שתף קטע נבחר

מתפטר מהעבודה? כך תעשה זאת כמו שצריך

האם מותר למספר עובדים להתפטר יחד, האם המעסיק חייב לקבל את ההתפטרות והאם העובד יכול למשוך חזרה מכתב התפטרות? שאלות ותשובות רגע לפני שמלטשים את קורות החיים

אם עד כה חשבנו לתומנו כי זכותו של כל עובד להתפטר ממקום עבודתו, בית הדין הארצי לעבודה הזכיר לנו באחרונה שלא תמיד המצב כך. בית הדין דחה את מכתבי ההתפטרות שהגישו הרופאים המתמחים בבתי החולים וקבע כי אין תוקף למכתבים. זאת על רקע העובדה שההתפטרות היא צעד נוסף בהפעלת לחץ על המערכת בעקבות הסכסוך המתמשך על תנאי העסקתם של המתמחים.

 

 

לדברי עו"ד דרור גל, שותף ומומחה לדיני עבודה ממשרד סטריקובסקי, גל, ברוך ושות', גם אם הפסיקה היתה נכונה, בית הדין היה צריך לקבל החלטה שונה במקצת. "בית המשפט קיבל את החלטה ששמרה על ערכי המשפט, אבל שכח שלעובדים יש נשמה ולא ניתן להכריח עובד להישאר במקום העבודה" אומר עו"ד גל.

 

לדבריו, בין הדין היה צריך לתת לצדדים פרק זמן של שבוע-שבועיים בהם היו צריכים המתמחים להגיש מכתבים חדשים, או להודיע אם הם עומדים מאחורי מכתב ההתפטרות. על רקע זה, מוגש לכם "המדריך המלא למתפטר".

 

האם מותר למספר עובדים להתפטר יחד?

 

בעיקרון אין מניעה לכך שכמה עובדים יחליטו להתפטר ביחד. אולם, התנאי ההכרחי לכך הוא שההתפטרות נובעת ממצוקה אמיתית. כפי שקבע בית הדין במקרה של המתמחים, התפטרות קולקטיבית המתבצעת כחלק ממשא ומתן לשיפור תנאים וכאמצעי לחץ להשגת מטרות שונות, אינה התפטרות.

 

האם מותר להתפטר כחלק ממאבק על שיפור תנאים?

 

באופן טבעי מרבית ההתפטרויות נובעות מחוסר שביעות רצון של העובד מתנאי העבודה. אם מטרתו היא באמת לעזוב או לעבור למקום אחר, ההתפטרות תקיפה. אם זה נעשה, כמו במקרה של המתמחים, כחלק ממאבק כולל, בית המשפט עלול לפסול את ההתפטרות.

 

האם המעסיק חייב לקבל את ההתפטרות?

 

בדרך כלל, כל עוד מדובר בהתפטרות אותנטית למעסיק אין כל זכות למנוע את ההתפטרות ואת עזיבת מקום העבודה. זאת, כמובן, בתנאי שהעובד הודיע על כך על פי חוק ובהתראה מוקדמת.

 

האם העובד יכול למשוך חזרה מכתב התפטרות והאם המעסיק חייב לקבל זאת?

 

"שאלה טובה" אומר עו"ד גל. "הפסיקה בבתי הדין אינה אחידה. באופן עקרוני בית הדין לעבודה קבע כי אם עובד הגיש מכתב התפטרות 'בעידנא דריתחא', דהיינו התפטרות שהוגשה בסערת רגשות, ולאחר שנרגע החליט שלא להתפטר, הוא רשאי למשוך את המכתב ולבטל את ההתפטרות, כל עוד לא חלפה תקופת ההתראה המוקדמת".

 

במידה שהמעסיק אינו מעוניין שהעובד יחזור בו ואינו מעוניין לאפשר לו לחזור, בית המשפט יראה בכך פיטורים והמעסיק יצטרך לשלם בהתאם. אם המעסיק יצליח להוכיח כי כבר עשה הכנות ממשיות להחלפת העובד כמו גיוס עובד אחר והשקעה בחפיפה, ייתכן שבית המשפט לא יחייב אותו להחזיר את העובד. "במספר רב של מקרים", אומר עו"ד גל. "הנושא נגמר בפשרה כאשר ההתפטרות נכנסת לתוקף, אולם המעביד משלם הפיצויים".

