שתף קטע נבחר

להכשיר את אובמה: המאבק על השליטה בכיפה

על רקע בחירת נציג רפובליקני במחוז ניו יורקי דמוקרטי ויהודי מדווח ה"ניו יורק טיימס" על מאמצי המפלגה הדמוקרטית "לטהר" את שמו של הנשיא שהרפובליקנים מנסים להציג כעוין לישראל. אבל האם ליהודים באמת אכפת כל כך?

"מאז ג'ימי קרטר ב-1980, לא היה מועמד דמוקרטי שלא הצליח לזכות ברוב מוחץ מקולות היהודים. זה היה נכון בעיתות שלום ובעיתות מלחמה ואפילו בזמן שהייתה מרירות עמוקה בין הבית הלבן לממשלת ישראל. הרפובליקנים רואים הזדמנות לשנות זאת ב-2012". במילים אלה נפתח המאמר הראשי של ה"ניו יורק טיימס" היום (יום ה'), בעקבות בחירתו של ציר בית נבחרים רפובליקני במחוז בניו יורק הנחשב למעוז דמוקרטי ויהודי.

 

עוד על הקול היהודי במערכת הבחירות האמריקנית:

היהודים נקמו באובמה: איבד מושב בבית הנבחרים

מטה רומני: יהודים לא תורמים כי בקמן "יהודייה"

המועמדים הרפובליקנים: נגד אובמה, בעד ישראל

 

רבים רואים בשינוי דפוס ההצבעה הזה איתות לנשיא ברק אובמה ואף נקמה על גישתו כלפי ישראל. העיתון מדווח כי מנהיגות המפלגה הדמוקרטית נוקטת צעדים להחיזוק הקשרים עם המצביעים היהודים. ועדת המפלגה הקימה גוף שפונה לארגונים ותורמים בשיחות טלפון ומיילים שנועדו להזים את הנארטיב הרפובליקני שלפיו אובמה עוין לישראל.

 

אובמה בכותל ב-2008. "לנשיא יש רקורד איתן בנוגע לישראל" (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
אובמה בכותל ב-2008. "לנשיא יש רקורד איתן בנוגע לישראל"(צילום: Gettyimages)

 

"יש הרבה אנשים שמשקרים בנוגע לרקורד של הנשיא", אמרה נציגת בית הנבחרים מפלורידה, דבי וסרמן שולץ, ל"ניו יורק טיימס". שולץ, המשמשת גם כיו"ר הוועדה הלאומית הדמוקרטית הוסיפה: "לנשיא יש רקורד איתן בנוגע לישראל, ואנחנו הולכים לבטא זאת בפירוט ולזכות שוב ברוב מוחץ".

 

שולץ ניסתה להמעיט במשמעותן של הבחירות בניו יורק בטענה שהאוכלוסיה היהודית אורתודוכסית והרוסית החיות במחוז שמרניות יותר מאוכלוסיות יהודיות אחרות.

 

כרזות נגד אובמה בירושלים. "הרבה משקרים" (צילום: Getty Images) (צילום: Getty Images)
כרזות נגד אובמה בירושלים. "הרבה משקרים"(צילום: Getty Images)

 

העיתון טוען כי התמיכה היהודית באובמה נחלשה מאז 2008, אז הצביעו לו כמעט שמונה מתוך כל עשרה בוחרים יהודים. "הוא עדיין יקבל את רוב קולות היהודים, אבל לא אהיה מופתע אם התמיכה היהודית בו תצנח ב-10-20 אחוזים", העריך הנציג הדמוקרטי מניו יורק, אליוט אנגל בפני ה"ניו יורק טיימס". הוא תלה זאת בנטייתו של אובמה להאשים את הפלסטינים ואת ישראל באופן שווה בקיפאון באזור.

 

מככב לצד אבו מאזן

הרפובליקנים ינסו כמובן להפיק את המרב מהגישה הזו. על פי העיתון, ברחבי ניו יורק צצו שלטי חוצות שעליהם תמונות אובמה המחייך לוחץ את ידיו של אבו-מאזן תחת הכיתוב "לא פרו-ישראלי".

 

אובמה ביד ושם ב-2008. נוטה להאשים את ישראל ואת הפלסטינים (צילום: Getty Images) (צילום: Getty Images)
אובמה ביד ושם ב-2008. נוטה להאשים את ישראל ואת הפלסטינים(צילום: Getty Images)

 

במחוז ההצבעה התשיעי של ניו יורק, הכולל את ברוקלין וקווינס, שיגרה "הקואליציה הרפובליקנית היהודית" גלויות לתושבים. אחת מהגלויות ציטטה את ראש העיר לשעבר, אד קוץ', שטען כי אם ישנו התושבים את דפוסי הצבעתם ויתמכו ברפובליקני בוב טרנר, "הדבר עשוי בהחלט לגרום לנשיא אובמה לשנות את עמדתו העוינת כלפי ישראל ולכונן מחדש את מערכת היחסים המיוחדת שבה תמכו קודמיו בתפקיד".

 

מאמר המערכת של ה"ניו יורק טיימס" יצא אתמול חוצץ נגד הגישה הזו, וטען כי אובמה הוכיח את תמיכתו בישראל לא רק במילים, אלא גם במעשים. הוא האשים את ראש הממשלה בנימין נתניהו בבידוד ישראל ובגרימת מבוכה לנשיא אובמה.

 

אך העיתון מזכיר כי אפילו בקרב המצביעים היהודים, יש נושאים בוערים יותר מאשר ישראל. הוא מצטט סקר מתחילת החודש שלפיו הכלכלה, הביטוח הלאומי וביטוח הבריאות מטרידים יותר את הבוחרים, גם היהודים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה ביד ושם. 8 מתוך 10 יהודים הצביעו עבורו
צילום: Getty Images
טרנר. נבחר במחוחז שנחשב דמוקרטי ויהודי
צילום: AFP
קרטר ובגין. "מאז השפל של קרטר"
צילום: AFP
גם ליהודים אכפת בעיקר מהכלכלה
צילום: AFP
מומלצים