שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מוזיקה נשארת: ירדנה ארזי חוגגת 60

  לכבוד יום הולדתה ה-60 של נסיכת הפופ שלנו, ירדנה ארזי, בואו ללמוד דברים שלא ידעתם עליה: מהמחווה של פרנק זאפה דרך ההצעה של שמעון פרס השיר שכתבה לה עפרה חזה ועד הבריחה מהוילה הממולכדת בהרי הלבנון. דרישת שלום

  היא כל כך יפה (1976)

  ג'ון לנון אמר פעם ש"סרג'נט פפר" הושפע ישירות מהיצירות של פרנק זאפה. אבל בזמן שעבור לנון וג'ימי הנדריקס הוא היה בסך הכל מקור להשראה, עבור ירדנה הוא היה קצת יותר. בשנות השבעים הוא פגש אותה בשבדיה בהופעה של "שוקולד מנטה מסטיק" וניצת ביניהם קשר. מסתובבת גם אגדה שאת השיר "Jewish Princess" כתב בהשראת המפגש איתה. קצת יותר שווה מ"הו, אילנה".

   

  זאפה לא לבד. לס האמפריז, שהיה אחד המוזיקאים החשובים באירופה בשנות השבעים חיזר אחריה נמרצות ונהג לנסוע אחריה ממדינה למדינה ברחבי היבשת בשנים שבהן "שוקולד מנטה מסטיק" כיכבה.

   

  אפרים שמיר על ירדנה ארזי - "נכון את יפה"

    

  ואיך אפשר שלא להזכיר את אפרים שמיר ("נכון את יפה") שהתאהב בה עוד בימי להקת הנח"ל, את האזכור האולטימטיבי ("וירדנה היפה ממלמלת: זה לא יתכן") בשיר "מחכים למשיח" של שלום חנוך (כאן, אגב, חלוקות הדעות עד היום האם אכן מדובר בארזי), את השיר "ירדנה" של דורון מזר ועוד כמה אזכורים זניחים יותר.

   

  חברת הכנסת ארזי (1988)

  למי שלא נולד בשנים הנכונות קשה להבין את מידת הפופולריות של ירדנה ארזי בשלהי שנות השמונים: נינט? עומר אדם? דודו אהרון כשהוא מסתכל במראה? קטן עליה. ובאמת, לא פוליטיקאי ממולח כשמעון פרס יתן להזדמנות כזאת לחמוק: לקראת הבחירות לכנסת ה-12, ב-1988, הוא פנה לארזי והציע לשריין לה מקום ריאלי ברשימת מפלגת העבודה לכנסת.

   

  שמעון ארזי במחווה לשמעון פרס 

   

  לא ברור האם הפסדנו מחוקקת נמרצת וחשובה או שהרווחנו את דליה איציק, אבל ארזי סירבה להצעה. לימים, הקליטה שיר מחווה לפרס בשם "ושמה לא תבוא". סגירת מעגל?

   

  הללויה ליד השוקת (1979)

  כל אמן נוצר בלבו החמצה אחת מפוארת שליוותה אותו לכל אורך הדרך. נניח, שימי תבורי, שוויתר על "הפרח בגני". אצל ירדנה, כמו אצל ירדנה, מדובר בכמה להיטים. בשנת 1984 הציע לה גברי מזור את השיר "בפרדס ליד השוקת". ארזי לא התחברה לשיר, ויהורם גאון הרוויח את המקום השני במצעד השנתי (כן, כן). גם השיר "בללייקה" הוצע לה ואך לאחר סירובה מצא את דרכו אל אילנית.

   

  לקראת קדם האירוויזיון הפרטי שנערך לכבודה ב-1988, כתב לה עוזי חיטמן ז"ל את "כאן", אבל דברים שרואים משם לא רואים מכאן והוא נאלץ להמתין שלוש שנים עד שהדצים עשו ממנו שלאגר. לאותו קדם-אירוויזיון כתבה הנמסיס שלה עפרה חזה ז"ל את "השנה אינשאללה" אבל הוא לא התקבל, וכך פוספסה הזדמנות לשיתוף פעולה בין השתיים.

   

  באירוויזיון עם דניאל פאר. הצעה שאי אפשר לסרב לה (צילום: סער יעקב, לע"מ) (צילום: סער יעקב, לע
  באירוויזיון עם דניאל פאר. הצעה שאי אפשר לסרב לה(צילום: סער יעקב, לע"מ)

   

  אבל ההחמצה הגדולה התרחשה כבר ב-1979: שלמה צח הציע לה להיות הצלע הנשית ב"חלב ודבש" שתתחרה באירוויזיון עם "הללויה". ארזי נענתה להצעה אבל אז פנה אליה אלכס גלעדי בהצעה להנחות את האירוויזיון. מאחר שישראל כבר זכתה שנה קודם לכן והסיכוי לזכייה כפולה היה נמוך, היא בחרה להנחות את האירוויזיון, והשאר היסטוריה.

   

  החלוצה (1988)

  בשנת 1982 הקליטה ירדנה את אלבום הבכורה שלה, אבל חברות התקליטים לא האמינו בה וסירבו להחתים אותה. בצר לה, הציע בעלה נתן תומר שיפיקו את האלבום בעצמם ובכך הפכה ארזי לאינדי הראשון בישראל. עד היום, אגב, מפיקים תומר וארזי את כל אלבומיה.

   

  ירדנה ארזי והדיסק העברי הראשון (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
  ירדנה ארזי והדיסק העברי הראשון(צילום: דנה קופל)

   

  הדיסק הראשון שלנו - ירדנה ארזי על "נשמה צוענית"

   

  כך יצא שהם הקדימו את כל תעשיית המוזיקה ובשנת 1988 שיחררו את הדיסק הראשון שנוצר במדינת ישראל. השניים הבינו שעידן התקליטים עומד להסתיים ושהדבר הבא הוא הסי.די, והעלו את שני אלבומיה המצליחים "נשמה צוענית" ו"שוב בתמונה" על גבי הפורמט החדש והנוצץ. הצלחה מסחרית לא הייתה שם, כי לאף אחד לא הייתה עדיין מערכת עם קומפקט דיסק, אבל היא תפסה עוד דף בעמודי ההיסטוריה.

   

  קמפיין ממלכתי (1980)

  הפרסומת הידועה ביותר של ירדנה הייתה כמובן לבנק לאומי,  קמפיין שנמשך שנתיים והכניס לחשבון הבנק שלה, על פי הערכות כמובן, 400 אלף דולר - סכום עתק באותם ימים, שהיה לשיא ההכנסות מפרסומות בישראל במשך הרבה שנים.

   

  ירדנה ארזי בפרסומת ל"בנק לאומי" 

   

  אבל עוד קודם לכן, השתתפה ארזי בפרסומות ל"עלית", לחברת הביגוד "ניבה" ולחברת הקוסמטיקה "מרי קוואנט", כל אלה במסגרת "שוקולד מנטה מסטיק". כמו כן, הובילה קמפיין לחברת "שארפ" וקמפיין נגד עישון סיגריות, עליו זכתה במגן יו"ר הכנסת, אבל זה כבר סיפור לגמרי אחר.

   

  בשנת 1980 ערכה חברת הרהיטים "רים" סקר ראשון מסוגו שבחן מיהי מודל החיקוי הנשי הישראלי. ארזי, זמן קצר אחרי הנחיית האירוויזיון, נבחרה בסקר והובילה את הקמפיין. למה זה כל כך מעניין? כי את הרעיון לערוך סקר וללהק את ירדנה הגה מנהל השיווק של "רים" דאז, בחור צעיר בשם בנימין נתניהו.

   

  יר-דנה אינטרנשיונל (1989)

  כבר בשנות השבעים, כמובן, זכתה ארזי להצלחה בינלאומית במסגרת "שוקולד מנטה מסטיק", ובהמשך, בעקבות הנחיית האירוויזיון, הוחתמה על חוזה הקלטות בחברת התקליטים הגרמנית "אריולה אריסטה" ושיחררה מספר סינגלים בגרמנית ובצרפתית. הצלחתה נקטעה כשהחליטה לשוב לישראל ולהינשא לנתן תומר.

   

  ירדנה שרה בגרמנית

   

  ב-1989 הקליטה את "דמיון מזרחי", אלבום שכולו שירים ערביים בגרסאות עבריות. הוא זכה להצלחה גדולה במדינות ערב והוביל גל של מכתבי מעריצים מעירק, אירן, סעודיה, מצרים ולבנון, אבל גם הופץ ונמכר היטב ביפן וזכה להצלחה הכי גדולה בקרב חיילי כוחות הברית ששהו במזרח התיכון בזמן מלחמת המפרץ.

   

  נערת ליווי (1978)

  בימי הקדם אירוויזיון העליזים רקדו ושרו מאחורי גבה של ארזי זמרים מבטיחים כמו אורנה דץ ואהרון פררה (ב"עוד נגיע") וכן ורדינה כהן ושרית סרי ("שירו שיר אמן"). גם עינת ארליך עברה תקופה כזמרת ליווי של ארזי בהופעותיה הבימתיות.

   

  מזהים את אורנה דץ? עם ירדנה ארזי ב"עוד נגיע"

   

  אבל עוד הרבה קודם לכן, בטרם יצאה לקריירת סולו, שימשה ארזי בעצמה כזמרת ליווי בהקלטות רבות. בין האמנים שיכולים להתגאות בקולות הרקע שלה נמצאים אושיק לוי, צביקה פיק, שרי ואחרים.

   

  היי, ירדנה (1994)

  במשך תשע שנים הנחתה ארזי את "קפה טלעד" פעמיים בשבוע. לתקופה מסוימת אפילו הייתה מנחת הטלוויזיה הוותיקה ביותר בערוץ 2. אבל עוד לפני כן ארזי זכתה לכמה הצעות מעניינות כמנחת טלוויזיה. בין היתר, היא ויתרה על ההצעה להחליף את אלי יצפאן במשבצת השידור היוקרתית של שישי בערב ועל הצעה להנחות שוב את אירוויזיון 1999 כשנערך בישראל.

   

  ארזי ב"קפה טלעד". תשע שנים של השכמות הספיקו לה 

   

  בשנת 1994 הוצע לה להגיש תוכנית בידור יומית בערוץ 3 בכבלים. גם הפעם היא סירבה, וההצעה עברה לבחור צעיר בוגר גל"צ, גיא פינס שמו. אגב, לפני כשנה הוצע לה לשוב אל משבצת הבוקר, הפעם בערוץ 10 ושוב לצדו של דב גילהר. אבל נראה שתשע שנים של השכמה מוקדמת הספיקו לה.

   

  אקדח בקהל (1985)

  חייה של ארזי ניצלו פעם אחת, במהלך מלחמת לבנון הראשונה. היא היתה הזמרת הראשונה שעלתה להופיע בפני החיילים בהרי השוף ולפני ההופעה הוכנסה לנוח בווילה שסיפח צה"ל, מבלי לדעת שהווילה ממולכדת ועומדת לפני פיצוץ. רגע לפני שהדליקה את הגז כדי להכין קפה לחבר'ה, כשהגפרורים כבר אצלה ביד, זינק לחדר איש יחסי הציבור שלה, גברי מזור, ומילט אותה מהמקום.

   

  ירדנה ארזי והמתקשר דרור משולם. חזה את תקרית הדיו (צילום: אדוארד קפרוב ) (צילום: אדוארד קפרוב )
  ירדנה ארזי והמתקשר דרור משולם. חזה את תקרית הדיו(צילום: אדוארד קפרוב )

   

  אבל יש סיפור אפילו יותר מעניין מזה: המיסטיקן דרור משולם, שהיה זמר הליווי שלה

  בשנות השמונים, הגיע לביתה לפני הופעה בקיץ 1985 והזהיר אותה מפני אקדח שייצא מהקהל ויירה עליה. למרות האזהרה, היא החליטה להופיע ונקלעה למה שיכונה לימים "תקרית הדיו", כשמעריצה של עפרה חזה ירתה עליה דיו מאקדח מים. לימים, אגב, אותה חוליגנית עברה צד והפכה למעריצה אדוקה של ארזי.

   

  ועוד כמה פרטי טריוויה שלא ידעתם על ירדנה:

  • עד היום אין לירדנה רישיון נהיגה
  • הפנטומימאי מרסל מרסו הוא בן דוד של אמה, איבט ארזי ז"ל
  • מגיל 3 היא צמחונית אדוקה, מאכילה חתולי רחוב באופן קבוע ופעילה למען בעלי חיים
  • היא הייתה המפקדת הראשונה של להקת הנח"ל והכניסה לכלא את דני פאר, לימים קלידן להקת "גזוז"

   

  ומה אתם תאחלו לירדנה ארזי ליום הולדתה? כתבו לנו בפייסבוק

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ירדנה ארזי. סירבה להיכנס לכנסת
  צילום: דניאל חכים
  צילום: משה קילנר, לע"מ
  ירדנה באירוויזיון. הקליטה שירים בצרפתית וגרמנית
  צילום: משה קילנר, לע"מ
  לאתר ההטבות
  מומלצים