שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הכול מתמטיקה: הנוסחה למציאת אהבה

  האם קיימת נוסחה שניתן לחשב דרכה את הסיכויים שלי למצוא אהבה בשנה הקרובה ועד כמה היא מדויקת? רחלי לנגפורד פגשה במשוואה המדוברת, וקבעה: גם הסיכויים הקטנים ביותר לא אמורים לאיים עלינו בדרך למציאת האחד או האחת שלנו

  הוא היה מהגאונים האלה שיושבים בספריה למתמטיקה, מרכיבים משקפיים עגולים, שוכחים לאכול צהריים ורואים בדמיונם טורים וגרפים אינסופיים. הכרתי אותו באחד מקורסי ההעשרה שלקחתי במחלקה לניורוביולוגיה באוניברסיטה, ואחרי שגיליתי שהספרייה למתמטיקה היא אחד המקומות המתאימים יותר בקמפוס כדי לתפוס פינה שקטה ללימוד, יצא לי לפגוש אותו שם כמה וכמה פעמים.

   

  השבוע חזרתי לספרייה זו. בתי הקפה הפכו הומים מידי לקראת החגים, והמוזה שלי מסרבת להגיע כשיש רעש בסביבה. אז אימצתי לי לאחרונה מחדש את ספריות האוניברסיטה בתור המקום החביב עלי לכתיבה, והוא כמובן היה שם. ישב שקוע בתור ערימת ספרים, מסך מחשב והמון ניירות. על נייר גדול לידו היו כתובות האותיות המוזרות להלן: G = N* fW fL fA fU fB.

   

  אהבה בערוץ יחסים:

   

  הוא בהה בהם ומדי פעם הקליד בגוגל ובוויקפדיה, שרבט לעצמו בכתב חרטומים על הדפים, אחוז תזזית.

   

  "מה אתה עושה?" שאלתי במקום לברכו לשלום.

   

  "אני מחשב את הסיכוי שלי למצוא את נשמתי התאומה בשנה הקרובה", הוא השיב לי ברצינות גמורה, והמשיך לחפור בניירותיו.

   

  "מה?" שאלתי מופתעת. "מה ששמעת", השיב לי, "חישוב סטטיסטי שמצאתי יכול לעזור לי לדעת מה הסיכוי שלי לאהבה. לא יכולתי למצוא את זה בזמן מתאים יותר כמו לפני תחילת השנה החדשה, שבה אני מתכוון לקחת את עניין הזוגיות שלי ברצינות."

   

  אמנם התרגלתי לשמוע שיחות מוזרות בין חוקרים, שנטו להשתמש במונחים מעולם המעבדה גם כשהם דנו בנושאי יומיום רגילים, אבל על זה עוד לא שמעתי. התשובה שלו הזכירה לי שיחה ששמעתי בין שני סטודנטים לביולוגיה שדנו במושב האחורי של אולם ההרצאות על איכות השינה הירודה של סטודנטים לפני מבחן.

   

  אחד מהם סיפר שהוא החליט לספור מולקולות במקום כבשים עד שהוא נרדם, והשני סיפר שהוא מדמיין שהוא מתאדה כמו עשן דרך מבחנת מעבדה שקופה כדי להירגע. אבל על סטודנטים שהפכו אהבה למספרים עוד לא שמעתי.

   

  לשאלתי אם הוא המציא נוסחה למציאת אהבה, הוא השיב: "מה פתאום. זה לא אני המצאתי, מישהו כבר המציא את זה מזמן. פשוט רק עכשיו נתקלתי בזה, כי הממציא הוא בכלל דוקטוראנט לכלכלה מאוניברסיטה באנגליה, ולמה שאני אקרא נוסחאות בכלכלה? מספיקות לי הנוסחאות הפיזיקאליות והמתמטיות שלי."

   

  טוב, עכשיו כבר הסתקרנתי לגמרי. "אז מה הסיכוי שלך לאהבה בשנה הקרובה? או, אתה יודע מה, מה שיותר מעניין אותי הוא - מה הסיכוי שלי לאהבה בשנה הקרובה?"

   

  "אני לא יכול לומר לך. אני יודע רק מהו הסיכוי שלי. את שלך תצטרכי לחשב לבד." 

   

  "אני לא מתעסקת עם האותיות האלו. למה שהסיכוי שלי יהיה שונה משלך?"

   

  "בואי אני אסביר לך את הנוסחה, ואז תביני."

   

  האם קיימים חישובים סטטיסטיים להצלחה עם המושלמת הזאת? (צילום: שוקה) (צילום: שוקה)
  האם קיימים חישובים סטטיסטיים להצלחה עם המושלמת הזאת?(צילום: שוקה)

   

  נבהלתי. הוא היה מאלו שכשהם מתחילים לדבר ולהסביר, אלוהים בעצמו לא יבין את ההיגיון שבדבריהם. הם מסוג הגאונים שרואים מספרים ומדברים נוסחאות וחושבים אלברט איינשטיין ותורת היחסות, ואני מאלו שרואים מוחות וחושבים ביולוגיה ומה שהם לא יכולים לראות או לדמיין, הוא מעבר לתבונתם המדעית.

   

  "זה פשוט בתכלית", הרגיע אותי, והוסיף: "את צריכה להציב את כל הנתונים במשוואה ויוצא לך מספר בני הזוג הפוטנציאלים עבורך. אם את בררנית, המשוואה מאפשרת להציב בה גם את שיעור האקדמאים באזור, או שיעור הדתיים, חילונים, אשכנזים, ספרדים וכו'. כמו כן, אני יכול להוסיף למשוואה את מספר הנשים שנחשבות בעיני מתאימות מבחינת נתונים פיזים, למשל- מספר הנשים הגבוהות באזור שבחרתי".

   

  בהיתי בו מספר שניות ותהיתי שוב - "אז מה יצא הסיכוי שלך?" 

   

  "0.00045% ליום. כלומר, בכל יום נתון יש לי סיכוי כזה למצוא את הבחורה הנכונה. אם אני רוצה לחשב את זה לאורך כל השנה, אז כמובן שגם את זה אני מוסיף לסטטיסטיקה."

   

  לפעמים זה פשוט קורה 

  אני חייבת לומר שכך או כך הסיכויים לא נשמעו לי מזהירים במיוחד. זה נשמע כמו הסיכוי לנחיתת צוללת חייזרית באמצע תל אביב כשמתוכה יוצא אחמדיניג'אד מחופש לסינדרלה.

   

  אבל את זה לא אמרתי לו. כל אחד והדרך שבה הוא מאחל לעצמו אהבה לשנה החדשה. העיקר שזה מעורר בו את התקווה, האמונה והרצון למצוא אהבה, כי שם הכול מתחיל.

   

  רציתי לומר לו שבכל זאת, סטטיסטיקה זה לא הכול, ושגם ללא חישובים, פתאום זה קורה, כנגד כל הסיכויים. הייתי אומרת לו שעובדה שבכל יום אלפי אנשים ברחבי העולם מתאהבים זה בזה, למרות שסיכוייו של כל אחד בפני עצמו שואפים לאפס.

   

   

  הסיבה לכך היא שיש עוד משהו מעבר לחומרים הנכונים במוח, לסריקות המוח בזמן אהבה או לנוסחאות המחשבות אוכלוסיות. זו הכימיה בין הנשמות, אלו האיחולים שכל אחד מאחל לעצמו ומה שכל אחד מאמין שמגיע לו.

   

  את זה אי אפשר להכניס לשום נוסחה סטטיסטית, מתמטית או כלכלית, אבל זה לגמרי מגביר את הסיכויים למצוא אהבה - להאמין שזה יגיע, בדרך שאתם רוצים, ובצורת האדם שאתם מאחלים לעצמכם, בזמן ובמקום הנכון.

   

  שנת יחסים מוצלחת לכל עם ישראל!

   

  רחלי לנגפורד , MSc. Neuroscience, מחברת הספר "דרוש נסיך על סוס לבן", מנהלת שותפה במרכז גלים למימוש הפוטנציאל האישי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  התשובה לאהבה לא בהכרח נמצאת בספרים
  צילום: Shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים