שתף קטע נבחר
צילום: דובר צה"ל

סמנכ"לית באל על ביום, תת-אלוף בלילה

תא"ל יהודית גריסרו, סמנכ"ל שירות באל על שכיהנה בעבר כיועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, סבורה כי עבודת הניהול באזרחות ובצבא היא זהה: "אני מאמינה כי הזכות להיות אפילו לנגיעות חלק מהוויה הצבאית – זו זכות גדולה, ממש לא נכון להסתכל במונחים של הקרבה". ראיון

עד כה היכרנו רק חיילי מילואים שביום יום הם מנהלים בעבודתם האזרחית ובצבא הם בתפקיד פיקודי - אבל לא מדובר רק בגברים. הכירו את תא"ל יהודית גריסרו, סמנכ"ל שירות באל על, שהייתה יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים.

 

 

תפקידה של גריסרו במילואים הוא מעריכה במרכזי הערכה לדרגת אל"מ של חיל האוויר, ומפקדת קורסי מנהיגות במחצבים. בשירות הסדיר תיפקדה גריסרו כיועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, ראש מחלקת הסגל באגף כוח אדם במטה הכללי וראש מחלקת משאבי אנוש במטה חיל האוויר.

 

 (באדיבות דובר צה"ל) (באדיבות דובר צה
(באדיבות דובר צה"ל)

 

כיצד מתייחסים המנהלים באל על למשרתי מילואים שעובדים בחברה?

 

"אל על ככלל היא חברה עם אלפי עובדים, כשחלק לא מבוטל מבצעים מילואים. אני יכולה להעיד שהיחס למשרתי מילואים הוא יחס מאוד חיובי. לפני כשנה יזמנו מפגש של דיילי אוויר שמבצעים שירות מילואים פעיל מעל מכסה מסוימת, וקיימנו ערב הוקרה שבמסגרתו האלוף במיל' יצחק בריק נשא דברים והיה מפגש מעולה.

 

"זו הייתה הזמנות לפרגן לאכלוסיה הזו ואירוע רחב יותר מתוכנן לסוף שנת העבודה הנוכחית . פעילות זו היא דוגמה, אבל היא משקפת את היחס שלנו למשרתי המילואים. כשיש שעת חירום אז החברה שולחת את האנשים לעשות את משימתם בלי כחל וסרק, ונוקטים לגופם של דברים".

 

כיצד החברה נערכת לשעת חירום כאשר מנהלים בכירים ייעדרו בשל קריאה למילואים?

 

"בחברה יש הרבה מאד עיסוקים ומגזרים וכל ההיערכות היא פר מגזר. בכל תחום יש היערכות לגופם של דברים. באופן שלא שונה מארגונים אחרים שכוללים אנשים בהיקף שכזה.

 

"כשמדברים על שירות מילואים החירום הוא מאד חשוב אבל לא פחות חשוב זה ביצוע מילואים גם בעיתות שגרה. לא רק איך נוהגים בחירום כי זה ברור. באל על זו תעודת כבוד כי ב-DNA של הארגון ברור לגמרי שעובדי החברה צריכים לעשות שירות מילואים, והחברה לא מקבלת את זה כנטל אלא להיפך, ואחת שזה בפילוסופיה בארגון זה קיים - כל השאר זה פרקטיקה".

 

אילו תכונות וכישורים לקחת מהשירות הצבאי, ומעצבים את דמותך כמנהל כיום?

 

"ניהול זה ניהול זה ניהול. כל המיומנויות הניהוליות, אין הבדל במדים או בחיים האזרחיים. את כל המיומנויות הניהוליות רכשתי בצה"ל ועל כך אני אסירת תודה, וזה הדבר המרכזי".

 

כיצד מצליחים לשלב הכל? קריירה, מילואים, משפחה – אילו ויתורים נאלצים לעשות?

 

"דווקא השילוב של הכל ביחד הוא מה שעושה את החיים למאוד מעניינים. אי אפשר להעלות על דעת משהו שהוא לא מגוון, מורכב – זה מה שעושה את זה מאד מעניין ומאתגר. כשיוצאים לשירות מילואים, אני נתרמת לא פחות ממה שאני תורמת, וזו לא פרפרזה.

 

"המחשבה וההלכה שבה אני מצליחה להיות חלק מהוויה הצבאית למרות שאני גמלאית היא דבר יוצא מן הכלל, כך שלא רק שזה לא נטל, אלא בשבילי זה נכס. אין ספק שאחת שקיבלתי החלטה לקחת על עצמי את המשימה הזו, גם במחיר של ויתור על שעות פנאי, שעות משפחה, אין יש מאין. אבל כשמסתכלים על הסך הכל – אני מוצאת שהנתינה הזו היא נכונה ומחזירה את עצמה. מה זה נתינה לבית? לא רק נמדד בכמה שעות אני נמצאת או לא, אלא במובנים של איזה מסר אני מעבירה להם, הבחירה לעשות מילואים מעבירה מסר שהוא נתינה למשפחה, ולא רק בנוכחות פיזית".

 

האם שירות מילואים יכול להוות פלטפורמה לחיזוק קשרים עסקיים?

 

"שירות המילואים הוא פוטנציאל יוצא מן הכלל, הלכה למעשה עוד לא קרה, אך אין לי ספק שזה יקרה. במרכז הערכה כולנו אנשי מילואים, החברים מ'חצבים' – מרכז הכשרה חינוכית בירושלים, שם מלמדים פיקוד לדרגות סגן אלוף ואלוף משנה. הקשרים הבינאישיים זה בחזקת שלח לחמך, יודע איפה נוצר הקשר אך לא יודע איפה יתממש הפוטנציאל".

 

למה את עושה מילואים ומה חשיבותם עבורך?

 

"אני לא רואה את עצמי לא עושה מילואים , כל כך טבעי ונכון וגם אם זה נשמע יומרני זאת האמת. אני מאמינה כי הזכות להיות אפילו לנגיעות חלק מהוויה הצבאית – זו זכות גדולה, ממש לא נכון להסתכל במונחים של הקרבה. העובדה שניתנת לי האפשרות להיות חלק מהוויה הצבאית בצה"ל והמקום שלו בחברה הישראלית הוא כל כך דומיננטי, זו פריבילגיה ענקית שאני צריכה לומר עליה תודה גדולה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יהודית גריסרו
באדיבות יהודית גריסרו
מומלצים