שתף קטע נבחר

בליץ מדיני על הפלסטינים: "למנוע פנייה לאו"ם"

שרת החוץ האירופית אשטון הציגה תוכנית בת 3 עקרונות, גם האמריקנים מנסים לשכנע את הפלסטינים לוותר על הפנייה לאו"ם. ברק לאשטון: "עשי כל מאמץ למנוע הליכתם לאו"ם"

האם הפלסטינים יתקפלו ויבטלו ברגע האחרון את הפנייה לאו"ם להכרה במדינה? כך לפחות מקווים בארצות-הברית ובאירופה, שם עדיין לא נואשו מהניסיונות לשכנע את הרשות לבצע פניית פרסה. אחר הצהריים (יום ד') אמרו פקידים אירופים כי קיימת התקדמות מסוימת במגעים, אולם טרם התקבלו החלטות. גורמים מדיניים אמרו כי "יש יותר קשב בשני הצדדים בנוגע למה שהזרים מציעים. נעשה מאמץ גדול להגיע להבנות לפני יום רביעי הבא".

 

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, האריכה את ביקורה במזרח התיכון, כדי שתוכל להיפגש עם גורמים נוספים במסגרת מאמציה למנוע מהפלסטינים לפנות באופן חד-צדדי לאו"ם. לבליץ המדיני הצטרפו גם שליח הקוורטט טוני בלייר והשליחים האמריקנים דיוויד הייל ודניס רוס, שכולם הגיעו לאזור.

 

כל אותם בכירים ערכו שיחות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק והמנהיגים הפלסטינים, אבל עד כה עדיין אין פריצת דרך. "עשי כל מאמץ שההצעה תצליח, כדי למנוע את הליכת הפלסטינים לאו"ם", אמר ברק לאשטון.

 

הקוורטט רוצה לקרוא למשא ומתן ישיר ומיידי, שמטרתו הגעה למדינה פלסטינית על בסיס קווי 67' - על פי נאום הנשיא האמריקני ברק אובמה. ישראל מסרבת לתנאים מוקדמים, ורוצה לדון בכל הסוגיות במשא ומתן.

 

אשטון מצדה מציעה תוכנית הבנויה על שלושה חלקים. לפלסטינים יינתן באו"ם מעמד של משקיפה, הדומה לזה של הוותיקן, הקוורטט יפרסם הצהרה הלוקחת בחשבון את הצרכים של ישראל ושל הפלסטינים ומזכ"ל האו"ם יתחייב להעלות  בעתיד הצעה הנוגעת בהכרה במדינה פלסטינית.

 

שרת החוץ של האיחוד תומכת בעקרונות אלו, אבל בעקבות משא ומתן עם ישראל ייתכן כי כמה מההצעות ייפלו. גרמניה מתנגדת לתוכנית אשטון, ולכן כרגע גם באירופה אין קונצנזוס בנוגע להצעתה. האמריקנים, לעומתה, מעוניינים בכך שהצעת הקוורטט תוצג, וכל צד יוכל להציג הסתייגויות.

 

להצעת הקוורטט צפויים להתנגד הן הפלסטינים - שמסרבים להכיר במדינה יהודית - והן ישראל, שלא מסכימה לסגת לגבולות 67' ולפנות את ההתנחלויות. בלייר, ראש ממשלת בריטניה בעבר, מנסה לתווך בין התוכנית האירופית לתוכנית האמריקנית. במסגרת ההצעות נידונה גם האפשרות לקבוע מסגרת זמן להגעה להסכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק ואשטון. "עשי כל מאמץ"
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
בלייר ונתניהו. מתווך בין ההצעות
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים