שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מל בלנק: האבא האנושי של באגס באני

  יש מי ששולף ארנבים מהכובע - מל בלנק הוציא את באגס באני מהלוע. מועדון הסרט המופרע מצדיע לאדם שנתן קולו לדאפי דאק, טוויטי והלוני טונס האחרים ושואל "?What's up doc"

  יש לו כוכב משלו בשדרת הכוכבים בהוליווד, הוא חוגג 73 שנות קומדיה ואין לו שערה לבנה אחת יותר מביום שהתחיל את הקריירה. הוא צוחק על חבריו ומנשק את אויביו, מפגשי "מועדון הסרט המופרע" בסינמטקים יוקדשו השבוע לסקירת הביוגרפיה של הקומיקאי הנערץ - באגס באני.

   

  כתבות אחרונות במועדון הסרט המופרע :

   

  באגס באני ודאפי דאק. בנים לאותו אב ()
  באגס באני ודאפי דאק. בנים לאותו אב

   

  אם תשאלו את באגס עצמו, הוא יספר לכם שנולד ב-1940 מתחת לאבטס פילדס, מגרש בייסבול מפורסם בברוקלין ניו יורק. אבל תנו לי לגלות לכם סוד: באגס באני לא קיים באמת - זו דמות מצויירת! האיש שהפיח חיים בארנב השנון הוא מל בלנק. בלנק אחראי לא רק על עיצוב אופיו וקולו של באגס, אלא על עשרות דמויות מצוירות שדורות שלמים גדלו עליהם.

   

  עשה את הקול בשבילו

  מלווין ג'רום בלנק נולד להורים יהודים ב-1908. כבר בבית הספר היה עונה למורים במבטאים מצחיקים מה שגרם לתלמידים לצחוק ולציוניו להתדרדר. המחנכת היתה אומרת ששמו blank (מחוק), הוא כל כך נעלב ששינה את איות שמו ל-Blanc כדי למנוע בדיחות נוספות.

   

  דאפי דאק. ברווזים, ארנבים ושאר בעלי חיים ()
  דאפי דאק. ברווזים, ארנבים ושאר בעלי חיים

   

  הוא נשר מבית הספר בכיתה ט' כדי להיות מוסיקאי והפך למנצח הצעיר ביותר במדינה. הוא חלם ללכת לרדיו שהיה אז עסק יוקרתי וגדול הרבה יותר מקולנוע. כשבלנק צפה בסרטים מצוירים בקולנוע היה תמיד אומר לאשתו: "הקולות בסרטים לא מספיק טובים, הם מפספסים המון בדיחות ואפשר לעשות את זה הרבה יותר טוב". אשתו עודדה אותו ללכת להוליווד ולנסות את מזלו.

   

  מל הגיע למשרדי האחים וורנר וביקש מהמפיק המפורסם לאון שלזינגר שיבחן אותו. "מצטער, יש לנו את כל הקולות שאנחנו צריכים", ענה שלזינגר.

   

  בלנק: "אבל אולי תקשיבו לי?"

   

  שלזינגר: "לא תודה,שלום".

   

  בלנק החליט שהוא יהיה עקשן יותר מהמפיק וכעבור שבועיים התייצב שוב באותו משרד. "אולי רק תקשיבו לי?", אמר ושוב נענה בשלילה: "מצטערים, אמרנו לך יש לנו את כל הקולות שאנחנו צריכים". הוא התעקש וקבע קבע פגישה נוספת מידי שבועיים באותו יום ובאותה שעה. כך התדפק על דלתות משרדי ההפקה במשך שנתיים.  

   

  באגס באני. קורות החיים שלו התחילו אצל מל בלנק ()
  באגס באני. קורות החיים שלו התחילו אצל מל בלנק

   

  יום אחד, המפיק לא הגיע לעבודה, במקומו ישב טרג בראון, יוצר פס הקול של סרטי הלוני-טונס, מל דפק על הדלת והתלונן שאפילו לא נתנו לו הזדמנות. בראון אמר לו: "קדימה, נראה מה אתה יודע לעשות". מל בלנק החל לדקלם קטע מצחיק של קריין חדשות, שמחליף מבטאים בקצב מסחרר ומגהק לסיום. בראון היה המום "האם תוכל לבצע את זה שוב מול הבמאים של האולפן?".

