שתף קטע נבחר

פישר הפתיע: הריבית יורדת ל-3%

הסיבה העיקרית לצעד הבלתי צפוי של נגיד בנק ישראל היא החשש ההולך ומתגבר מגלישת המשק העולמי להאטה מחודשת, שתשפיע לרעה גם על המשק הישראלי

נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר ביצע הערב (ב') תפנית דרמטית במדיניותו והוריד את הריבית ב-0.25%, לרמה של 3%. 

  

על כוונתו של פישר להתחיל בהפחתת הריבית דווח לראשונה ב"כלכליסט" לפני כחודש וחצי. בנק ישראל עצמו רמז על השינוי הצפוי במדיניותו בהודעת הריבית הקודמת שלו, בסוף החודש שעבר. הורדת הריבית הערב באה לאחר שבשנתיים האחרונות ביצע בנק ישראל 10 העלאות ריבית, בשיעור מצטבר של 2.75%.

 

 

הסיבה העיקרית לצעד של נגיד בנק ישראל היא החשש ההולך ומתגבר מגלישת המשק העולמי להאטה מחודשת, שתשפיע לרעה גם על המשק הישראלי.

 

באמצע השבוע שעבר עדכנה קרן המטבע הבינלאומית כלפי מטה את התחזית שלה לצמיחת הכלכלה העולמית בשנת 2012, מ- 5.1% ל- 4% בלבד. יומיים לאחר מכן הלך בנק ישראל בעקבות קרן המטבע ועדכן כלפי מטה את תחזית הצמיחה של המשק הישראלי לשנת 2012, מ-3.9% בתחזית שפורסמה על ידו רק לפני שלושה חודשים ל-3.2% בלבד. הפחתת הריבית מוזילה את עלויות היצרנים ומעודדת צמיחה, והיא אמורה לכן לתרום לעידוד הפעילות הכלכלית. 

 

הגורם המרכזי שאפשר לפישר להפחית את הריבית הוא הרגיעה בתחום האינפלציה. מאז פרסום המדד לחודש אוגוסט, לפני עשרה ימים, ירדה האינפלציה הצפויה בשיעור חד והיא מסתכמת כעת ב- 2.3% בלבד, סמוך מאוד למרכז תחום יעד האינפלציה השנתי שקבעה הממשלה (1%-3%).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנגיד, סטנלי פישר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים