שתף קטע נבחר

הרב דב ליאור: צריך ענישה קולקטיבית על הפיגוע

אשר פלמר ובנו התינוק יונתן נרצחו בפיגוע, קבעו לבסוף במשטרה. בהפגנה במקום אמר הרב מקריית ארבע כי לפי התורה, על צה"ל להעניש קולקטיבית את הפורעים: "אין חפים מפשע במלחמה". דובר היישוב היהודי: היה ניסיון נואל להסתיר את האמת. עימותים עם פלסטינים בדרך ללוויה

הרב דב ליאור קרא הערב (יום א') לענישה קולקטיבית של "הפורעים", בעקבות הפיגוע שבו נרצחו אשר פלמר ובנו יונתן ביום שישי, כשאבנים יודו על מכוניתם. בתחילה טענו בצבא ובמשטרה שהייתה זו תאונת דרכים. "יש סביבנו פורעים רוצחים. על פי התורה, יש עניין לענישה קולקטיבית, ועל צה"ל לעשות זאת מול הפורעים. אין חפים מפשע במלחמה", אמר הרב ליאור. פלמר ובנו הובאו למנוחות בקריית ארבע.

 

ה"תאונה" שהתבררה כפיגוע - כתבות אחרונות:

מועצת יש"ע: צה"ל לא אמר אמת למשפחה שכולה

המשטרה שינתה גירסה: האב ובנו נהרגו בפיגוע

החשד: האב ובנו התינוק נהרגו מיידוי אבנים

 

דובר היישוב היהודי בעיר, נועם ארנון, הוסיף: "אני אומר כאן בכאב גדול - היה ניסיון להסתיר את האמת. אנו יודעים איזה מאמצים מבצעים כוחות הביטחון ומוקירים זאת, אך אנו מוכרחים לומר שהניסיון הנואל שלא לומר את האמת הוא לא היחידי. נעשה כאן דבר שלא ייעשה ממניעים לא ברורים". אחד המתיישבים התפרץ ואמר: "יש כאן אבנים כל יום, ואנחנו צריכים להתעורר ולעשות מעשה".

 

יו"ר ועד מתיישבי יהודה, בועז העצני, הוסיף: "אנחנו מרגישים שבגדו בנו וירו בנו בגב. אנחנו מרגישים נבגדים ומרומים פעם אחר פעם. אותנו הם רודפים, לנו פורצים את הבית, ואת הרוצחים הללו מגדירים 'פרטנרים' ואלוף פיקוד מרכז אוכל איתם במסעדה ברמאללה. כשהצבא מכריז על אפס נפגעים בקרב הערבים יש נפגעים בקרב היהודים. לא רק הצבא והמשטרה אשמים, אלא גם אנחנו. אנחנו צריכים להגיע לבית אומר ואל ערוב ולעשות מה שצריך".

 

הלווייתם של אשר ויונתן פלמר ז"ל, הערב (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
הלווייתם של אשר ויונתן פלמר ז"ל, הערב(צילום: נועם מושקוביץ)

 

אחר הצהריים הפגינו כ-150 מתושבי האזור במקום שבו אירע הפיגוע, ועימותים פרצו בינם לבין פלסטינים. לפני תחילת הלוויה, צעדו משתתפי ההפגנה מהאזור שבו נהרגו אשר ויונתן פלמר לעבר קריית ארבע, ובדרך - באזור הכפר בית ענון - פרצו העימותים. שני הצדדים החלו ליידות אבנים אלה על אלה. כוחות צה"ל ומשטרה הגיעו כדי להפריד ביניהם. הם השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות, בהם "הצעקה" שמשמיע גלי קול עזים וגז מדמיע.

 

מפקד המרחב: "איזה אינטרס יש לנו להסתיר משהו?"

מפקד מרחב חברון במשטרה, ניצב-משנה רחמים יצחק, התייחס בשיחה עם ynet בשולי הלוויה של אשר ויונתן פלמר לטענות בנוגע לשינוי הגירסה של המשטרה לגבי אופי האירוע שבו נהרגו האב ובנו: "הסברתי למשפחה שאנחנו משתתפים בצערם ושעם קבלת ההודעה הגיעו כוחות, ובשלב הראשוני קצין אגף התנועה יצא בהודעה לדוברות שככל הנראה מדובר בתאונת דרכים ונבדקים כיוונים נוספים. ההנחה הזו הייתה על בסיס תחקיר חיילי צה"ל שהיו במקום ולא ראו יידויי אבנים".