   

  אחרי ביצוע נוסף פנה אליו אחד הבמאים: "יש לי סרט מצוייר עם דמות בשם פורקי החזיר. בסרט מופיע שור שיכור. האם אתה יודע לעשות דמות כזו?". בלנק הצהיר שכן, והגיע להקלטות ימים ספורים לאחר מכן. הוא החל להתפרע ולגהק מול המקרופון ואת התוצאה תוכלו לראות בסרטון "Picador Porky", החל מ-2:48:

   

  הופעתו הראשונה של פורקי החזיר בקולו של מל בלאנק

   

  אחרי אותה הקלטה הציעו לו לגלם את פורקי החזיר בעצמו. בלנק ידע שאת ההזדמנות הזו אסור לפספס והלך לחוות חזירים כדי לקבל השראה. הוא רץ לאולפן מאושר והדגים ביצוע של חזיר מגמגם ומצחיק. באולפן ביקשו ממנו להתקלח ולהגיע להקלטות למחרת. הסרט שיצר נקרא "ציד הברווזים של פורקי" והוא בגדר היסטוריה בגלל סיבה נוספת. בסרט תוכלו לפגוש דמות של ברווז שחור ופרוע, זו הופעת הבכורה של דאפי דאק, שגם את קולו יצר בלנק בפעם הראשונה. דאפי דאק נולד:

   

  המפגש הגורלי בין פורקי לדאפי

   

  בלנק הפך ליצרן סדרתי של דמויות מצוירות. האנימטורים היו מגיעים אליו עם ציור של דמות ומבקשים שיסביר איך הוא נשמע. הוא הפיח חיים בדמויות של טוויטי הציפור, סילבסטר החתול, ספידי גונזלס, יוסמיטי סאם, הבואש פו פו לה פיו ועוד רבים. יום אחד הגיעו אליו עם תמונה של ארנב. בלנק הביט בציור והתאהב.

   

  בלאנק מפיח חיים בטוויטי וסילבסטר

   

  "על מה חשבתם?" שאל בלנק את האנימטורים שענו לו: "חשבנו שזה יהיה ארנב ששואל 'whats cooking?' (מה מתבשל?).

   

  "אולי ננסה לשאול 'what's up doc?'" הציע בלנק, שגם קבע כי שמו של הארנב יהיה באגס באני, על שם האנימטור שיצר אותו, באגס הארדאוויי. כך נולד הארנב שמשך עוד ועוד צופים לאולמות הקולנוע. כבר בסרטו הראשון השתמש באגס במשפט המחץ, אותו "השאיל" מגראוצ'ו מרקס: "ברור לך שזו הכרזת מלחמה".

   

  באגס באני בהופעת בכורה  

   

  אולם אז התעוררה בעיה. באגס לועס גזר, ובלנק לא סובל גזר. הוא ניסה ללעוס כל דבר אחר כדי להשמיע את קולות הלעיסה המפורסמים של הארנב, אפילו סלרי ותפוח אדמה חי, אבל שום דבר לא עזר. רק גזר יכול להשמיע קולות של גזר. הפתרון היה די מגעיל: בלנק היה לועס ומיד יורק את הגזר לתוך מרקקה.

   

  וכך, הדרך היתה סלולה לכמה מהסרטונים המטורפים ביותר שידע העולם – כמו זה:

   

   

  באגס באני כספר מסיביליה

   

  בלנק היה הראשון שדרש ששמו יופיע בקרדיטים של הסרטים המצוירים. נשמע מוזר, אבל עד אז זה היה מקצוע "נחות". בלנק הפך אותו לאמנות ואת עצמו לשחקן מאד מבוקש.

   

  הוא החל ליצור דמויות מחוץ לאולפני וורנר. הוא זכר שבימי בית הספר היה נוהג לרוץ במסדרונות בית הספר תוך שהוא צוחק צחוק מטורף. כך נולדה דמותו של "וודי וודפקר" ומאוחר יותר גם את קולו של בארני ראבל מהסיטקום המצוייר הראשון בעולם "הפלינסטונס".

   

  כובש את תקופת האבן: מל בלאנק בקולו של בארני.

   

  בשלב הזה החל לתפקד בתור שחקן אורח בתכניות של אבוט וקוסטלו וג'ק בני כשהוא מגלם דמויות אנושיות לחלוטין, אבל תמיד "חצי מצויירות" באופיין.

   

  מל בלאנק האנושי בפעולה בתכנית של ג'ק בני

    

  בשנת 1961 נקבעה לבלאנק הקלטה מאוחרת בלילה. הוא לא הופיע להקלטה ומאוחר יותר המשטרה הודיעה לאשתו שהיה מעורב בתאונה מחרידה; נהג לא אחראי התנגש בו חזיתית. רק כעבור שעה הצליחו לנסר את דלת הרכב ולחלץ אותו כשכמעט כל עצם בגופו שבורה.

   

  רק בבית החולים זיהה אחד הרופאים שהפצוע הוא בעצם באגס באני. הרופאים נתנו לו סיכוי השרדות של אחד לאלף והניחו שלא יחיה יותר מחודש. כעבור כמה חודשים של אשפוז בחוסר הכרה ונסיונות נואשים להחזיר את בלאנק להכרה צפה אחד הרופאים בסרט של באגס באני בטלוויזיה. זה נתן לו רעיון משונה. הרופא ניגש אל בלנק ובמקום לפנות אליו בשמו אמר לו: "באגס! אתה שומע אותי, באגס?"

   

  לתדהמתו נשמע קול חלש מהמיטה "וואטס אפ, דוק?"

   

  הרופא לא האמין וניסה שוב: "פורקי? אתה שומע אותי, פורקי?"

   

  ובלאנק לחש "איי אקק איי אקקק אייקקקקק", שהיה הגמגום האופייני לחזיר.

   

  כך המשיך הרופא להעיר את כל הדמויות ולבסוף ניסה שוב לקרוא למל בלנק עצמו. הפעם זה הצליח ובאגס באני חזר לפעילות בעזרת אולפן הקלטות שלם שהוקם בבית החולים סביב מיטתו של בלנק.

   

  הדמויות שבלאנק העניק להן קול חוזרות. הטריילר של "לוני טונס חוזרים לאקשן"

   

  הסיפור המלא של באגס באני, מל בלאנק וכוכבי הלוני טונס יסופר השבוע באירוע מיוחד בסינמטקים ובסיומו יוקרן עותק פילם של הסרט "לוני טונס חוזרים לאקשן" בכיכובם של סטיב מרטין, טימותי דלטון ("ג'יימס בונד") ברנדון פרייזר וכמובן באגס, דאפי וכוכבי הלוני טונס. באגס הודיע רשמית שמי שלא מגיע "שיהיה לו ברור שזו הכרזת מלחמה".

   

  אלון גור אריה הוא במאי, תסריטאי ומנחה אירועי "מועדון הסרט המופרע" ברחבי הארץ. ביום שבת, 17 בספטמבר יוקדש האירוע בסינמטק תל אביב לבאגס באני עם הקרנת הסרט "לוני טונס חוזרים לאקשן" האירוע יגיע לסינמטק ירושלים ביום שלישי, 20 בספטמבר.

   

  מפגש "באסטר קיטון" יערך בסינמטק חיפה ביום חמישי, 15 בספטמבר ובסינמטק שדרות ביום ראשון, 25 בספטמבר עם הקרנת הסרט "הגנרל". הקרנת הקומדיה הישראלית "המוסד הסגור" ומופע המערכונים של "היפופוטם" יערכו בסינמטק ת"א ביום שישי, 16 בספטמבר.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מל בלנק. האדם מאחורי החיה
  צילום: gettyimages
  לאתר ההטבות
  מומלצים