שתף קטע נבחר

מועצת יש"ע: צה"ל לא אמר אמת למשפחה שכולה

הנהגת המתנחלים הטיחה ביקורת קשה בצה"ל, אחרי שבמשטרה אישרו רק אחרי יומיים כי אשר פלמר ובנו התינוק יונתן נהרגו מאבנים ולא בתאונה. צה"ל: התקבלו ממצאים נוספים על אפשרות ליידוי מרכב חולף. 150 הפגינו במקום הפיגוע, עימותים בינם לבין פלסטינים

יושב ראש מועצת יש"ע, דני דיין, תקף אחר-הצהריים (יום א') בחריפות יוצאת דופן את צה"ל, אחרי שבמשטרה אישרו כי אשר פלמר ובנו התינוק יונתן נהרגו מפגיעת אבנים שיודו על המכונית שבה נסעו ביום שישי, ולא בתאונה. "אין דרך אחרת לומר זאת - צה"ל לא אמר אמת לציבור, לא אמר אמת לתקשורת, ולא אמר אמת למשפחה השכולה", תקף דיין. אחר הצהריים קיימו כ-150 תושבים מהאזור הפגנת מחאה במקום הפיגוע, ובהמשך פרץ עימות בינם לבין פלסטינים.

 

ה"תאונה" שהתבררה כפיגוע - כתבות אחרונות:

המשטרה שינתה גירסה: האב ובנו נהרגו בפיגוע

החשד: האב ובנו התינוק נהרגו מיידוי אבנים

 

משתתפי העצרת צעדו מהאזור בו ארע הפיגוע לעבר קריית ארבע, לפני מסע הלוויה, ובדרך, באזור כפר בית ענון, פרצו העימותים. שני הצדדים החלו ליידות אבנים אלו לעבר אלו. כוחות צה"ל ומשטרה הגיעו כדי להפריד. הם השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות בהם "הצעקה" שמשמיעה גלי קול עזים ובגז מדמיע.

 

"דווקא כמי שרגיל להגן תדיר על צה"ל, אני חש כעס ואכזבה קשה כלפי צה"ל, מפקדיו ודובריו, שטייחו את רצח אשר פלמר ובנו יונתן ביום שישי", אמר יושב ראש מועצת יש"ע, "לצערי צה"ל בחר לנהוג בדרך לא ישרה, לא חכמה ולא הגונה".

 

150 הפגינו במקום הפיגוע אחר הצהריים (צילום: הצלה יו"ש) (צילום: הצלה יו
150 הפגינו במקום הפיגוע אחר הצהריים(צילום: הצלה יו"ש)

 

אשר ויונתן פלמר נהרגו ביום שישי בצהריים כשמכוניתם התהפכה בכביש 60, בשעה שברחבי הגדה התעמתו פלסטינים עם כוחות הביטחון, על רקע הבקשה הפלסטינית מהאו"ם שיכיר במדינתם. בתחילה נמסר מכוחות הביטחון כי נבדק חשד שיודו אבנים לעבר מכוניתם, בהמשך הסברה הזו נדחתה, אך היום הודו בצה"ל כי סימני הפגיעה שניכרו במכונית מעידים כי מדובר היה בפיגוע שבו יודו אבנים.

 

גם בני משפחת פלמר הביעו היום תרעומת על הזמן שעבר מהפיגוע ועד ההודאה כי מדובר באירוע טרור ולא בתאונה. "היה ברור שמדובר בפיגוע, האקדח של אשר נגנב, היו אבנים בתוך הרכב והיה ברור שאשר נפגע מאבן. המשטרה יודעת את כל זה", אמרו קרובי משפחה. גיסו של אשר, אהרון פרץ , אמר: "כנראה היה לה רצון להרגיע את השטח, ולכן היא לא הודיעה שמדובר בפיגוע. חמור מאוד שזה בא על חשבון המשפחה השכולה". במשפחה טוענים שבנוסף לנשק נגנב גם ארנקו של האב.

 

המכונית שבה נסעו אשר ויונתן. "הנשק נגנב" (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
המכונית שבה נסעו אשר ויונתן. "הנשק נגנב"(צילום: אליעד לוי)

 

אחיו של אשר, שמואל, אמר אחר הצהריים כי בני המשפחה אינם נשברים. "אנחנו מאמינים בצדקת הדרך. אשר נהרג כי אנשים הרגו אותו מסיבות מאוד מסוימות. בכל מקום אחר בעולם זה לא היה מתקבל על הדעת. אבל לצערי פה, כשיהודי נהרג רק משום שהוא יהודי ורוצה לחיות בארץ הזו, זה הפך לחלק מהשגרה". הוא אמר כי "המשטרה היא ארגון בעייתי וגם צה"ל. אני אומר את זה כלוחם במילואים. לצערי הרב חלק גדול מהארגון זה כסת"ח, במקום רוח לחימה וצדק".

 

"בדק בית בדובר צה"ל ובמשטרה"

למרות זאת, הוא אמר כי אין בו כעס. "יש בי הרבה אמונה במדינה ואהבה לארץ הזאת, ובעזרת השם העם ילמד לקח, ויתחיל לנהוג בהתאם - גם אם זה ייקח 20-30 שנה". הוא אמר כי הוא יכול להבין את הדיבורים על נקמה: "נרצח פה יהודי משום שהוא יהודי, ואסור שדבר כזה יעבור לסדר היום. בסוף ננצח, השאלה היא רק הדרך. אנחנו כאן בשביל להישאר". לדבריו, יידוי אבנים ובקבוקי תבערה הפכו לדבר שבשגרה עבור תושבי האזור: "אנחנו חוטפים על הצירים אבנים ובקבוקים על בסיס יומי. בדרך כלל המזל משחק. הפעם לא".

 

מאיר ברטלר, מראשי נוער הגבעות, אמר כי אנשיו לא יעברו על הפיגוע בשתיקה: "צריך להפסיק את יידוי האבנים במקום הזה. אם צה"ל לא יידע לעשות את זה, אנחנו נעשה זאת, ואנחנו יודעים לעשות זאת. אנו נפרוס את אנשינו על הציר. מי שיש לו נשק עם רישיון יגיע, ואת מי שאין לו נצייד באלות ושכפ"צים".

 

אשר ויונתן פלמר. נוער הגבעות מאיים בנקמה ()
אשר ויונתן פלמר. נוער הגבעות מאיים בנקמה

 

יושב ראש ועד מתיישבי יהודה, בועז העצני, אמר כי מדובר במחדל יום הכיפורים של דוברות מחוז ש"י ודובר צה"ל, "שמסיבות פוליטיות שקופות ניסו לטייח ולהעלים פיגוע רצחני שבו נרצחו בדם קר אב ותינוק. אנחנו דורשים מהרמטכ"ל והמפכ"ל להורות על בדק בית עמוק ויסודי בהתנהלות דובר המשטרה ודובר צה"ל, התנהלות הפוגעת אנושות בביטחון ובאמינות צה"ל ומשטרת ישראל".

 

מהמשטרה נמסר בתגובה: "מחקירה ראשונית עלה כי מדובר בתאונת דרכים עצמית בשל הגורם האנושי, שבגינה התנגש הרכב בטרסת אבנים. בשל ממצאים שנמצאו ברכב, דרשה המשטרה ביוזמתה לקיים נתיחה לגופה, וזו בוצעה באופן חיצוני

באישור הפרקליטות והמשפחה. מהנתיחה עלה כי הנהג המנוח נפגע מחפץ קהה בראשו ומכאן עלתה הסברה כי ייתכן שמדובר באבן שהושלכה על הרכב. המשפחה עודכנה בדבר התקדמות החקירה על ידי מפקד מרחב חברון. החקירה בעיצומה ועם סיומה יועברו כל הממצאים למשפחה".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בהמשך לבדיקה שנעשתה בנוגע להתהפכות הרכב ליד חברון בערב שבת - מבדיקת פיקוד מרכז ביום שישי עלה כי לא היה יידוי אבנים מצדי הדרך על הרכב המדובר. לאור ממצאים נוספים עולה האפשרות כי ייתכן שהיה יידוי אבנים מרכב חולף. הנושא נמצא בבדיקה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יונתן פלמר. רק בן שנה
אשר פלמר. רעייתו בשלבי הריון מתקדמים
"אנחנו חוטפים אבנים על בסיס יומי. הפעם לא היה מזל"
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים