שתף קטע נבחר

למי יתקשר "אראלה של פרס נובל"?

לשיחה הזו לא תשמעו פרסומות ברדיו, אך היא ככל הנראה מרגשת הרבה יותר מכל טלפון ממפעל הפיס. מדענים, סופרים ופעילים פוליטיים ברחבי העולם יעצרו את נשימתם כאשר הטלפון יצלצל בבתיהם השבוע. בודדים יזכו לשמוע מצדו השני של הקו את קולו של גורן הנסון, המבשר להם על זכייתם בפרס נובל.

 

עוד על פרס נובל:

פרס נובל לשלום יוענק ל"אביב הערבי"?

פרסי האיג נובל: איך מקבלים החלטות כשהשתן עולה לראש?

האשה ו-30 מיליון העצים - כלת פרס נובל מקניה הלכה לעולמה

 

"לפעמים הם חושבים שאני מתלוצץ", מספר הנסון, מזכיר ועדת פרס נובל לרפואה, שיהיה מחר ראשון המבשרים בסבב הנוכחי של הזוכים בפרס היוקרתי. "אני בדרך כלל מדבר איתם כמה דקות, מספר להם קצת על הטקס וכו', ואז אני מייעץ להם להכין לעצמם כוס קפה, לנשום עמוק ולהתכונן קצת לפני שהתקשורת מתחילה להתקשר אליהם".

 

הזוכים בפרסים יוכרזו השבוע, והטקס עצמו ייערך בדצמבר. הניחושים והשמועות סביב הפרס בתחום השלום מעלים את ההשערה שהוא יהיה קשור ל"אביב הערבי", וכעת רק נותר לראות מי מהפעילים הפוליטיים שנחשפו בעולם הערבי יזכה לקבלו. בין השמות שנשמעו בבורסת ההימורים: הפעילים המצרים וואיל גאנים, איסרא עבדל פתח ואחמד מאהר, הבלוגרית הטוניסאית לינה בן מהני, והפעילה האפגנית סימה סמר.

 

פרס נובל לשלום? עבד אל-פתח, בן-מהני, גאנים, סמר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פרס נובל לשלום? עבד אל-פתח, בן-מהני, גאנים, סמר(צילום: AFP)

 

בתחום הספרות, הפופולרי גם כן, הוזכרו בין היתר שמותיהם של המשורר הסורי אדוניס (עלי אחמד סעיד אסבר), הקנדיות מרגרט אטווד ואליס מונרו, האמריקנים פיליפ רות, תומס פינצ'ון וג'ויס קרול אוטס, היפני הארוקי מורקמי, המשורר השבדי תומס טרנסטרמר, הסומלי נורודין פרח, ההונגרי פיטר נדש, וכמובן, עמוס עוז.

 

פרס נובל לספרות? אדוניס, עוז, טרנסטרמר, פרח, מורקמי, נדש (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פרס נובל לספרות? אדוניס, עוז, טרנסטרמר, פרח, מורקמי, נדש(צילום: AFP)

 

ועדות הפרס שומרות על סודיות מוחלטת ושמות המועמדים שעלו להצבעה נחשפים רק לאחר 50 שנים. רוב חברי הוועדות כבר החליטו במי יתמכו, והצבעות רשמיות ייערכו זמן קצר לפני כל הכרזה. ההכרזות מתקיימות בשטוקהולם שבשבדיה, למעט ההכרזה על פרס נובל לשלום, הנערכת באוסלו בירת נורבגיה, על פי בקשתו של אלפרד נובל, שבתקופתו היו הממלכות מאוחדות.

 

הנסון סיפר כי ההכרזה המתוקשרת בשטוקהולם היא אמנם השיא של השנה, אך גם רגע מורט עצבים עבורו. "אני צריך לקרוא את ההחלטה בחמש שפות, אז אני חייב להתאמן קצת לפני", קבל המזכיר, "זה לא יוצא לי באופן טבעי ברוסית. צרפתית גם קשה קצת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מדלית הפרס. "מייעיץ להם להכין כוס קפה ולנשום עמוק"
צילום: איי פי
מומלצים