שתף קטע נבחר

עשרות הפגינו בהוסטל: "לא להפריט ניצולי שואה"

כ-90 ניצולי שואה פגועי נפש חיים בהוסטל בפרדסיה. כעת מתכוונת המדינה להעבירם לידי קבלן פרטי. עשרות הפגינו מול ההוסטל במחאה על הצעד הזה: "ממשלת ישראל מפקירה ניצולי שואה לתאוותם של אנשי עסקים". אחת המפגינות: "זה יפגע באוכל, בחימום ובבגדים שהם צריכים לקבל"

דירוג האשראי של ישראל מטפס, כסף כנראה לא חסר, מלבד למגזר אחד - לניצולי השואה, ההולכים ומתמעטים מיום ליום. עשרות הפגינו בצהריים (יום ו') מול ההוסטל לניצולי שואה בפרדסיה, במחאה על הפרטת הטיפול בחוסים המאושפזים בו, שיועבר בקרוב לידי קבלן פרטי. והמפגינים טוענים כי את הקבלן הפרטי מעניין רק רווח כספי. המפגינים נשאו שלטים "אדם לאדם זאב", "אל תפריטנו לעת זקנה" ו-"לא מפריטים ניצולי שואה".

 

בהוסטל באזור פרדסיה שוהים כ-90 ניצולי שואה פגועי נפש. עד לפני כמספר שנים היו ניצולי שואה מאושפזים בבית החולים הפסיכיאטרי לב השרון, אך לפני מספר שנים הוא הופרט מבית החולים והטיפול בהם הועבר לידי עמותה. כעת מתכננים להעביר את אותם ניצולי שואה, שאינם יכולים להפגין או למחות, לקבלן פרטי.

 

עוצמים עיניים לסבל המתמשך. ההפגנה היום (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
עוצמים עיניים לסבל המתמשך. ההפגנה היום(צילום: עידו ארז)

 

משה אורן, ממארגני ההפגנה, אמר: "ממש מתחת לאפינו מתרחש מעשה אנטי-יהודי מחריד. ממשלת ישראל מפקירה ניצולי שואה לתאוותם של אנשי עסקים שמרוויחים כסף על גבם של ניצולי שואה. האם החוסים הם המוצר הטוב ביותר לעשות עליו קופה? בג"ץ אסר להפריט בתי כלא. האם מותר להפריט הוסטל לניצולי שואה? הרי ברור שכל יזם פרטי מעוניין רק ברווחים כספיים ולא ברעיונות אידיאולוגיים".

  

אורן קרא לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולשר הרווחה, משה כחלון, לקום מיד ולעצור את ההפרטה של ההוסטל. "כל קבלן שיזכה במכרז ידאג לרווחים שלו על חשבון הטיפול בחוסים, ואנחנו כבר יודעים על כך שקבלן שהגיש הצעה לטיפול בחוסים הוריד משעות הפעילות הניתנת לחוסים. כל קבלן שיזכה עשוי לפגוע גם באוכל וגם בעוד שירותים חשובים שניתנים לחוסים".

 

גזל כפול לניצולים. האם המחאה תעזור?  (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
גזל כפול לניצולים. האם המחאה תעזור? (צילום: עידו ארז)

  

רחל גינזבורג-שחר, דור שני לניצולי שואה, השתתפה בהפגנה: "עושים לחוסים גזל כפול. המדינה מקבלת עבורם כספים מגרמניה במסגרת הפיצויים וגוזלת את הכספים מהם. הורי עברו את כל השואה, הגיעו לישראל והקימו את המדינה. הם זכו לכך וכעת המדינה גוזלת את כספי הניצולים המאושפזים בהוסטל. המדינה פוגעת בהם פעמיים: בכך שהיא גוזלת את כספי הפיצויים שמשלמת גרמניה עבור הניצולים, ובזה שלא נותנת את הכסף שמקבלת לטיפול בניצולים. ההפרטה שהמדינה עושה למקום הזה פוגעת באוכל, בחימום ובבגדים שהניצולים צריכים לקבל".

 

גינזבורג-שחר אמרה כי "לא ייתכן שבמדינת ישראל כמדינה יהודית יפגעו פעם אחר פעם בניצולי השואה המאושפזים במקום. מדובר בניצולי שואה שאינם מסוגלים להילחם, להפגין ולהיאבק בגזירות שהמדינה מטילה עליהם מכיוון שהם חלשים. אנחנו פה ניאבק למענם". 

 

"הניצולים לא מסוגלים להילחם, אנחנו ניאבק למענם" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
"הניצולים לא מסוגלים להילחם, אנחנו ניאבק למענם"(צילום: עידו ארז)

 

גם עובדי העמותה המפעילה את המוסד הפגינו לפני כחודש נגד הכוונה להפריט את המוסד וטענו שהפרטתו רק תפגע יותר בחוסים המאושפזים במקום. לפני מספר חודשים נחשפו צילומים מזעזעים של הטיפול בחוסים בידי הצוות המטפל, בהם השכמה בשעה חמש בבוקר על מנת לרחוץ את החוסים בעודם ישנים, וכמו כן טיפולים לא הולמים שקיבלו החוסים.

  

בין המשתתפים בהפגנה היה גם ראש מועצת פרדסיה, איציק ימיני: "הגעתי להפגין כי אני חושב שהפרטה והעברת הטיפול במקום לקבלן תפגע בניצולים. הם כל כך סבלו בעבר, אז שיתנו להם לחיות את שארית חייהם בתנאים טובים ובכבוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אדם לאדם זאב. ההפגנה ליד ההוסטל בפרדסיה
צילום: עידו ארז
"מעשה אנטי-יהודי מתחת לאפינו"
צילום: עידו ארז
מומלצים