שתף קטע נבחר

הנח"ל מתרגל: "חושבים אלף פעם לפני הסתערות"

בצה"ל לא לוקחים סיכונים מיותרים ובוחנים תרחישים אפשריים למהומות. החטיבה תרגלה כיבוש שטח בעזה ובתוכו מחבלים

על כל צרה: בצד ההתפתחויות המדיניות בניו יורק, בצה"ל לא מורידים את העיניים מרצועת עזה. בצבא נערכים לכל תרחיש אפשרי בהתאם להצלחת המאמץ הפלסטיני באו"ם, ומתרגלים לחימה שבמרכזה הימנעות מפגיעה באוכלוסיה אזרחית.

 

עוד על הגזרה המדינית ב-ynet:

 

גזרת הרצועה תעבור בקרוב לשליטת לוחמי חטיבת הנח"ל, שסיימו תרגיל חטיבתי, בו דימו בין היתר כיבוש שטח ובתוכו מחבלים, השתלטות על שכונה ובה תאים עוינים, לחימה בשטח פתוח ותרגול לחימה משולבת עם חיל האוויר.

תרגיל חטיבת הנח"ל. לחימה מול מחבלים בתוך אוכלוסיה אזרחית (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
תרגיל חטיבת הנח"ל. לחימה מול מחבלים בתוך אוכלוסיה אזרחית(צילום: אליעד לוי)

 

כחלק מלקחי דו"ח גולדסטון תרגלו הלוחמים גם התמודדות מול הפגנה אזרחית, שממנה יוצא מחבל מתאבד. כמו כן, תורגל בחפ"ק של מפקד הגדוד גם "קצין אוכלוסיה", שמצטרף לכוחות במטרה אחת - לאפשר המשך חיים תקינים לאזרחים, תוך פתיחת צירים הומנטרים ותיאום מהיר עם כוחות הצלה פלסטיניים ובינלאומיים.

 

מפקד חטיבת הנח"ל, אלוף משנה אמיר אבולעפיה, אמר ל-ynet כי נחישות הלוחמים לא נפגעה למרות הדגשים החדשים: "כולם יודעים שבעזה אין אזורים מוגנים, וגם האויב מבין שכבר אין לו מקלטים. ההיגיון בתרגילים כיום היא להיערך לבלתי צפוי, ולכן אנחנו מכניסים אלמנטים של יוזמה ויצירתיות מצד המפקדים. זה דבר שאני מנסה להטמיע ויוצר יתרון בשדה הקרב".

מהומות במחסום קלנדיה ביום הנכסה. הסתיימו ללא הרוגים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מהומות במחסום קלנדיה ביום הנכסה. הסתיימו ללא הרוגים(צילום: EPA)

 

כוחותיו של אבולעפיה היו אלו שהוקפצו ביום הנכבה למג'דל שמס וביום הנכסה למעבר ארז. באירועים המורכבים, שבסופו של דבר הסתיימו ללא הרוגים, ניתנה אפשרות לחשיבה מקורית של המפקדים בשטח, בהסתמך על תורת הלחימה.

 

"למפקדים בלחימה באזורים עם אוכלוסיה יש אינספור דילמות, והדרך הכי יעילה להתמודד איתם היא שהמפקדים המנוסים תמיד יהיו מקדימה. בסופו של דבר אתה נלחם באויב שמנצל אוכלוסיה אזרחית כמחבוא, ואתה נדרש להיות כירורג. לגבי עזה - אנו נכנסים לתקופה מאוד לא ברורה עם אתגרים משמעותיים".

 

מי שמחזק את דבריו הוא מפקד גדוד 931 בנח"ל, סגן אלוף יוגב יפרח, שעלול למצוא את עצמו בקרוב מוביל את לוחמיו מול מחבלי חמאס: "אנחנו חושבים אלף פעם לפני שאנחנו מפוצצים מבנה או מסתערים באש חיה. זה מאתגר את הלוחם הפשוט, שצריך להכניס את זה לראש וזו קפיצת מדרגה לחפש רק את המחבל בזירה מלוכלכת. זה לא פוגע במפקדים, רק מחזק אותם. אם מפקד או חייל אצלי יפגע בבלתי מעורב הוא יבוא על עונשו, חד משמעית, כי זה מנוגד לערכי החטיבה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אל"מ אבולעפיה. "כמו כירורג"
צילום: גיל יוחנן
סא"ל יפרח. בהתאם לערכים
צילום: אליעד לוי
מומלצים