שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

הדיור נשאר בבית: אין מהפכות בטרכטנברג

מחאת האוהלים נפתחה בגלל מחירי הדיור, אך המלצות הוועדה כמעט ולא מתייחסות לתחום זה - פרט להטלת קנסות על דירות נטושות וקידום בניית דירות להשכרה. עוד מטרכטנברג: יום לימודים ארוך "בהדרגה", וחוק חינוך חינם לגילאי 3-4. משרד הביטחון זועם על הכוונה לקצץ 3 מיליארד שקל

מאות אלפים קיוו שהוועדה הזו היא שתעשה את השינוי, אבל חבריה בחרו כנראה לעשות חיים קלים לראש הממשלה ולשר האוצר. הערב (ד') פורסמה שורת המלצות שגיבשה לאחרונה ועדת טרכטנברג, וממנה מתברר כי נושא הדיור - זה שהוציא המונים לרחובות במסגרת מחאת האוהלים - נשאר כמעט ללא התייחסות. ההמלצות, שיובאו ככל הנראה לאישור ראש הממשלה, כוללות קיצוץ של עד 3 מיליארד שקלים בתקציב הביטחון.

  

מרבית המלצות הוועדה מתייחסות לתחום החינוך. הוועדה מתכוונת להמליץ על החלת חוק חינוך חינם לגילאי טרום-טרום חובה (גיל 3) ויישומו בהדרגה גם בגילאי טרום חובה (גיל 4). בנוסף, תמליץ הוועדה על קיום יום לימודים ארוך בבתי הספר, דבר שייעשה אף הוא בהדרגה.

 

על פי הוועדה, המדינה תיקח על עצמה את חוק הפיקוח על מעונות היום הציבוריים והפרטיים, ובתמורה תבקש להגביל את שכר הלימוד במעונות הפרטיים. בעניין המיסוי, תמליץ הוועדה על הקפאת מס החברות ובדיקת אפשרות להעלאה שלו באחוז אחד. אם ההמלצות יתקבלו, יועלה גם מס הכנסה לבעלי שכר גבוה, בין 80 ל-100 אלף שקל בחודש. על פי פרסומים נוספים, יש גם אפשרות שתינתן נקודת זיכוי לאבות לילדים בגיל הרך.

 

תחום הדיור, שנחשב ללב ליבו של המאבק החברתי, זוכה להתייחסות אנמית יחסית ולא נותן פתרונות מממשיים לזוגות הצעירים. על פי ניסוח הוועדה, תעודד המדינה בניית דירות להשכרה, במחיר שיהיה תחת פיקוח ושיהיו מיועדות למשפחות המשתכרות עד 15 אלף שקלים בחודש. המלצה נוספת היא להטיל קנסות על דירות נטושות או על קרקעות לבנייה, שהקבלנים נמנעים מלבנות עליהן.

 

הדרישות החד משמעיות לסיוע לסטודנטים ולבניית דירות קטנות לצעירים לא זוכים להתייחסות של הוועדה. גם עשרות הנואמים הנוספים שפנו לוועדה בשבועות האחרונים שביקשו התייחסות לסקטורים נוספים, כמו קשישים ונכים, לא יהיו שבעי רצון מהמלצות הוועדה, שלא התייחסה לדרישותיהם.

 

מובילי מחאת האוהלים עדיין לא הגיבו להמלצות, אבל במשרד הביטחון מיהרו לצאת נגד הוועדה ובעיקר נגד משרד האוצר, וכינו זאת "מסע השקרים וההונאות של האוצר נגד הצבא". במשרד הביטחון אמרו כי "אנחנו לא מתכוונים להיות חלק מדיון פופוליסטי ורדוד בכלי התקשורת. הניסיון השקוף של האוצר להטיל האשמות שווא מקורו בניסיון לייצר לחץ פסול על מקבלי ההחלטות. זו הסתה פרועה וחמורה נגד מערכת הביטחון, שמסוכנת לדמוקרטיה ולביטחון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טרכטנברג. חיים קלים לנתניהו
צילום: מוטי קמחי
הפגנת הענק בת"א. 400 אלף מאוכזבים?
צילום: באדיבות היחידה האווירית, משטרת ישראל
מומלצים