שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP

מאות מתנחלים צעדו בגדה: "לא למדינת מרצחים"

כמעט 200 פעילי ימין יצאו לדרך מאיתמר ומבית אל בניסיון להראות לפלסטינים מי בעל הבית: "הערבים יכולים לשחק בכאילו באו"ם, אבל מדובר באדמת המולדת", הבהירו. במקביל הפגינו פעילי בל"ד מול השגרירות האמריקנית וקראו "לא לווטו"

לקראת העצרת באו"ם, מתנחלים ופעילים פרו-פלסטיניים מעבירים מסרים סותרים לנתניהו. כ-200 בני אדם יצאו אחר הצהריים (ג') בצעדה ממספר מוקדים בגדה וקראו לראש הממשלה: "האדמה הזו שייכת לנו". במקביל, הפגינו עשרות מול שגרירות ארה"ב בתל-אביב ומחו על כוונתה להטיל וטו על ההכרה בפלסטין במועצת הביטחון.

 

ימים מתוחים לקראת ההצבעה באו"ם:

 

הצועדים באיתמר יצאו לכיוון שכם מביתו של הרב אודי פוגל, שנרצח עם אשתו ושלושה מילדיו בפיגוע בחודש מרס. "אנו מתחילים לצעוד מכאן על מנת להזכיר לכולנו את מקור הצרות: הסכם אוסלו שהביא עלינו את רשות הטרור והרציחות", הסביר המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה. "אנו צועדים כאן היום בשמחה ובראש מורם, על מנת לומר לנו ולכל העולם - עם ישראל חי".

 

צועדים מבית אל שורפים דגל פלסטין      (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
צועדים מבית אל שורפים דגל פלסטין (צילום: אוהד צויגנברג)

 

צעדה נוספת יצאה במקביל מבית אל לכיוון מנהלת התיאום והקישור של צה"ל. המפגינים שרפו דגל פלסטין וחסמו לזמן קצר את התנועה. צועדים אחרים הניפו דגלים ושרו: "הקדוש ברוך הוא אנחנו אוהבים אותך ועם ישראל לא מפחד מדרך ארוכה". בנוסף, עשרות פעילי ימין צעדו בשדרות רוטשילד בתל-אביב בליווי עשרות שוטרים ולוחמי מג"ב, וקראו להתנגד להקמת מדינה פלסטינית: "היום הם רוצים את אריאל, מחר הם יקחו את כרמיאל".

 

"גם השבוע נרגיש כמו בבית". הצעדה לעבר שכם (צילום: גור דותן) (צילום: גור דותן)
"גם השבוע נרגיש כמו בבית". הצעדה לעבר שכם(צילום: גור דותן)


"חזרנו לארץ שלנו כדי להישאר בה לעולם", ציין ח"כ מיכאל בן ארי במהלך הצעדה בגדה. "אנחנו בעד הקמת מדינה פלשתינית בצרפת או בקנדה. בארץ ישראל, מולדת העם היהודי, לא הייתה מעולם מדינה פלסטינית ונדאג שגם לא תהיה". יו"ר ועד מתיישבי השומרון, בני קצובר, הוסיף: "הציבור היהודי אומר היום לכל העולם - השומרון הוא ארץ ישראל. מאות אלפי יהודים חיים כאן. אנו מכריזים כי לא יעלה על הדעת להקים כאן מדינת מרצחים".

 

"החלטנו מראש שגם בשבוע הזה אנו מתכוונים להרגיש בבית כבעלי הבית", הבהיר מראשי נוער הגבעות, מאיר ברטלר. לדבריו, בימים הקרובים בכוונתם לקיים מפגני מחאה נוספים, שיעבירו "מסר חד וברור לפיו הארץ הזו כולה שלנו, הערבים יכולים לשחק בכאילו באו"ם, אבל בסופו של דבר מדובר באדמת המולדת".

 

חנין זועבי הפגינה מול השגרירות

במקביל, כ-50 איש בהם חברי מפלגת בל"ד ופעילים פלסטינים הפגינו בטיילת תל אביב ממול השגרירות האמריקנית. הם הניפו דגלי פלסטין ושלטים עליהם נכתב באנגלית, ערבית ועברית: "כן לפלסטין, לא לווטו אמריקני", "אמריקה = בובה ישראלית" ו-"סוף לכיבוש". נהגים שחלפו בסמוך צעקו להם בתגובה: "לא יעזור לכם, לא תהיה לכם מדינה".

 

צעדת הימין יוצאת מאיתמר. "השומרון הוא ארץ ישראל" (צילום: ועד מתיישבי שומרון) (צילום: ועד מתיישבי שומרון)
צעדת הימין יוצאת מאיתמר. "השומרון הוא ארץ ישראל"(צילום: ועד מתיישבי שומרון)

 

בין המפגינים היתה חברת הכנסת חנין זועבי, שאמרה ל-ynet: "צריך לשים סוף לתיווך האמריקני שתומך בצורה מוחלטת במדיניות הכיבוש הישראלי. אני חושבת שאווירת המהפכות בעולם הערבי והפנייה לאו"ם, הם מסר שהתיווך צריך להיות בינלאומי ומבוסס על חוקים בינלאומיים והסכמים בינלאומיים שמכירים בזכויות העם הפלסטיני ובזכויות הפליטים".

 

פעילי ימין צעדו גם בתל אביב. אריאל זו רק ההתחלה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
פעילי ימין צעדו גם בתל אביב. אריאל זו רק ההתחלה(צילום: ירון ברנר)

 

זועבי העריכה כי פניית הפלסטינים לאו"ם תזכה לרוב, "וזהו מסר לרוב מדינות העולם שהן בעד מדינה פלסטינית ומסר לישראל, לפיו היא לא יכולה לדהור בצורה עיוורת ולהתייחס לאדמות כאילו הן תחת סכסוך". לדבריה, מדובר בשטחים כבושים ו"ישראל צריכה להיכנס לקטגוריה שמתאימה לה, קטגוריה של כובשת ופושעת. לא רק הפלסטינים אומרים זאת, גם מדינות העולם אומרות זאת היום".

 

נתניהו: "חשוב לייצג את האמת"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עתיד להמריא הלילה לניו יורק, שם

תיפתח מחר העצרת הכללית של האו"ם. ביום שישי יישא נתניהו דברים בפני נציגי המדינות החברות. הערב זכה ראש הממשלה לזריקת עידוד מחברי ליכוד, עמם נפגש בכנסת. "חשוב ללכת לשם ולייצג את האמת שלנו, של עם שהותקף פעם אחר פעם על ידי מי שמתנגדים לקיומו", הבהיר נתניהו בפגישה.

 

"אנחנו רוצים שלום עם סידורי ביטחון, והדברים האלה מחייבים פגישה רצינית ועמידה על האינטרסים החיוניים ביותר שלנו", הוא הוסיף. "הסכנה של הסדר חפוז או חד-צדדי שבו הצד השני לוקח ואנחנו נותנים, זה טילים לא רק על הצפון והדרום, אלא טילים על כל הארץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המתנחלים יצאו מבית משפחת פוגל
צילום: ועד מתיישבי שומרון
המפגינים בת"א נתקלו בבוז: "לא יעזור לכם"
צילום: ירון ברנר
מומלצים