שתף קטע נבחר

טבעול תהפוך את עובדי הקבלן לעובדים קבועים

במסגרת הסכם קיבוצי ראשון עם ההסתדרות, יקבלו כל עובדי החברה תוספת שכר של 4% עד 7%, תוספת ותק בשיעור של 1% לכל שנה, ומענק חד פעמי בסך 2,000 שקלים. מנכ"ל אסם, שבבעלותה טבעול, הצהיר לאחרונה: "השכר שלי מוגזם"

חברת המזון טבעול שבבעלות אסם חתמה הבוקר (א') עם מרחב הגליל המערבי של ההסתדרות על הסכם קיבוצי להסדרת תנאי 200 העובדים בשנתיים הקרובות. מדובר בהסכם הקיבוצי הראשון בחברה, שעובדיה התאגדו בתחילת השנה.

 

 

במסגרת ההסכם, יקבלו כל העובדים תוספת שכר של 4% עד 7%, ובממוצע 5%. התוספת תהיה רטרואקטיבית ותחול מחודש אפריל השנה. עוד יקבלו העובדים תוספת ותק בשיעור של 1% לכל שנה, ומענק חד פעמי בסך 2,000 שקלים.

 

בנוסף הוסכם כי שכרם של עובדי החברה שמשתכרים כיום שכר המינימום יעלה ב-5%, ויוצמד לשכר הממוצע במשק כך שיהיה תמיד גבוה ב-5% משכר המינימום.

 

בנוסף, הוסדרו שעות העבודה, ימי החג, החופשות והמשמרות של העובדים. העובדים יקבלו קרן השתלמות, ביגוד ודמי הבראה בהיקף של 25% יותר מהמינימום המקובל במשק. העובדים גם יהיו זכאים לקבל הלוואות מעסיק בתנאים מועדפים.

 

כל התוספות ושיפורי התנאים יחולו רק על עובדים קבועים של החברה ולא על עובדי קבלן. אלא שההנהלה, ההסתדרות וועד העובדים של החברה הגיעו ל"הסכם ג'נטלמני" בעל פה, לפיו כל העובדים שמועסקים במשך יותר משנתיים בחברה ייקלטו בחודשים הקרובים כעובדים מן המניין.

 

בהסתדרות טוענים שכיום כשליש מעובדי החברה הם עובדי קבלן זמניים, ושההבנות הללו יורידו את מספר עובדי הקבלן לכ-10% בלבד מעובדי החברה, שכולם בעלי ותק נמוך ומועסקים באופן זמני. ההבנות הללו עוקפות, למעשה, פירצה משפטית בחוק עובדי חברות כוח אדם, המחייב מעסיקים לקלוט עובדי כוח אדם אחרי 9 חודשי עבודה - אך לא עובדים של חברות המוגדרות כחברות קבלן ולכן, כביכול, המעסיק אינו המעסיק שלהם.

 

יו"ר ההסתדרות בגליל המערבי, אשר שמואלי אומר היום: "מדובר ביום חג לעובדי המפעל. אני מברך את ועד העובדים שהתארגן וגילה נחישות להגעת הסכם זה ולהנהלת החברה על מו"מ הגון וראוי למען עובדיה".

 

המנכ"ל הסוציאליסט של אסם

מפעל טבעול שוכן בקיבוץ לוחמי הגטאות. מנכ"ל אסם ומנכ"ל טבעול לשעבר, גזי קפלן, שיזם את המיזוג בין שתי החברות, הוא חבר הקיבוץ. קפלן - שעד לפני פחות משנה העביר את שכרו לקיבוץ וויתר בכך על מאות אלפי שקלים בשנה - מרבה להתבטא לאחרונה נגד שכר העתק של המנהלים ובעד הטבת תנאי העובדים והעלאת מסים לעשירים. קפלן הצהיר לאחרונה: "השכר שלי מוגזם".

 

בראיון שהתפרסם הבוקר בעיתון "כלכליסט" אמר קפלן: "כשאני רואה שזוג עם שני ילדים קטנים מתקשה לסגור את החודש, ברור לי שהמחאה החברתית צודקת". קפלן הצהיר בראיון כי הוא מתכוון להביא לאישור דירקטוריון אסם תוכנית לחלוקה מחדש של תוספות השכר בחברה, במטרה להגדיל את שכרם של המשתכרים מתחת לשכר הממוצע במשק. התוכנית, מבטיח קפלן, תעלה את שכרם של 2,300 עובדי הייצור באסם, על חשבון הקפאת שכרם של חלק מהעובדים במינהלה, אלה שמשתכרים שכר גבוה יותר. "מי שנגד הקפאת שכר בכירים לא יעבוד באסם", אמר קפלן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תוספת רטרואקטיבית מאפריל. מפעל טבעול
צילום: גיל נחושתן
מומלצים