שתף קטע נבחר

אלפי ניצולי שואה לבד בחגים: "בדידות מייאשת"

דב יעקובוביץ', ניצול שואה בן 82 המתגורר בגפו בתל-אביב, חש בדידות כל הזמן, אך בתקופת החגים התחושה הזו מעמיקה. "אני נזכר בתקופה של לפני המלחמה, אז היינו יושבים ביחד כל המשפחה", הוא מספר, "בחג אצלי אין חגיגות ואין שמחה"

"בחג אצלי אין חגיגות ואין שמחה. הבדידות קשה יותר. זה זמן שבו אני נזכר בתקופה של לפני המלחמה, אז היינו יושבים ביחד כל המשפחה". כך מתאר דב יעקובוביץ', ניצול שואה בן 82, את תחושותיו לפני החגים. דב הוא חלק מסטטיסטיקה עגומה של אלפי ניצולים שנשארים לבד בזמן שכל היתר חוגגים בחיק משפחתם.

 

עוד בנושא ניצולי השואה:

 

דב, שמתגורר לבדו בדירה בתל-אביב, שרד את השואה כילד בן 14. הוריו ושלוש אחיותיו נרצחו בתאי הגזים של אושוויץ, אבל למזלו הוא הצליח להשתחל לתור העבודה אליו נשלחו הגברים הבוגרים.

 

"זה כאב שאני סוחב כל החיים. כשאתה עובר את זה כילד אתה לא באמת תופס מה קורה", הוא מספר. כשהגיע לישראל הוא התחתן ולאחר מכן התגרש. גרושתו אמנם הזמינה אותו אליה בחגים, אך היא גרה רחוק והוא "עדיין שוקל את ההצעה". בינתיים, הוא אומר, "אני עדיין לא יודע עם מי אעשה את החג. זו בדידות קשה ומייאשת. אתה מגיע הביתה ואתה יכול לדבר עם הקירות".

 

"עדיין לא יודע עם מי אעשה את החג". דב יעקובוביץ' (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
"עדיין לא יודע עם מי אעשה את החג". דב יעקובוביץ'(צילום: אלי אלגרט)

 

חוץ מדב יש עוד לפחות 30 אלף ניצולי שואה שמדווחים על תחושת בדידות המועצמת בחגים. ממחקר שבוצע עבור הקרן לרווחת ניצולי השואה עולה כי לפחות 12 אלף מהניצולים יסבלו מקור וממחסור, וכשליש מהם נזקקים לסיוע.

 

לפי המחקר, בכל יום שעובר מתים כ-35 ניצולי שואה. מדובר בממוצע של כ-12,800 ניצולים המתים כל שנה. ישנה אומנם עלייה של 160% בהיקף הסיוע הכספי לניצולי שואה נזקקים, אך בקרן אומרים כי עדיין לא ניתן מענה מלא לצרכי הניצולים. לאחרונה העביר משרד האוצר לקרן 9 מיליון שקרלים, אך בקרן אומרים כי דרושים עוד עשרות מיליונים כדי שאפשר יהיה לטפל בכל צרכיהם של הניצולים העריריים. בישראל חיים כיום כ-204 ניצולי שואה.

 

"ניצול אחד רעב או בודד זה כישלון של המדינה"

יו"ר הקרן, האלוף (במיל') אלעזר שטרן, אמר: "אנחנו גאים על טיפול המדינה בחיילים הבודדים, הייתי שמח מאוד אם ניצולי השואה יקבלו לפחות את אותו היחס". לדבריו, "ניצול שואה אחד רעב או בודד ערב החג זה כישלון של מדינת ישראל".

 

שטרן הוסיף כי נתוני המחקר מלמדים כי בשל ההזדקנות, בשנים הקרובות צרכי ניצולי השואה הנזקקים יילכו ויגדלו. "המודעות לצרכי ניצולי השואה אמנם גדלה משמעותית בשנים האחרונות,

אך מתפקידנו לוודא שהמודעות תתורגם לאמצעים שיאפשרו מתן סיוע לניצולים הנזקקים. הדור הצעיר לא יסלח לנו אם לא נטפל בדור המבוגר בכבוד הראוי לו. אני קורא לגורמים הרלוונטים בממשלה לספק את כלל הצרכים באופן מיידי. אין לנו מחר".

 

בה בעת, הודיע משרד הרווחה והשירותים החברתיים כי יקצה תקציב אירוח בלתי מוגבל אשר יאפשר טיפול אישי וארוחות לזקנים שיפנו ללשכות הרווחה. שר הרווחה, משה כחלון, אמר כי "מדובר בנושא בעל חשיבות רבה ועל כן אנו מבקשים לדאוג להם לעבור את החגים בצורה מכובדת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אין חגיגות ואין שמחה. דב יעקובוביץ'
צילום: אלי אלגרט
אלפי ניצולים בודדים בחג
צילום: נועם מושקוביץ
לטפל בניצולים כמו בחיילים בודדים. שטרן
צילום: ירון ברנר
מומלצים