שתף קטע נבחר

צעיר וחי באירופה או ארה"ב? אתה כנראה מובטל

כ-20% מהאזרחים מתחת לגיל 25 באיחוד האירופי ובארה"ב מובטלים. את המחיר משלמות המדינות שמאבדות תוצר, הכנסות ממסים ונפגעות לטווח הארוך. הממשלות אובדות עצות ומנסות להגדיל את הכשרתם של הצעירים, אך הייאוש מתפשט במהירות. "הוכשרתי לעולם שכבר לא קיים"

אחד מכל חמישה צעירים מתחת לגיל 25 באיחוד האירופי הוא מובטל – כך מדווח עיתון האקונמיסט. גם מעבר לאוקיינוס המצב לא מזהיר: בארצות הברית יותר מ-18% מהצעירים בקבוצת גיל זו מובטלים. במדינות רבות שיעור האבטלה בקרב הצעירים כפול ואף גדול פי 3 לעומת שיעור האבטלה הכללי. הממשלות מנסות להילחם בתופעה, אך הפתרון לא נראה באופק והנזקים רק הולכים וגדלים.

 

הצעירים הם לרוב הראשונים להיפגע בתקופות כלכליות קשות. הם לא מנוסים, המימונויות שלהם פחותות ובמדינות רבות קל יותר לפטר אותם מאשר את המבוגרים. אמנם מדובר בקבוצת הגיל שתהיה גם הראשונה להרוויח מהתאוששות כלכלית, אך קצב הצמיחה בשוק העבודה נמוך בהרבה בשנים האחרונות לעומת תקופות קודמות של התאוששות ממשברים.

 

 

פצצת זמן. מהומות באתונה, יוני 2011 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פצצת זמן. מהומות באתונה, יוני 2011(צילום: AFP)

 

בספרד המצב קיצוני במיוחד. שם עומדת האבטלה בקרב הצעירים על כ-46%. "הוכשרתי לעולם שכבר לא קיים למעשה", מריה גיל אולדמולינס, צעירה שסיימה תואר באוניברסיטה בבריטניה ועומדת לסיים כעת תואר נוסף במולדתה ספרד.

 

התוצאות: הגירה ופשע

לאבטלה בקרב צעירים יש עלויות ישירות דומות לאלו של כל סוג אבטלה: גידול בדמי אבטלה, אובדן הכנסות של מס הכנסה ויכולת עבודה לא מנוצלת. על פי הנתונים של בית הספר לכלכלה של לונדון, 744 אלף המובטלים הצעירים עולים למדינה 247 מיליון דולר בשבוע בדמי האבטלה ובאובדן תוצר.

 

ויש גם את העלויות העקיפות. אחת מהן היא הגירה: צעירים שאפתניים מחפשים אחר הזדמנויות חדשות במדינות אחרות. בפורטוגל, למשל, 40% מהצעירים בני 18 עד 30 שוקלים לעבור למדינה אחרת בעקבות המצב הכלכלי. באירלנד שיעור ההגירה בקרב צעירים הכפיל את עצמו.

 

עלות עקיפה נוספת היא פשע, כפי שניתן היה לראות במהומות האלימות שאירעו לאחרונה באנגליה. בבריטניה, בקרב אלו שהיו מובטלים לפני גיל 23 במשך 3 חודשים בלבד, תקופת האבטלה בין גילאים 28 ל-33, גדולה ב-1.3 חודשים לעומת אלו שלא היו מובטלים בעבר.

 

גם ההכנסה נמוכה בהרבה בקרב אנשים שהיו מובטלים בתור צעירים. בגיל 33, ההכנסה של גבר שלא היה מובטל עד גיל 23 גדולה ב-23% בממוצע, לעומת מי שהיה מובטל בתור צעיר עד גיל 23. אצל נשים הפער עומד על 16%. גם בקרב בוגרי תארים שהלכו לעבוד בתקופות של אבטלה גבוהה, ההשפעה של המצב הכלכלי ניכרת בשכר אפילו 15 שנים לאחר מכן. תוצאה נוספת של האבטלה בקרב צעירים היא העובדה שצעירים רבים מהם נשארים לגור בבית הוריהם.

 

ללמוד מגרמניה

בחלק מהמדינות, במיוחד בדרום אירופה, הממשלות מתמקדות במיוחד בפתיחת שוקי עבודה שהיו סוגרים בפני צעירים עד כה. במדינות עם גמישות גבוהה יותר בשוק העבודה, הדגש נוטה להיות על הגדלת ההכשרה של הצעירים. אך לא מדובר בפתרון קסם.

 

האוניברסיטאות יכולות להיות מקום מצוין לעכב את הכניסה לשוק העבודה. בארצות הברית כמות הנרשמים לאקדמיה עלתה ב-20% מאז 2008. אך לא פעם הלימודים כרוכים בצבירה של חובות שלא בטוח ישפרו את רמת השכר לאחר מכן.

 

גם הכשרות מקצועיות הן פתרון מסוכן. על פי הנתונים, הכשרה לא מתאימה עשוי למעשה לפגוע בסיכויי ההעסקה של צעירים. התחום החשוב היחיד הוא שווי לשוק העבודה. על פי המחקרים, תוכניות ההכשרה משתלמות רק אם מצורפת אליהן שנתיים של התמחות אצל המעסיק.

 

בגרמניה מקובל מאוד לבצע תקופת התמחות, במקצועות שונים, בעלות משותפת של החברה והממשלה. שם גם שיעור האבטלה בקרב הצעירים עומד על 9.5% - מהנמוכים באיחוד האירופי. גם באוסטריה, הולנד וצ'כיה קיימת תקופת התמחות ושיעורי האבטלה שם נמוכים יחסית.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגין במדריד
צילום: רויטרס
מומלצים