פעילים טורקים, הסגר שלה על עזה חוקי, וטורקיה לא עשתה די כדי למנוע את העימות. בדו"ח הומלץ שישראל תביע חרטה, אך טורקיה התעקשה שירושלים תתנצל בפניה ותקבל אחריות מלאה לאירוע.

 

בעקבות סירובה של ישראל להיענות לתכתיבים של טורקיה, גרשה אנקרה את כל הסגל הדיפלומטי הבכיר של ישראל, כולל השגריר. בהמשך הודיע ארדואן על ניתוק קשרי המסחר, וגם התקריות בנתב"ג ובנמל התעופה באיסטנבול הוסיפו למתיחות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדואן. "ישראל לא תעשה יותר כרצונה בים התיכון"
צילום: רויטרס
מל"ט הרון. שלחו לתיקון ולא חזר?
צילום: AFP
מומלצים