 

מה צריך להכיל נוסח מכתב התפטרות על מנת שיהיה בתוקף?

 

פסק דינו של ביה"ד הארצי לעבודה שקבע שהתפטרותם של המתמחים לא תקפה, מדגיש את הצורך בניסוח ראוי של מכתב התפטרות. על המכתב לפרט את סיבת ההתפטרות ולציין הן את המועד בו הוגש המכתב ובהתאם גם המועד בו ההתפטרות תיכנס לתוקף. במקרה של התפטרות קולקטיבית, מומלץ לצרף הצהרה אישית המעידה על רצון חופשי והבנת כול המשמעויות הכרוכות באקט ההתפטרות.

 

איזו הודעה מוקדמת צריך לתת למעסיק?

 

על פי החוק, עובד חודשי המועסק במקום עבודה פרק זמן הקצר מחצי שנה ומעוניין להתפטר, נדרש לתת למעסיקו התראה מוקדמת של יום אחד על כל חודש בו עבד. דהיינו, עובד שעבד בחברה או בעסק 5 חודשים, יהיה מחוייב בהתראה מראש של 5 ימים. עובד המועסק במקום העבודה מעל לחצי שנה מחויב להודיע למעסיקו בפרק זמן נוסף של יומיים וחצי לכל חודש מעבר ל-6 החודשים הראשונים. משמע, עובד המועסק כ-8 חודשים במקום יחויב בתקופה של הודעה מוקדמת באורך 11 ימים (6+5).

 

במקרה של עובד המועסק מעל לשנה, הוא יידרש להודיע 30 יום ,מראש, לפני שהתפטרותו תיכנס לתוקף. חשוב לציין שאם העובד מועסק בחוזה עבודה אישי (הסכמים אישיים) תקופת ההודעה המוקדמת יכולה להיות ארוכה מ-30 ימים.

 

אילו צעדים אפשר לבצע לפני שמתפטרים?

 

"טרם ההתפטרות מומלץ לשקול מספר צעדים", אומר עו"ד גל. "ראשית, לברר מהן הזכויות המגיעות לי כעובד מתפטר. לעתים קרובות, במועד סיום העסקתו של עובד, עדיין חייב לו מעבידו כספים (שעות נוספות, דמי הבראה ומחלה, זכויות גמל ופנסיה/ביטוח מנהלים ועוד). מיותר לציין, כי התפטרותו של עובד אינה פוטרת את מעבידו מחובתו להשלים את חובותיו.

 

"אי תשלום הכספים המגיעים לעובד - משמע הלנת שכר. עובד זכאי אף לקבל את שכרו בזמן. זוהי זכות יסודית, אשר אין להתנות עליה גם אם המעביד נמצא בקשיים. חוק הגנת השכר מאפשר לעובד אשר מלינים את שכרו לתבוע סכומים משמעותיים ביותר כפיצוי בגין הלנת השכר. צעד נוסף שיש לשקול לפני ההתפטרות הוא קיום משא ומתן מול המעסיק על מנת לשפר את תנאי העסקה".

 

האם מכתב התפטרות שנכתב תחת לחץ, תקף?

 

לדברי עו"ד גל, תלוי מהו סוג הלחץ ומי הפעיל אותו. "כאשר ניתן להוכיח שהמעסיק כפה על העובד להגיש מכתב התפטרות, להודעת ההתפטרות אין תוקף והמעסיק עלול למצוא עצמו מחוייב בתשלום פיצויי פיטורים וכן פיצוי על פיטורים שלא כדין.

 

ואחרי שכתבתי מכתב אותנטי, והודעתי מראש, האם מגיעים לי פיצויים?

 

לפי צו ההרחבה לפנסיה מקיפה במשק, לעובד שהתפטר מגיעות כל ההפרשות הפנסיוניות לפנסיית חובה שהופרשו על פי צו זה. למי שיש הפרשות פנסיוניות לפי סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים, כל כספי הפיצויים שהופרשו בפוליסת ביטוח המנהלים או בקרן הפנסיה, יועברו לעובד. כל השאר, במקרה של התפטרות, אינם זכאים לפיצויים, אלא אם הוסכם על כך מבעוד מועד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לא ניתן להכריח עובד להישאר במקום העבודה"
צילום: בן קלמר
טעיתי, אפשר לחזור?
צילום: Shutterstock
עו"ד דרור גל
צילום: ישראל סאן
מומלצים