שתף קטע נבחר

פסיקה: לוחות סולאריים בנגב - לא פוגעים בנוף

תושבי עומר ביקשו להקים בשטחו מתקן פוטו-וולטאי, אך לא קיבלו היתר מהוועדה המקומית בטענה לפגיעה בנוף. ועדת ערר קבעה שהנימוק לא מספק - והפכה את ההחלטה: "השטח חקלאי ואם תתקיים בעיה - ניתן לפתור אותה בשתילת עצי זית"

פסיקה של ועדת הערר המחוזית לתכנון ולבניה במחוז דרום, תאפשר להקים מתקני אנרגיה סולארית בישוב עומר. הפסיקה עתידה להקל על יזמים המבקשים לממש את ההזדמנות שניתנה להם על ידי מוסדות הממשלה להקים מתקנים פרטיים לייצור חשמל מאנרגיית השמש.

 

האחים ראובן ואלברט סיטבון ביקשו להקים מתקן אנרגיה סולארית (מערכת פוטו-וולטאית) קרקעי בשטחם שביישוב עומר בדרום, אך לאכזבתם סירבה ועדת התכנון והבנייה של הישוב לתת להם אישור בנייה. בכך פעלה למעשה הוועדה נגד החלטת הממשלה לעידוד חיסכון בחשמל והפחתת זיהום האוויר.  

 

האחים העבירו את הבקשה להקמת המתקן במסגרת תכנית הממשלה לעידוד הקמת מתקנים פוטו-וולטאים, במסגרת תכניתה לקדם ייצור אנרגיה ממקורות לא מזהמים. ואולם הוועדה המקומית של עומר סירבה לבקשת האחים בטענה כי המתקן הפוטו וולטאי יגרום לפגיעה נופית ביישוב.

 

האחים פנו לוועדת הערר המחוזית לתכנון ובנייה של מחוז דרום, שם טענו בשמם עו"ד איל מאמו ועו"ד איל שרון ממשרד אגמון ושות', כי הוועדה המקומית לא הצליחה לבסס טענות אמיתיות ורלוונטית לסירוב והסירה אחריות מהשניים בתירוץ כללי של פגיעה סביבתית בנוף.

 

הוועדה המחוזית: נימוק לא מספק

הוועדה המחוזית דנה בערעור ובדקה את טיעוניה של הועדה המקומית לסירוב. לאחר הבדיקה החליטה כי הוועדה המקומית לא נימקה בצורה מספקת את דחית ההיתר - השטח הוא חקלאי, אין בעיה של פגיעה נופית ואם תתקיים ניתן לפתור אותה בשתילה של עצי זית.

 

בסיכום נקבע שבקשת ההיתר להקמת המתקן עמדה בתנאי הסף שהציבה התמ"א, ומימושה יגרום לפגיעות נופיות או אדריכליות במידה כזו המאפשרת לוועדה המקומית לדחות את הבקשה.

 

תוכנית מתאר ארצית (תמ"א) 10/ד/10, במסגרתה הגישו האחים את הבקשה, עוסקת בהסדרת נושא ההיתרים למערכות סולאריות על גגות ועל הקרקע. בין השאר מתחשבת התכנית באיזון בין הצורך בייצור חשמל מאנרגיה פוטו-וולטאית לבין השמירה על שטחים פתוחים. 

 

באופן זה יכולים חברי מושבים בעלי נחלה חסרי פרנסה, להתקין מערכת קרקעית בשטח של עד דונם על הקרקע הפנויה בנחלה. חברות פרטיות שונות שמקימות את המתקנים, מסייעות גם בקבלת ההיתרים ואישור חברת החשמל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מייצרים חשמל משמש
צילום: shutterstock
עומר. בקרוב תראו פה מתקנים סולאריים
צילום: הרצל יוסף
מומלצים