שתף קטע נבחר

סקר: יותר יהודים נגד אובמה מבעדו

מסקר שערך "הוועד היהודי האמריקני" עולה כי רק 45% מיהודי ארה"ב תומכים בתפקוד הנשיא, שפל מאז כניסתו לבית הלבן. הסיבות: כלכלה ויחס לישראל. בפן החיובי: הוא עדיין היה מביס את הרפובליקנים, לו נערכו הבחירות היום

לראשונה מאז כניסתו לבית הלבן, עולה מספר היהודים האמריקנים המתנגדים לנשיא ברק אובמה על מספר היהודים התומכים בו. כך לפחות עולה מסקר ארצי שנתי שפרסם היום (יום ב') "הוועד היהודי האמריקני" (AJC) ערב הראש השנה. הסיבות: הכלכלה ויחסו כלפי ישראל. הסקר נערך בשבועיים שלפני נאומו "הציוני" של אובמה בעצרת האו"ם.

 

עוד על אובמה ויהודי ארה"ב:

ניו יורק מגזין: אובמה, הנשיא היהודי הראשון

המאבק הדמוקרטי על השליטה בכיפה

פלסטין? לציבור האמריקני לא אכפת

 

על פי הסקר, רק 45 אחוזים מיהודי ארה"ב תומכים בתפקודו של הנשיא ואילו 48 אחוזים מתנגדים לו. 7 אחוזים לא החליטו. בסקר דומה של הארגון היהודי שנערך ערב ראש השנה שעברה, הביעו 51 אחוזים מהיהודים תמיכה באובמה ו-45 אחוזים התנגדו לו.

 

אובמה בביקור ביד ושם.  (צילום: Getty Images) (צילום: Getty Images)
אובמה בביקור ביד ושם. (צילום: Getty Images)

 

אולם בפן החיובי, על אף הממצאים הבלתי מחמיאים, עורכי הסקר קבעו כי אילו נערכו הבחירות לנשיאות היום, היה אובמה מנצח את המועמדים הרפובליקנים ללא קושי.

 

מהסקר עולה כי אובמה היה מביס את מיט רומני ביחס של 50 אחוזים לעומת 32, את ריק פרי ביחס של 55 אחוזים ל-25, ואת מישל בקמן 59 אחוזים ל-19. בבחירות לנשיאות ב-2008 זכה אובמה בתמיכה של 78 אחוזים מקולות היהודים לעומת 22 אחוזים בלבד שהצביעו עבור ג'ון מקיין הרפובליקני.

 

על אף הנקודה היהודית-ישראלית, הבוחרים היהודים מאוכזבים בעיקר מטיפולו של אובמה בכלכלה, ורק 37 אחוזים מהם מצדדים בדרך שבה מוביל אובמה את סדר היום הכלכלי. לעומת זאת, 68 אחוזים תומכים בדרך שבה מנהל אובמה את ענייני הביטחון הלאומי.

 

מלבד הכלכלה, שמעסיקה את כלל הציבור האמריקני, מאוכזבים היהודים מיחסו של אובמה כלפי ישראל. 53 אחוזים מהנסקרים אמרו שאינם מרוצים מהאופן שבו מתנהל הנשיא האמריקני מול ישראל. 40 אחוזים בלבד אמרו כי הם שבעי רצון מתפקודו זה.

 

שביעות רצון גבוהה יותר נרשמה כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו, בכל הנוגע לתפקודו ביחסי ישראל-ארה"ב.

54 אחוזים מרוצים מהתנהלותו של נתניהו בנושא זה, לעומת 32 אחוזים שהביעו חוסר שביעות רצון.

 

63 אחוזים מהיהודים שנסקרו מגדירים את יחסי ארה"ב-ישראל כחיוביים, בעוד 36 אחוזים רואים את מצבם באור שלילי. לפי הסקר, חלה ירידה גדולה בתמיכת יהודי ארה"ב בכינון מדינה פלסטינית. רק 38 אחוזים תומכים בכך, לעומת 48 אחוזים לפני שנה.

 

כלפי המהלך החד צדדי של הפלסטינים באו"ם נרשמה התנגדות גורפת של 88 אחוזים מהנשאלים. 95 אחוזים מהיהודים תומכים חד משמעית בהכרה בישראל כמדינה היהודית כתנאי להסכם שלום. 73 אחוזים בעד הפסקת הסיוע הכלכלי לרשות הפלסטינית אם החמאס ישולב בממשלת אחדות.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה בכותל לפני הבחירות. 78% מהיהודים תמכו בו
צילום: Gettyimages
אובמה ונתניהו. מראש הממשל הישראלי דווקא מרוצים
צילום: AFP
אובמה נואם באו"ם. הסקר נערך לפני הופעתו "הציונית"
צילום: EPA
מומלצים