 

הרב ליאור בהפגנה הערב. "אין חפים מפשע" (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
הרב ליאור בהפגנה הערב. "אין חפים מפשע"(צילום: נועם מושקוביץ)

 

נצ"מ יצחק הוסיף: "הבאנו לשם חוקרים וגורמים נוספים, ובדקנו את הכיוון של השלכת חפץ. ככל שהעמקנו בבדיקה ולאחר הערכת מצב העלינו את רף החשד והסבירות הגבוהה שמדובר באירוע כתוצאה מהשלכת חפץ. התעקשנו גם לבצע נתיחה כדי לקבל קשר ישיר - האם המכה שקיבל האב בראשו גרמה למוות. בית המשפט לא אישר, הגשנו ערר לבג"ץ, ובסופו של דבר נעשתה בדיקה חיצונית שקבעה ללא ספק שהמכה במצח הייתה מחפץ קהה. היו ברכב כמה אבנים. האבן הראשונה אופיינית למקום, וייתכן שהיא נכנסה למכונית בזמן ההתהפכות. התינוק נהרג מבזנ"ט שנכנס לרכב כתוצאה מהתאונה, ואילו אבן נוספת הייתה ייחודית וככל הנראה הושלכה מבחוץ".

 

מפקד המרחב אמר כי הסבירות שהרקע לאירוע לאומני - גבוהה היא. "אין לנו שליטה על חרושת השמועות. האם יש לצבא ולמשטרה אינטרס להסתיר משהו? הרי טיפלנו בעשרות אירועים כאלה", אמר. מפקד המרחב הוסיף כי פלסטינים הגיעו למכונית לפני שכוחות הביטחון וההצלה הגיעו אליה, והודה כי נשקו האישי של אשר פלמר ז"ל טרם נמצא. מוקדם יותר טענו בני משפחת פלמר כי הנשק של האב נגנב. עם זאת, לדברי נצ"מ יצחק, ארנקו ומסמכיו של פלמר כן נמצאו בתוך הרכב, בניגוד לטענות שהושמעו קודם לכן.

 

מועצת יש"ע: צה"ל לא אמר אמת

בהלוויה הערב אמר אחד מאחיו של אשר פלמר ז"ל: "אני קורא לצה"ל ולמשטרה לעצור את מיידי האבנים, ואם לא יהיה כך - נאלץ להגן על עצמנו בכבישים". הרב מאיר פרץ, אביה של אשתו של אשר, פועה, הוסיף: "אסור לשתוק, ויש צורך בנקמה". מלבד את אשתו ההרה פועה, הותיר אחריו אשר פלמר ז"ל גם חמישה אחים ואחות - שמעון, שמואל, משה, זאב ורחל, וזוג הורים - מלכה ומיכאל.

 

מסע ההלוויה הערב (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
מסע ההלוויה הערב(צילום: נועם מושקוביץ)

 

מוקדם יותר היום הביעו במועצת יש"ע ובמשפחת פלמר השכולה זעם על צה"ל והמשטרה, שטענו בתחילה כי אשר ויונתן פלמר נהרגו בתאונה, ולא בפיגוע שכלל יידוי אבנים. מנכ"ל מועצת יש"ע, דני דיין, אף הטיח בצה"ל האשמות קשות, כשטען: "אין דרך אחרת לומר זאת - צה"ל לא אמר אמת לציבור, לא אמר אמת לתקשורת, ולא אמר אמת למשפחה השכולה. לצערי

צה"ל בחר לנהוג בדרך לא ישרה, לא חכמה ולא הגונה".

 

"היה ברור שמדובר בפיגוע, האקדח של אשר נגנב, היו אבנים בתוך הרכב והיה ברור שאשר נפגע מאבן. המשטרה יודעת את כל זה", אמרו קרובי משפחתם של ההרוגים. גיסו של אשר, אהרון פרץ, אמר: "כנראה היה למשטרה רצון להרגיע את השטח, ולכן היא לא הודיעה שמדובר בפיגוע. חמור מאוד שזה בא על חשבון המשפחה השכולה". במשפחה טוענים שבנוסף לנשק נגנב גם ארנקו של האב.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתנחלים מפגינים במקום הפיגוע
צילום: נועם מושקוביץ
אשר פלמר ובנו יונתן ז"ל
המכונית שבה נהרגו השניים
צילום: אליעד לוי
מומלצים