שתף קטע נבחר

אלופי צה"ל מסכמים שנה ומאחלים שנת ביטחון

ראש אכ"א אורנה ברביאי על חשיבות כוח האדם; מפקד חיל הים אליעזר מרום על השנה העמוסה שחלפה; מפקד זרוע היבשה שלמה תורג'מן על חשיבות הצבא לחברה; ואלוף פיקוד העורף אייל אייזנברג על ההכנה של האזרחים למלחמה הבאה

צה"ל - מעל לכל מחלוקת

(אלוף אורנה ברביבאי, ראש אכ"א)

 

לפני שלושה חודשים נכנסתי לתפקיד ראש אגף כוח האדם. לצד העניין הרב שליווה את בחירתי לתפקיד, ובמרכזו התקדים שנוצר במינוי אישה ראשונה לדרגת אלוף, זכרתי כל העת במה באמת חשוב להתמקד: באלו אשר נושאים על כתפיהם את משימת ההגנה על גבולות המדינה, אותם חיילים ומפקדים הנכונים לסכן את חייהם, הדרוכים אל כל משימה, אלו אשר ביום פקודה מזכירים לכולנו, שוב ושוב, כי יש על מי לסמוך. באותם מעטים כל כך, שכל אחד ואחת מאזרחי המדינה - ואנחנו בתוכם - חבים להם הרבה כל כך.

 

ראש אכ"א אורנה ברביבאי. היתרון של צה"ל: המשאב האנושי (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
ראש אכ"א אורנה ברביבאי. היתרון של צה"ל: המשאב האנושי(צילום: אבי מועלם)

 

האתגרים הביטחוניים הניצבים בפני צה"ל רבים ומגוונים. אתגרים אלה מחייבים דריכות מרבית והיערכות עקבית ומתמדת ליום פקודה, ואני מקווה שלא נידרש למימושן.

 

מתוך מחויבות והיכרות עם הצרכים המבצעיים, מוטלת עלינו, אנשי אגף כוח האדם, משימה חשובה מאין כמוה: שימור יתרונו הממשי של צה"ל אל מול יריביו – המשאב האנושי. יעד זה יושג תוך העצמת ייחודו של צה"ל כגוף ערכי אשר משרתיו מונעים מתוך תחושת שליחות ומחויבות.

 

מימוש מיטבי של מגוון משימותינו יושג רק אם נדע לחבר ולאזן בין צרכי המערכת ומיצוי כישורי הפרט, ולהבטיח כי לרשות המפקדים יעמוד מגוון הכלים הנדרש כדי לממש את אחריותם במתן מענה וקשב ראוי למשרתים בסדיר ובמילואים.

 

הידיעה כי החוק מאפשר לנו לגייס לשירות חובה, ובוודאי לשירות מילואים, אינה מובנת מאליה. היא מחייבת אותנו להיות צבא הראוי למשרתיו תוך שאנו עושים הכול על מנת לאפשר להם לבצע שירות משמעותי בשדה ובמטה. שירות המאפשר הזדמנות שווה ומכבדת לגברים ולנשים כאחד.

 

זמן קצר לאחר שנכנסתי לתפקידי בחרתי לעלות צפונה ולבקר בבסיס מחו"ה אלון של חיל החינוך והנוער, המהווה מדי שנה תחנה ראשונה בשירות הצבאי לאלפי עולים חדשים. מחו"ה אלון משמש בית לחיילים המגיעים אליו כדי לשפר את שפתם ולהכיר טוב יותר את התרבות הישראלית. ממנו הם ממשיכים אל כלל יחידות הצבא - מרביתם ליחידות קרביות.

 

התרשמתי מהפעילות החשובה הנעשית למתן הזדמנות אמיתית לחיילים המגיעים מרקע אישי מורכב. צה"ל לוקח אחריות על הטיפול בצרכיהם השונים של החיילים, רבים מהם חיילים בודדים, ומעניק להם כלים שיאפשרו להם להיות חיילים טובים יותר, ובהמשך - אזרחים טובים יותר. שוחחתי עם החיילים העולים ועם סגל המדריכות המלווה אותו והייתי גאה גם שאלו הם חיילים.

