שתף קטע נבחר

שרגא ברוש על חרם תנובה: "זו כבר אנרכיה"

נשיא התאחדות התעשיינים יוצא בהתקפה חריפה על החרם נגד תנובה וקורא לסטודנטים ללכת ללמוד ולא להפריע לתעשיינים לייצר מקומות עבודה. "שוו בנפשכם שאנחנו נטיל חרם נגדי, לפיו כל מי שבוגר אוניברסיטת תל אביב לא יקלט לעבודה"

"האחריות של הסטודנטים זה ללמוד, כדי שיהיו מסוגלים להיות הדור הבא של כלכלת המדינה. התפקיד שלנו, היצרנים, זה ליצור מקומות עבודה ולהבטיח שליו"ר אגודת הסטודנטים בתל אביב יהיה מקום עבודה כשיסיים לימודיו". כך אמר נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש בהתקפה חריפה נגד יוזמת אגודת הסטודנטים של תל אביב להחרים את תנובה.

 

לדבריו, אגודות הסטודנטים צריכות להתרכז בהגדלת מספר המלגות לסטודנטים ובהעלאת רמת הלימוד במוסדות האקדמיים. "זו האחריות שלהם. האחריות שלנו, המגזר היצרני, היא ליצור כל שנה 55 אלף מקומות עבודה שנחוצים לצמיחת המשק. לא יכול להיות שמישהו שמחפש קריירה פוליטית יחליט להטיל חרם כלכלי לא בגלל שפתאום מצא מחיר יקר, שלא היה ידוע עד כה, אלא כי החליט להתריע", אמר ברוש בהתקפה על אישית על מנהיגי הסטודנטים.

 

ברוש טען כי ההתקפות על יצרנים בעקבות התייקרות המזון בארץ מסכנות מקומות עבודה בתעשייה והביא כדוגמה את ההמלצות להתיר יבוא מוצרי חלב, בעקבות מחאת הקוטג'. "מי אתם חושבים שיהפוך ליבואן הגבינות הגדול? שטראוס וטרה. וכאשר ירד חלקה של תנובה בנתח השוק, גם היא תורשה לייבא גבינות צהובות. זה אפילו יותר רווחי להן לייבא, מאשר לייצר בישראל, אבל התוצאה תהיה שאלפי עובדים מהפריפריות מקרית שמונה ועד הדרום ילכו הביתה. כי ברור שהייבוא יחליף ייצור מקומי".

 

בנוגע להמלצה לפרק תאגידי מזון, ציין ברוש כי תאגידי המזון הגדולים נוצרו באישור המדינה ועל פי צרכיה. "מי לדעתך אישר לשופרסל לרכוש את קלאב מרקט? הרגולטור. כי היא עמדה בפני פשיטת רגל ורצו להציל מקומות עבודה של עובדי קלאבמרקט. מי רץ אחרי תעשיינים שירכשו מפעלים שנקלעו לקשיים? הממשלה. זה התפקיד של הממשלה ולא של הסטודנטים להחליט אם היא רוצה תעשייה בארץ או שכולנו נהיה יבואנים".

 

לדברי נשיא התאחדות התעשיינים, החרמות נגד החברות במשק גובלים ב"אנרכיה". "ברור שאני מצפה מהצרכן להיות נבון לרכוש מוצר במחיר הזול, וברור שצריך לבצע שינוים במשק, אבל שוו בנפשכם שאנחנו נטיל חרם נגדי, לפיו כל מי שבוגר אוניברסיטת תל אביב לא יקלט לעבודה, או שנפסיק לחלק מלגות. הרי אלפי סטודנטים לומדים במלגות ובמימון של אנשי עסקים ותעשייה".

 

יו"ר אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב, רן ליבנה, אמר בתגובה לדבריו של ברוש, כי "שרגא ברוש הוא אדם עתיר זכויות בישראל, שתרם רבות למשק הישראלי, אך תגובתו לחרם הצרכנים הנוכחי תמוהה. בבסיס גל המחאה של קיץ 2011, עומד זעמה של האוכלוסייה העובדת שלא מצליחה להתפרנס בכבוד, בגלל עליות המחירים הרצחניות של השנים האחרונות. תנובה היא אחד הגורמים המרכזיים להתייקרות סל מוצרי המזון בשנתיים האחרונות, ועד שלא תוזיל את מחירי מוצריה לרמה סבירה - נקרא לציבור להחרים אותה. למען הסר ספק, אף אחד מאתנו לא חושב שמוצרי החלב צריכים להימכר בחינם ושהחברה תפשוט את הרגל.

 

"עובדי המגזר היצרני אותו ברוש מייצג – קורסים תחת נטל המונופולים במשק" הוסיף ליבנה. "גל הפעולות הנוכחי מבקש להוזיל מחירים בטווח הקצר וליצור שיח אזרחי חדש, במסגרתו הציבור בישראל כבר לא צרכן סביל של המציאות הכלכלית אלא מגיב ויוצר אותה. במקום למתוח ביקורת, על ברוש להצטרף לכוחות הפועלים לשינוי חברתי-כלכלי בישראל".

 

בהכנת הידיעה השתתפה: מירב קריסטל


פורסם לראשונה 10/09/2011 19:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש
צילום: ירון ברנר
מומלצים