שתף קטע נבחר

חבילת החילוץ השנייה של אירופה ליוון - בסכנה

אתונה הצהירה בחודש שעבר כי לא תשתתף בתוכנית החילוץ עבורה אם שיעור ההיענות להחלפת האג"ח יהיה נמוך מ-90%. כעת, מקורות הקרובים לתוכנית אומרים כי פחות מ-75% מהבנקים הנושים מתכוונים לבצע רכישה חוזרת. קרן המטבע הבינלאומית: נפנה שוב לבנקים

פחות מ-75% מהבנקים הנושים בסקטור הפרטי מסרו כי בכוונתם לקחת חלק בתוכנית לרכישה חוזרת של האג"ח היווניות. מדובר בנתון הנמוך מהיעד של 90% שהציבה ממשלת יוון בחודש שעבר, דבר שעשוי לסכן את חבילת החילוץ השנייה שמארגן האיחוד האירופי עבור המדינה מוכת החובות.

 

יבשת במשבר

 

מספר מקורות הקרובים לתוכנית הרכישה החוזרת, אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי בין 70% ל-75% מהבנקים, חברות הביטוח ומחזיקי אג"ח יווניות נוספים בסקטור הפרטי, אישרו כי ייקחו חלק בתוכנית שמהווה חלק מהותי בחבילת החילוץ החדשה של יוון שהיקפה 109 מיליארד דולר.

 

את הפער בין הנתון הזה לבין היעד של יוון, יצטרכו למלא שאר הממשלות בגוש האירו, או שהנושים שהסכימו לקחת חלק בתוכנית יצטרכו לעלות את התרומה שלהם, שכבר עכשיו מעריכה ירידה של 21% בשווי האחזקות שלהם, כחלק מהמרת החוב.

 

בסוף השבוע הזה מתקיימת בפולין ועידה של שרי האוצר של האיחוד האירופי. השרים החליטו לדחות לאוקטובר את ההחלטה על סיוע נוסף ליוון, זאת לאחר שלפני שלושה חודשים אושרה תוכנית חילוץ בהיקף של 159 מיליארד אירו למדינה.

 

השר הבלגי, דידייר ריינדרס, ניסה להפחית מחשיבות המכשול, וטען שבמידת הצורך קרן היציבות הפיננסית האירופית (EFSF) תשלים את הפער. "אנחנו צריכים לקבל את הנתונים הסופיים עד אמצע אוקטובר, ואם עד אז יישאר הנתון הנמוך, ניאלץ לבחון את הכלים שעומדים לרשותינו כדי להגיב", אמר לעיתונאים. "ברצוני להזכיר לכם שעד אז קרן היציבות תחוזק".

 

שר האוצר האמריקני הגיע - ומשך אש

קרן היציבות הפיננסית צפויה לקבל סמכויות חדשות עד אמצע אוקטובר, שיאפשרו לה להתערב בשוק האג"ח המשני, להאריך קווי אשראי כאמצעי מנע לממשלות בסיכון ולהזרים הון לבנקים. "זהו יתרון אחד. אם הסקטור הפרטי לא יעמוד בהתחייבויות שלו, מישהו אחר ייאלץ לעשות זאת", אמר ריינדרס בראיון לרויטרס, והתייחס לממשלות גוש היורו.

 

עם זאת, מקרן המטבע הבינלאומית נמסר כי בכוונתה לשוב לבנקים כדי לראות אם תוכל להשיג תמיכה נוספת כדי לעלות את שיעור ההשתתפות קרוב יותר ליעד של 90%.

 

בצעד יוצא דופן, שר האוצר האמריקני, טימוטי גייתנר, הגיע לפגישת השרים וזכה לנזיפה מעמיתתו האוסטרית, מריה פקטר. "הייתי מצפה ממנו שאם הוא רוצה להטיף לעולם על ההתנהלות הכלכלית, אז שייתן לעולם לבקר את המהלכים של ארה"ב", אמרה השרה.

 

שר האוצר של ספרד יצא להגנתו של גייטנר כשאמר: "אנחנו נוקטים במירב המאמצים על מנת להחזיר את היציבות לשווקים. שר האוצר של ארה"ב בסך הכל מספק לנו רוח גבית וכלים להתמודד עם המשבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש ממשלת יוון ג'ורג' פפנדראו
צילום: רויטרס
שר האוצר האמריקני גייטנר, הגיע לעקוב מקרוב
צילום: AP
מומלצים