 

בפרוס השנה החדשה אני מבקשת למסור את ברכתי והוקרתי לחיילים ולחיילות העומדים על משמרתם וממלאים את תפקידיהם ביחידות השדה, ולצדם לכלל משרתי צה"ל - בשירות החובה, הקבע והמילואים, ולעובדי צה"ל.

 

דווקא בימים בהם עולות לסדר היום סוגיות מורכבות הנוגעות לשירות המשותף בצה"ל. נזכור כי ההבדלים אשר לפתחנו מחייבים הליכה משותפת וראיית המאחד את כולנו. רק כך נשמור את צה"ל, צבא העם המאחד את כלל סדרות החברה הישראלית, מעל לכל מחלוקת.

 

ערב ראש השנה, אנו מושיטים יד מחבקת למשפחה הגדולה, גדולה מדי, של השכול בישראל, נתמוך את הפצועים בגוף ובנפש, ונבטיח להפוך כל אבן כדי להתחקות אחר גורלם של נעדרי צה"ל, שבוייו, ולהבדיל - חלליו אשר מקום קבורתם לא נודע.

 

מי ייתן ותהא זו השנה שבפתח שנה של שלום וביטחון.

 

 

 

ים פתוח וחוף בטוח

(אלוף אליעזר מרום, מפקד חיל הים)

 

בשנה האחרונה המשיכו כוחות חיל הים לפעול נגד גורמי ציר הרשע כדי להבטיח למדינת ישראל ותושביה ים פתוח וחוף בטוח. האתגרים שהוצבו בפני מדינת ישראל דרשו מכוחות חיל הים לפעול בנחישות ובמקצועיות בטווחים רחוקים מגבולות המדינה ודרשו מלוחמי חיל הים ומפקדיו פעם אחר פעם למתוח את מעטפת הפעולה מעל ומעבר לגבול המוכר.

 

האלוף אליעזר ("צ'ייני") מרום. למתוח את המעטפת (צילום: באדיבות דובר צה"ל) (צילום: באדיבות דובר צה
האלוף אליעזר ("צ'ייני") מרום. למתוח את המעטפת(צילום: באדיבות דובר צה"ל)

 

בכל פעם בו הוצב אתגר מבצעי התייצבו כוחות חיל הים בחזית, נכונים לאתגר, בהתאם לרוח ומורשת חיל הים תוך חתירה למגע ודבקות במשימה כדי להגיע לניצחון. חיל הים המשיך גם השנה להיות שותף בכיר לעשייה הביטחונית ותרם תרומה נכבדה להישגים שהושגו במהלך השנה האחרונה.

 

הפעילות שביצעו כוחות חיל הים בשנה האחרונה זכתה להערכה ולשבחים, ושלא כמנהגו של חיל הים, נאלצנו לחשוף מספר מוגבל של מבצעים, ביניהם תפיסת אניית הנשק "ויקטוריה".

 

למרות החשיפה ימשיך חיל הים לפעול בנחישות ובצניעות ויהיה דרוך אל מול האתגרים שמציבה בפניו הסביבה המבצעית. רוחו האיתנה של חיל הים, מורשתו וערכיו ימשיכו להוביל אותנו ואת כל העוסקים במלאכת הביטחון גם בשנת תשע"ב.

 

ביום זה נזכור את רעינו הלוחמים שנפלו בלחימה על בטחון המדינה, נשלח יד מחבקת למשפחות השכולות ונייחל לשובם של השבויים והנעדרים.

 

שנה טובה ובטוחה לכל עם ישראל.

 

 

לקראת חוסר הוודאות

(אלוף שלמה תורג'מן, מפקד זרוע היבשה)

 

השנה החולפת טמנה בחובה אתגרים משמעותיים אשר הפגישו אותנו עם נושאים "ישנים-חדשים" להם לא נדרשנו בעשורים האחרונים. על רקע התמורות במדינות ערב אנו גאים היום, יותר מתמיד, בהיותנו חברה פתוחה במדינה דמוקרטית, חברה היודעת להכיל את השונה, לקיים ויכוחים קשים מתוך שיח פתוח המושתת על בסיס ערכי משותף של אהבת הארץ, אחריות משותפת ודאגה לנצח ישראל.

