שתף קטע נבחר

הפרטת הגנים הלאומיים = הפרטת ערכים

האם אתם יכולים לתאר לעצמכם את ישראל ללא ללא חומות ירושלים או עתיקות מצדה? הגנים הלאומיים, בשונה מחברה עסקית, חייבים להיות מנוהלים על ידי המדינה ואסור ששיקול פוליטי זר ישפיע על התכנים אליהם ייחשפו המבקרים בהם. דעה

התיקון לחוק, לפיו ניהול הגנים הלאומיים בישראל יועבר לידי תאגידים שאינם פועלים למטרות רווח, עורר הרבה התנגדויות, ולא בכדי. הגנים הלאומיים הם מהמקומות המרכזים שמגדירים את המדינה. הם מקפלים בתוכם את תבנית הטבע והנוף הייחודית לפיסת ארץ זו או אחרת, לצד המסורת וההיסטוריה של העם, מחברים בין עבר, הווה ועתיד ובעצם מאפשרים לכל אחת ואחד להיות חלק מהמדינה.

 

 

תארו לעצמכם את מדינת ישראל ללא חומות ירושלים ומצודת דוד, עתיקות בית שאן, קיסריה או המצדה, את הנוף שלכם ללא חורשת טל, ראש הנקרה, הר הכרמל, או המכתש הגדול ואת הטיולים בתנועה, בצבא או עם המשפחה ללא מעין חרוד, עין עובדת, מערת הנטיפים או פארק אשכול.  

 

אז האם הגנים הלאומים עומדים בפני סכנה כאשר התיקון לחוק הגנים הלאומים, שמורות הטבע, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה, שעבר לאחרונה בקריאה טרומית בכנסת, מאפשר להעביר את התפעול של גן לאומי לידי כל תאגיד ללא מטרות רווח?

 

לאמיתו של דבר, השאלה אינה האם גוף פרטי יכול לתפעל או לנהל את הגנים הלאומיים אלא האם גוף פרטי צריך לתפעל או לנהל את הערכים לאומיים של כולנו?

 

לא רק שאלה של הפרטה כלכלית

בשונה מחברה עסקית או ארגון חברתי או פוליטי, גן לאומי, כשמו, חייב להיות שווה לכל ולהיות מנוהל על ידי הציבור הרחב, דהיינו המדינה, ולא על פי שיקולים צרים וסקטוריאליים.

 

על כן החשש האמיתי מהתיקון המוצע לחוק הוא שההגדרה הבסיסית של גן לאומי כלשון החוק - שטח המשמש או המיועד לשמש לצורכי נופש לציבור בחיק הטבע או להנצחת ערכים שיש להם חשיבות היסטורית, ארכיאולוגית, אדריכלית, טבעית או נופית וכיוצא באלה - תפגע אם הגנים הלאומים יעבור לתפעול או לניהול של ידיים פרטיות.

 

זו אינה רק שאלה של הפרטה כלכלית, אלא של הפרטה של ערכים. גן לאומי מאפשר שימור של מרחב טבעי והיסטורי, לטובת נופש ובילוי, מחקר ולימוד, חינוך והסברה, פיתוח תיירות וחיבור בין הציבור הרחב למדינה. כל אלו יכולים להיפגע אם המקום יופעל משיקולים כלכליים או פוליטיים גרידא, ומהאפשרות שמישהו ינכס את הערכים הלאומים לטובת נקודת המבט האישית שלו.  

 

אסור שתפעול נקודתי וצר אופקים יפגע בערכי הטבע ובמרחב הפתוח, ואסור ששיקול פוליטי זר יהיה זה שישפיע על התכנים אליהם ייחשף הציבור בביקור בגן הלאומי או על המחקר במקום.

 

גן לאומי הוא אחד מהמקומות שמדינה חייבת לספק לאזרחיה, ממש כמו חינוך ותרבות, רווחה ובריאות. הגנים הלאומים הם של הציבור כולו וככאלו המדינה חייבת להיות זו שתהיה אחראית לניהול ולתפעול שלהם.

 

אז עם פרוס השנה החדשה, כשהסתיו מתקרב ואתם יוצאים מהטבע העירוני היומיומי אל המרחבים של מדינת ישראל על שלל אוצרותיה - הצביעו ברגליים ותבעו מנבחרי הציבור לשמור על אופיים הממלכתי של הגנים הלאומיים בישראל.

 

הכותב הוא מהמרכז לתהליכים ירוקים, המכללה האקדמית להנדסה סמי שמעון

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קמפיין החברה להגנת הטבע נגד הצעת החוק להפרטת הגים הלאומיים
צילום: באדיבות החברה להגנת הטבע
מומלצים