שתף קטע נבחר

חוסר עקביות

מכירים את התחושה שאתם קופצים בין משימות, עוברים ממטלה אחת, לשנייה ולשלישית מבלי להשלים אף אחת מהן? אפשר גם אחרת

מעבר להערכת הפוטנציאל האישי של כל אדם, לכשרונות המולדים או הנרכשים לביצוע פעולה מסוימת ו/או ליצור הצלחה או הגשמה בתחום מסוים, קיימת סוגיית העקביות. לאחר בדיקה שביצעתי במשך שנים, אני משוכנע, היום יותר מתמיד, כי המכשול הגדול ביותר העומד בפני בני אדם בדרך להשגת מטרותיהם הוא היעדר עקביות.

 

מהו זה שמאפשר לאדם להיות עקבי ומונע ממנו לקפוץ מרעיון לרעיון, אך לא להשלים אף מטלה באופן מספק? הסיבה המרכזית בעיניי היא שפעולה עקבית דורשת משמעת עצמית ומחויבות ואלו קשים לרובינו.

 

 

אתם יודעים שחשוב לעשות קניות עם רשימה אבל זה לא בהכרח אומר שתעשו את זה (צילום: index open) (צילום: index open)
אתם יודעים שחשוב לעשות קניות עם רשימה אבל זה לא בהכרח אומר שתעשו את זה(צילום: index open)

 

ניקח לדוגמה נושא פשוט להסבר. כולנו יודעים כמה חשוב ללכת עם רשימה מסודרת לקניות בסופר. חשוב לעמוד בתקציב וברור לנו שעל מנת לעמוד בתקציב, רצוי שנהיה מסודרים ומחושבים. אנחנו גם יודעים שבמידה ונוציא סכום כסף במזומן ונשתמש רק בו במהלך השבוע, ללא שימוש נוסף בכרטיסי אשראי, נצליח לעמוד בתקציב קבוע ולא ניגרר להוצאות שאין לנו שליטה עליהן.

 

רבים מאיתנו אף מתחילים אחת לתקופה בהתלהבות רבה להוציא כל שבוע סכום כסף במזומן, להחרים כרטיסי אשראי, ואף ללכת לקניות עם רשימה מסודרת. לרוב ההתלהבות הראשונית וחוויית ההישג משמרות את הפעולות הללו באופן עקבי למשך שלושה שבועות עד חודש וחצי. ומה קורה אז?

 

אנו מגלים שעם שוך ההתלהבות, תופסת את עצמה המחוייבות וזו, בהיעדר ההתלהבות הראשונית, כבר דורשת עבודה. היא כבר לא באה לנו "טבעי". זה הזמן שרובינו מתחילים לוותר. אז זה מתחיל בקצת : "טוב, אז רק היום אני אתפנק ואקנה את זה", או, "היה לי יום עמוס בעבודה, אין לי זמן לבדוק מה בדיוק אני צריך".

 

ויתור גורר הנחות, הנחות גוררות היעדרות והיעדרות יוצרת הימנעות. ודוגמאות לא חסר. כבר דיברנו על רשימת קניות ועל שימוש במזומנים. בדיוק אותו הדבר ניתן לראות על ביצוע סקר שוק, סדר בביטוחים, הוראות קבע לתשלומי חשבונות ואחרים.

 

דוגמה נוספת היא לנהל שיחה עם הבנק בנוגע להוזלת עמלות או לבדוק מה עם הכסף שיושב בפק"מ ולבדוק את תנאי המשכנתא שלנו.

 

אז מה עושים כדי לשמור על עקביות ?

  1. צרו הסתכלות על תחומי חייכם השונים וזהו לפחות תחום אחד שבו אתם נוטים להתחיל בהתלהבות אך לוותר על עקביות.
  2. רשמו לעצמכם מהם המחירים הנובעים במקרה זה או במקרים אחרים כתוצאה מהיעדר עקביות.
  3. במידה ותפעלו בעקביות ביחס לדוגמא הנ"ל, מהם הרווחים שיווצרו – כיצד תרגישו?
  4. התחייבו בתחום הזה לפעולה עקבית אחת מדידה, חוזרת ונשנית (לדוגמה, פעמיים בשבוע לבדוק מצב חשבון בבנק), שאתם מתחייבים לבצע לפחות שישה חודשים קדימה.
  5. רשמו כל יום במחברת מיוחדת הוקרה קצרה לכך שעמדתם במילה ורווח אחד שנוצר כתוצאה מפעילותכם העקבית.

 

קופצים ביו מטלות ולא משלימים אותן
צילום: gettyimages imagebank
מדור שיווק בשיתוף שופרסל דיל
מומלצים