 

האלוף תורג'מן. הנוער היום הוא דוגמה ומופת (צילום: באדיבות דובר צה"ל) (צילום: באדיבות דובר צה
האלוף תורג'מן. הנוער היום הוא דוגמה ומופת(צילום: באדיבות דובר צה"ל)

 

גם בשנה החולפת נוכחנו לראות עד כמה היה צה"ל, ועודו, נדבך מרכזי בטיפוח חיי החברה והאומה הישראלית, זהותה היהודית, הציונית והישראלית. נתוני הגיוס לשורות צה"ל והמוטיבציה לשרת ביחידות הלוחמות והמסייעות ללחימה הגיעו בשנת תשע"א לשיאים חדשים. הנוער שהחל השנה את שירותו במערכת הביטחון ימשיך לשמש דוגמא ומופת לחברה הישראלית כולה, ברוח ההתנדבות, תודעת השליחות ונכונותו לתרום לעוד שני עשורים לפחות, בשירותו הסדיר ובמסגרת מערך המילואים.

 

הוקרה מיוחדת שמורה בליבי לחיילי המילואים. אלה המשיכו השנה בתוכנית האימונים התובענית והמאתגרת אותה לקחנו על עצמנו כחלק מיישום לקחי מלחמת לבנון השנייה. אנשי המילואים העוזבים את מקום עבודתם, את הלימודים ואת המשפחות לטובת שירות תובעני, בתנאי שדה שלעולם אינם נוחים, ברצינות המאפיינת אותם, בשקדנות אין סופית. חיילים אלה מגלמים בעיני את מיטב תעצומות הנפש ותחושת השליחות המקיימים אותנו כאן.

 

בשנה שחלפה, כחלק מתכנית רב שנתית, המשיך צה"ל לאמן את יחידותיו בסדיר ובמילואים באופן תדיר ומעמיק, תוך התייחסות לכשירות המבצעית הנדרשת, להצטיינות ולראיית השלם. אנו חותרים להיות גוף כשיר ומיומן המשרת את ביטחון המדינה בשגרה ובחירום. בה בעת אנו מטפחים כנר לרגלנו נורמות וערכים ללא פשרות. כוחות היבשה מבינים כי ביום פקודה הם ידרשו להכריע את המערכה במהירות למען צמצום הפגיעה והנזק בעורף.

 

לקראת שנת תשע"ב העומדת בפתח ולצד חוסר הוודאות המאפיין את האזור בימים אלו, כמפקד זרוע היבשה אני מבקש לברך את חיילי צבא הגנה לישראל הפזורים לאורכה ולרוחבה של הארץ באוויר, בים וביבשה, ואת אזרחי מדינת ישראל באשר הם, המהווים חלק בלתי נפרד מצה"ל, המשרתים בעצמם והשולחים את בני ביתם. צבא ועם בישראל אחד הם.

 

צה"ל ובתוכו זרוע היבשה על כלל כוחות היבשה ובכללם חיל רגלים, שריון, תותחנים, הנדסה ואיסוף קרבי, ימשיכו לפעול בשיתוף פעולה מלא תוך שיפור המוכנות מתוך הבנת המורכבות של האתגר היבשתי.

 

אני מאחל לכולנו שגם בשנה הקרובה נדע לשמר את החוזק ולשפר את הטעון שיפור, לפקד על חיילנו מתוך הבנה שאלו הם בנינו ובנותינו ואין בלעדיהם, נחתור להגן על מולדתנו המיוחדת - מדינת ישראל.

 

מי ייתן ובשנה זו נשיב את נעדרי ושבויי צה"ל, ביניהם גלעד שליט המצוי בשבי מזה חמש שנים. נשלח רפואה שלמה לכל פצועינו ונחבק את בני המשפחות השכולות.

