שתף קטע נבחר

צילום: AP, נועם מושקוביץ

אבו מאזן בדרך לבאן, הנייה תוקף: אסור להתחנן

הנשיא הפלסטיני הגיע לאו"ם, לקראת פגישתו עם מזכ"ל הארגון שבמהלכה יגיש את הבקשה לחברות מלאה. "לא נכיר במדינה יהודית", הבהיר לפני כן. ראש ממשלת חמאס: צריך לשחרר אדמות, סחיטה פוליטית לא תעזור. שידור חי ב-ynet

אבו מאזן לא נשבר - אבל נראה שמחכה לו נחיתה לא קלה אחרי הנאום ההיסטורי: הנשיא הפלסטיני נכנס הערב (יום ו') לבניין האו"ם בניו יורק, לקראת פגישתו עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון שבמהלכה יגיש לו את הבקשה להכרה בפלסטין. לאחר מכן ינאם בפני העצרת הכללית של האו"ם. ynet יעביר שידור חי מרמאללה, ובהמשך יעביר את נאומו של אבו מאזן.

 

שעות לפני נאומו באו"ם, אמר הנשיא הפלסטיני: "הממשל האמריקני עשה כל מה שניתן על מנת שלא נפנה לאו"ם, אבל אנחנו ממשיכים בצעד החשוב, יהיו אשר יהיו הלחצים והמכשולים אשר מציבים בפנינו ובפני החלטתנו", ראש ממשלת חמאס ענה לו היום שהפלסטינים צריכים לשחרר את אדמתם, לא להתחנן להכרה מהעולם.

 

עוד בזירה המדינית:

ובשטח:

 

 

לדברי הנייה, הצעד של אבו מאזן לא יוביל לעצמאות. "מדינות לא נבנות באמצעות החלטות האו"ם. מדינות משחררות את אדמתן וכך מגבשות זהות".

 

המנהיג הפוליטי של חמאס בעזה ציין ש"העם הפלסטיני נלחם והתנגד וסבל יותר מ-60 שנה, הקריב אלפי שאהידים, אלפי אסירים, לשם שחרור האדמה. המדינה לא תבוא באמצעות המיקוח הזה והסחיטה הפוליטית".

  

נשיא הרשות, מצדו, אמור להגיש עוד לפני הנאום את הבקשה להכרה בפלסטין כחברה מלאה, למזכ"ל האו"ם באן קי מון. הלילה הוא נפגש עם 200 אישים ונציגים בכירים של הקהילה הפלסטינית בארצות הברית. אבו מאזן, שנראה עייף מאוד, חשף בפני הנציגים את הלחצים המופעלים עליו ואמר: "אנחנו עומדים בפני הלחצים האלה, ואני אומר לכם שאני הולך למועצת הביטחון ולעולם לא אחזור בי, יהיו אשר יהיו הלחצים".

 

הנשיא הפלסטיני הדגיש ברקע הניסיונות לגבש מתווה מוסכם לתחילת משא ומתן: "מדברים איתנו על המדינה היהודית, אבל אני עונה להם באופן סופי: לא נכיר במדינה יהודית".

 

הוא טען כי המשא ומתן מול ישראל תקוע, והציב תנאים לחזרה לתהליך השלום: "למרות העבודה שישראל, ארצות הברית, הרביעייה וכל המתווכים דורשים מאיתנו לחזור למו"מ, אנו אומרים להם פעם נוספת כי ללא הכרזה של נתניהו על הכרתו במדינת פלסטין בקווי 1967 והכרזה והוצאה לפועל של הקפאת ההתנחלויות, לא נחזור למשא ומתן ולא נרשה שיהיו בפלסטין מתנחלים וצבא מצד הכיבוש".

 

"הדבר הכי טוב בשביל ישראל הוא לצאת מאדמתנו בהסכמה איתנו. זה מה שאמרנו לכולם ואנחנו מדגישים אותו. זוהי עמדתנו ועמדת ההנהגה ולא נחזור בנו ממנה לעולם".

אבו מאזן אמנם דורש מדינה פלסטינית אולם באשר לישראל הבהיר: "מדברים על המדינה היהודית ואני עונה להם באופן סופי שלא נכיר במדינה יהודית".

 

באשר להצעת נשיא צרפת ניקולא סרקוזי להכיר בפלסטינים כמדינה שאינה חברה, אמר הנשיא הפלסטיני: "נתת לו את תשובתי: אני הנשיא, לא רשאי לדון בכל הצעה אחרת חוץ מההחלטה לגבי מדינת פלסטין באו"ם. אם יהיו הצעות כלשהן, אז עליי לחזור להנהגה הפלסטינית וקודם כל נבחן אותן. אני באתי לכאן במשימה ברורה והיא חברות מלאה למדינת פלסטין ואני אבצע אותה".

 

בינתיים, כיכר השעון ברמאללה החלה תהלוכה של עשרות צעירים שנושאים דגלי המדינות שהכירו בפלסטינים. הם קוראים "194 - זכות השיבה לפלסטינים" ו"ברוח ובדם נפדה את פלסטין". בכמה ערים גדולות ישודר הנאום על גבי מסכי ענק, וכוחות הביטחון הפלסטיניים והישראליים נערכים למנוע מהומות.


פורסם לראשונה 23/09/2011 16:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו וקלינטון. תנאים למשא ומתן
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
סרקוזי. ההצעה נשקלת
צילום: AFP
מומלצים