 

אני מאחל לכולנו שתהיה זו שנה טובה, שנת ביטחון, שלום והצלחה בכל.

  

 

אני איש הקשר

(אלוף אייל איזנברג, מפקד פיקוד העורף)

 

את מרבית שירותי הצבאי העברתי ביחידות הלוחמות של צה"ל. ביחידות אלו נדרשתי לא אחת לגלות מנהיגות, נחישות ואף תעוזה. קיבלתי החלטות שהיו גורליות, והמשותף בין כולן הוא שיח בין לוחמים. תמיד פיקדתי על חיילים שביצעו את הנחיותיי, הן דרך הסמכות הצבאית והן על ידי האמון בי כמפקדם.

 

האלוף אייל אייזנברג. חוסן המדינה בידיכם (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
האלוף אייל אייזנברג. חוסן המדינה בידיכם(צילום: ירון ברנר)

 

לפני שלושה חודשים נפלה בחלקי זכות. הוטלה עלי המשימה להוות איש הקשר של הציבור האזרחי לעשייה הצבאית ולהכין את אוכלוסיית מדינת ישראל להתמודדות טובה יותר במצבי החירום השונים.

 

זכות זו, טומנת בחובה אתגרים רבים. אתם אזרחי ישראל, לא תחת פיקודי ולא מכירים אותי באופן אישי. כך שהשפעתי עליכם ועל הצעדים אותם תנקטו במצב רגיעה על מנת להיות ערוכים לחירום, מאתגרת ביותר ודורשת יצירתיות רבה.

 

במהלך תפקידי אני מבקר חדשות לבקרים ברשויות המקומיות, במשרדי הממשלה, בארגונים השונים ובמקומות ציבוריים נוספים. ניתן לראות כי פגישתי עם אזרחים נהפכה לשגרה יומיומית. בכל ביקור אני מופתע מחדש לגלות את חוסנם של האזרחים. ביקורים אלו עוזרים לי להבין כי החוסן של המדינה, היכולת שלה לעמוד אל מול האיומים השונים, טמונה בכם, באזרחי המדינה. ככל שתהיו נחושים יותר ותפגינו חוסן, כך הלוחמים בחזית יחושו ברוח גבית לצדקת דרכם בעת ביצוע פעילותם מעבר לקווי האויב.

 

כמובן, פיקוד העורף לא עומד מנגד ודואג להיערכותם של ארגוני ההצלה והשלטון לחירום. הערכות הגופים והתפיסה המרחיבה הם נר לרגלנו. חשוב מכל הוא השילוב הבין-ארגוני של כלל הכוחות הפועלים בעורף. אנו מדינה קטנה אך מאוימת. על כן, אנו נדרשים לשלב ידיים ולפעול יחדיו.

 

אבקש בהזדמנות זו לחזק את ידיהם של אנשי פיקוד העורף, בסדיר ובמילואים, להודות להם על פועלם לכל אורך השנה. דעו, עבודתנו לעולם איננה מסתיימת ומוכנותו של העורף הינה משימה מתמשכת המוטלת על כתפינו ועל כתפיו של כל אזרח במדינת ישראל. אני מאמין בכם ומוקיר את עבודתכם, עבודת קודש. מאחל לכם שנה טוב ושתרוו רוב נחת ותצליחו בכל מעשה ידיכם.

 

בימים אלו, "בין כסה לעשור" בין תחילתה של שנה לערבו של יום הכיפורים, שהוא גם שם של המלחמה ההיא, ברצוני לאחל ששמות של ימים לא יהפכו עוד לשמות של מלחמות. שקול הצפירה ישמע רק בתרגולים ושנהייה מוכנים ליתר בטחון.

 

שנה טובה וגמר חתימה טובה לכל אזרחי מדינת ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האלוף מרום. נחישות וצניעות
צילום: באדיבות דובר צה"ל
ראש אכ"א אורנה ברביבאי. מה שחשוב באמת
צילום: באדיבות דובר צה"ל
האלוף אייזנברג. על הכתפיים שלו ושלכם
צילום: יואב זיתון
מומלצים